Počas svojej kariéry vytvorila už vyše 50 produktov a spolupracovala so známymi značkami ako Benetton, Ferrari, Luisa Spagnoli, Salvador Dalí, Salvatore Ferragamo, Victoria’s Secret, Givenchy, Davidoff či Oriflame. Práve posledná menovaná značka si Alexandru pozvala na Slovensko, aby predstavila pánsku vôňu, novinku Eclat Toujours, ktorú pre nich nedávno vytvorila. Keď sme sa o tom dopočuli, napadla nám bláznivá myšlienka. Opýtať sa jej, či bude ochotná z Paríža priviesť časť svojho šatníka, aby Slovenkám ukázala, aký štýl momentálne vládne v meste módy. A Alexandra, na naše prekvapenie, bez problémov súhlasila.

Z literatúry k parfumom

Privítala ma so širokým úsmevom napriek tomu, že kvôli mne musela na trojdňovú služobku letieť s tromi kuframi. Hneď na úvod ma prekvapila tým, že kedysi tiež chcela byť novinárkou. „Mala som 17 rokov, študovala som literatúru, chcela som byť novinárkou aj spisovateľkou. Mala som obrovskú predstavivosť, plánovala som písať romány. No raz som v rozhlase počula rozhovor s parfumérom a to bol ten moment, ktorý úplne zmenil moje smerovanie,“ hovorí Alexandra, ktorá si uvedomila, že príbehy môže písať aj inak ako perom. „Jednoducho som vedela, že toto bude moja cesta. Vône sa stanú mojimi slovami a nimi budem písať príbehy,“ vraví zasnene a ja sa pristihnem, ako hltám každé jej slovo. Všetko totiž opisuje s radosťou a neuveriteľnou ľahkosťou, dokonca aj to, ako musela z literatúry presedlať na chémiu, ktorej základy potrebovala na ďalšie štúdium na Medzinárodnom inštitúte pre parfumy, kozmetiku a arómy vo Versailles. Alexandra všetko zvládla a od roku 2007 pracuje pre spoločnosť Symrise, ktorá produkuje parfumy.

Alexandre tvrdí, že je minimalistka v živote aj v obliekaní.
Alexandre tvrdí, že je minimalistka v živote aj v obliekaní.
Zdroj: Robo Hubač

„Viete, pre Francúzov je nosiť vône rovnako dôležité, ako nosiť oblečenie. Dokonca sa u nás hovorí aj to, že keď človek dobre vonia, dobre sa cíti. A pre mňa osobne je za každou vôňou aj nejaký príbeh. Môže to byť spomienka na moment z detstva, na jedlo, ktoré som niekde jedla, na pocit, ktorý som zažila,“ vysvetľuje Alexandra, ktorá za ingredienciami do svojich vôní sama cestuje. „Vo firme, kde pracujem, kladieme veľký dôraz na pôvod surovín, s ktorými narábame. Záleží nám nielen na ich kvalite, ale dbáme aj o to, aby sme podporovali len také farmy a farmárov, ktorí pracujú udržateľne, zodpovedne a kde vládnu fér podmienky voči zamestnancom aj prostrediu.“

Oblečenie

Som minimalistka v živote aj v obliekaní. Nepotrebujem toho veľa, omnoho viac si dávam záležať na kvalite a udržateľnosti. Veľmi rada objavujem nové mladé značky, najmä naše francúzske. Aktuálne je mojou obľúbenou parížska Gauchere, ktorá bola založená len v roku 2013, ale ja jej odhadujem veľkú budúcnosť. Okrem toho mám rada londýnsku značku N.Peal, ktorá má výnimočné kašmírové produkty. Dokonca navrhli špeciálnu kašmírovú kolekciu na oslavu 50. výročia legendy Jamesa Bonda. Z tejto kolekcie pochádza aj moja obľúbená béžová čiapka. V tejto farbe mám aj milované kožené rukavice, ktoré som si kúpila v malom obchodíku vo Florencii, je to pomerne neznáma značka Madova, no s tradíciou od roku 1919. Sú veľmi kvalitné.

Hoci je dosť možné, že ste o Alexandre Carlin ešte nepočuli, je
viac ako pravdepodobné, že
ste už v rukách držali vôňu, ktorú namiešala.
Hoci je dosť možné, že ste o Alexandre Carlin ešte nepočuli, je viac ako pravdepodobné, že ste už v rukách držali vôňu, ktorú namiešala.
Zdroj: Robo Hubač

 Kabelky

Nemám veľa kabeliek. Snažím sa siahať po kvalite, ktorá vydrží roky, takže obmieňať ich nepotrebujem. Jednu z nich mám dokonca už dvadsať rokov, čiernu koženú Balenciagu. Objavila som však aj novú francúzsku značku Camille Vost, ktorá má nádherné kúsky. Bordová kabelka so zlatými detailmi je moja nová srdcovka. Mám rada malé crossbody kabelky. Také, do ktorých sa vojde mobil a rúž, no keď potrebujem ísť niekam s deťmi, musím ich vymeniť za väčšie kúsky.

Kabelky si vždy vyberá kvalitné.
Kabelky si vždy vyberá kvalitné.
Zdroj: Robo Hubač

Topánky

Asi ste si už všimli, že mojimi obľúbenými farbami sú neutrálne – najmä čierna a púdrová. Tých sa držím aj pri kupovaní topánok. Potrpím si na kvalitné kožené kúsky a priznám sa, v tomto radšej siaham po talianskych ako francúzskych značkách. Predsa len, Taliani to s topánkami vedia. Milujem opätky, ale bežne chodievam v teniskách a do lodičiek sa prezúvam v práci. To som sa naučila, keď som žila v New Yorku, tam to tak robili všetky moje kolegyne.

Pri topánkach najviac využíva čiernu a nude farbu.
Pri topánkach najviac využíva čiernu a nude farbu.
Zdroj: Robo Hubač

Doplnky

V tomto smere som asi najväčšia minimalistka. Všetky šperky, ktoré vlastním, sú tie, ktoré mám práve na sebe. Milujem značku Cartier a veľmi jemný, nenápadný dizajn. Dva prstene, náušnice, náramok a dve jemné retiazky s kamienkom na zápästie, všetko mám od priateľa. Najväčšou vzácnosťou, ktorú mám, je však tento prsteň so zafírom, ktorý som zdedila po babičke. Potreboval opraviť, a tak som ho zaniesla k parížskemu zlatníkovi Karlovi Mazlovi. V tom čase nebol veľmi známy, dnes je to v Paríži pojem. A už aj môj priateľ. Zistil, že zafír v prsteni pochádza z Talianska z 18. storočia.

Hoci je dosť možné, že ste o Alexandre Carlin ešte nepočuli, je
viac ako pravdepodobné, že
ste už v rukách držali vôňu, ktorú namiešala.
Hoci je dosť možné, že ste o Alexandre Carlin ešte nepočuli, je viac ako pravdepodobné, že ste už v rukách držali vôňu, ktorú namiešala.
Zdroj: Robo Hubač

Kozmetika

Keďže budem mať čochvíľa 40, asi budem musieť prehodnotiť, čo používam. Predsa len, kde-tu sa už objavujú vrásky, treba s tým niečo robiť. Aktuálne skúšam novú kolekciu NovAge od Oriflame, ktorá je určená presne pre môj vek. Kladiem dôraz na to, aby som vždy bola upravená, ale veľa toho nevlastním, radšej sa zverím do rúk odborníčky. Ku kozmetičke v susedstve aj ku kaderníkovi zájdem raz mesačne. Čo je pre mňa základ, je čistenie pleti. Nikdy si naľahnem spať neodlíčená. A vždy mám pri sebe aj kolekciu esencií, s ktorými pracujem pri výrobe vôní. Tie mám na sebe najradšej jemné, čisté, prírodné.

Aktuálne skúša novú kolekciu NovAge od Oriflame, ktorá je určená presne pre jej vek.
Aktuálne skúša novú kolekciu NovAge od Oriflame, ktorá je určená presne pre jej vek.
Zdroj: Robo Hubač

Rýchly výber:

  1. Tenisky alebo lodičky? Lodičky.
  2. Kabelka alebo ruksak? Kabelka.
  3. Rifle alebo šaty? Rifle.
  4. Červený rúž či nenápadný lesk? Oboje!
  5. Vlasy rozpustené alebo v cope? Jednoznačne rozpustené.