Svadobné šaty si nevesta oblečie iba raz, kytica zvädne, ale spomienky na fotografiách ostanú navždy. A práve preto by si mladí manželia mali dať záležať na tom, kto zveční ich veľký deň. Monika to vie už dávno, a tak sa fotenie svadieb stalo nielen jej prácou, ale najmä poslaním.

„Všetko sa to začalo celkom nevinne. Už roky sa venujem vizuálnemu dizajnu a keďže k nemu patrí aj fotka, v roku 2008 som si kúpila svoju prvú zrkadlovku,“ spomína Monika Balgová na to, ako si prvýkrát potykala s fotením. Veľký zlom nastal, keď pred dvoma rokmi dostala jedinečnú šancu natáčať a fotiť svadby v Taliansku. A nie hocijaké.

Čítajte viac: 

Podnikateľka Silvia Kušnírová miluje svoju prácu: Ako uspela v zámorí?

Hviezdny parťák

Šikovnú Slovenku oslovil Giuliano Bausano, ktorý sa špecializuje na svadobnú fotografiu. Známy taliansky fotograf z Ríma poskytuje servis zahraničným klientom, ktorí sa rozhodli svoj veľký deň osláviť netradične, na niektorých z čarovných miest v Taliansku. Mnohé z nich sú pamiatkami UNESCO a vznikajú tam skutočne nádherné zábery, aj preto Giuliano fotil už vyše tristopäťdesiat svadieb.

„Vyštudoval dizajn aj 3D modelárstvo, ktorému sa dlhé roky venoval. Dokonca bol súčasťou tímu, ktorý vytváral video pre MTV k pesničke Blue od skupiny Eiffel 65 a mal možnosť posúvať sa ďalej, no rozhodol sa pre zmenu. A keď začal nakrúcať wedding movies, čiže svadobné videá, využil tam všetko, čo sa naučil v 3D svete. Práve preto sú jeho videá jedinečné, a preto som veľmi rada, že sa môžem učiť práve od neho. Mnohé štúdiá sa ním inšpirovali a prvky, ktoré vymyslel, dnes bežne používajú. Pre mňa to je ako splnený sen,“ rozplýva sa Monika.

Zdroj: Monika Balgová, Giuliano Bausano

Svetové svadby v Taliansku

Osláviť svoju lásku prichádzajú do Talianska snúbenci z celého sveta. „Najčastejšie robíme pre klientov z Británie, Írska, Libanonu, Holandska, USA, Austrálie, zo Švajčiarska, severských krajín, ale fotili sme už aj novomanželov z Indie, Číny a Japonska. Svadby sú skutočne rozmanité, každé náboženstvo či krajina má svoje osobité tradície a pravidlá. Najzaujímavejšie sú obrovské svadby, kde máme skutočne čo robiť. Vtedy náš tím tvorí až osem ľudí. Štyria fotografi, štyria kameramani a, ak si to klient žiada, tak sa pridá aj lietajúci dron.

Nedávno sme fotili svadbu neďaleko Ríma, na ktorú prišlo až päťsto hostí. Novomanželia boli z Libanonu a svadba to bola skutočne luxusná. Trvala dva dni! Predsvadobná párty sa konala v krásnom Castello di Bracciano, obrad mali novomanželia v nádhernom rímskom kostole San Martino ai Monti a svadobná hostina vo Villa Aldobrandini vo Frascati s nádherným výhľadom na Rím tiež stála za to.

Kostol bol vyzdobený neuveriteľnou záplavou ružových kvetov, ktoré boli skutočne všade a celý kostol nádherne voňal. Rozpočet na takúto svadbu presahuje milión eur,“ vysvetľuje Monika a priznáva, že najväčšia svadba, na ktorej ako fotografka pracovala, bola ešte drahšia. Bolo na ňu pozvaných vyše deväťsto hostí. „Vtedy sa ženil prezident obchodnej komory v regióne Emilia Romagna a na svadbu pozval celú rodnú dedinu,“ opisuje svoje zážitky šikovná Slovenka.

Čítajte viac: 

Ako sa plnia sny: Tri úspešné Slovenky zmenili povolanie a vyšlo im to!

Diskrétnosť a zodpovednosť

Byť súčasťou takejto honosnej udalosti je však aj obrovská zodpovednosť, najmä ak mladomanželia očakávajú prvotriedne zábery. „Mnohí klienti vyžadujú absolútnu diskrétnosť a všetci pozvaní vrátane fotografov musia podpísať zmluvu, v ktorej sa zaväzujú, že zo svadby nebudú šíriť žiadne zábery. A získať povolenia na fotenie sú tiež súčasťou našej práce.“

A čo je pre Moniku pri takejto práci najťažšie? „Určite dobrá organizácia. Nejde len o to, že fotíme a nakrúcame videá, ale predovšetkým potrebujeme tím, ktorý zvládne všetky situácie. Aj preto sa dohovárame vysielačkami a často sa stáva, že každý pracuje na opačnom konci zámku alebo miesta, kde svadba prebieha. A tie priestory sú naozaj veľké,“ vysvetľuje Monika a dodáva, že úlohou fotografa je zachytiť každý zaujímavý detail.

„Žiada si to detailnú prípravu a plán pohybu jednotlivých osôb. Fotograf číslo jeden a kameraman číslo jeden majú na starosti nevestu. Niekedy má každý z nich ešte asistenta, ktorý vykrýva iný uhol pohľadu. Ďalší fotograf s kameramanom majú na starosti ženícha. Tretí kameraman točí len video hudobnej skupiny a jeden fotograf má na starosti iba hostí. Situácia sa počas dňa mení, no každý musí vedieť presný scenár. A niekoľkokrát za deň pustíme do priestoru aj dron, aby sme mali pekné zábery z výšky. Lenže na jeho vzlietnutie treba vybaviť povolenie z najbližšieho letiska a nahlásiť presné časy a trvanie vzletov,“ vymenúva detaily, ktoré tím fotografov musí riešiť.

Čítajte viac: 

Zakladateľku Sashe Sašu Šmidákovú ocenili už aj v Londýne!

Zdroj: Monika Balgová, Giuliano Bausano

Omyl neexistuje

Každá svadba má takzvané „must be“. Sú to okamihy, ktoré jednoducho treba zachytiť za každú cenu. Príchod nevesty k oltáru, výmena obrúčok, prvý bozk, to všetko chcú mať novomanželia na fotkách. A práve to spôsobuje najväčší stres.

„Už sa mi stalo, že som stála v kostole, mala som techniku nastavenú, lenže presne v čase, keď nevesta prichádzala k oltáru, mi pred objektív skočil ženíchov brat. Doslova na poslednú chvíľu sa mi podarilo zmeniť pozíciu a zachytila som aspoň posledných päť sekúnd. Pritom sa musíte stále usmievať, tváriť sa, že je všetko v poriadku. Nemôžete požiadať nevestu, aby sa vrátila a prišla ešte raz, rovnako nemáte ako vysvetliť, ak by táto časť vo videu chýbala. Omyl je jednoducho neprípustný. Pre mňa bolo najťažšie naučiť sa okamžite reagovať a synchronizovať nastavenia fotoaparátov v závislosti od svetelných podmienok,“ opisuje náročné momenty svojej práce.

Foto ako dôkaz

Služby vychytených svadobných fotografov a čarovné prostredie Talianska však nevyhľadávajú len milovníci megasvadieb a boháči. Čoraz viac mladých ľudí túži po intímnej svadbe, ktorá bude iba o nich dvoch.

„Dnes je už bežné, že zamilované páry vyberú na dovolenku a počas nej sa zoberú. Peniaze, ktoré ušetria za veľkú svadbu, doma tak investujú do cestovania a spomienok v podobe fotografií. Svedkom býva často iba kostolník a organista, prípadne fotograf. Pre týchto ľudí sú fotografie zvlášť dôležité, že práve prostredníctvom nich doma dokážu, že sa zosobášili, a vyrozprávajú svoj príbeh.“

Čítajte viac: 

Môj pracovný kútik: Kde trávia svoj deň úspešné Slovenky?

Zdroj: Monika Balgová, Giuliano Bausano

Cestovanie za nevestami

Služby Giulianovho kreatívneho tímu nevyhľadávajú len klienti, ktorí chcú uzavrieť manželstvo v Taliansku. „Čoraz častejšie nás pozývajú nevesty na fotenie ich svadobného dňa k sebe domov. Top svadbou v zahraničí bola pre nás svadba na Floride. Nielen pre destináciu, ale i vďaka neveste a ženíchovi, ktorí boli veľmi príjemní a stali sa z nás priatelia. A pamätám si aj na svadbu v Rumunsku, ktorú sme fotili v jaskyni starej tisícpäťsto rokov. Obrad bol byzantský a hostina sa konala na pláži. Pre Giuliana však bola exotická aj svadba na Slovensku,“ smeje sa Monika, ktorá so známym fotografom pracovala aj v Holandsku, Luxembursku a najnovšie sa chystajú do Belgicka. Majú aj svoj tajný sen. Fotiť veľkú farebnú svadbu v Indii.

Momenty, na ktoré sa nezabúda

Pre Moniku je každá svadba nielen o práci, ale aj o krásnych emóciách, ktoré prežíva spolu s mladomanželmi a ich rodinami. „Aj preto túto prácu tak milujem,“ priznáva šikovná fotografka, no dodáva, že občas si v teréne užije aj úsmevné chvíle.

„Nedávno sme fotili svadbu vo veľkej záhrade, lenže prevádzkar tam zabudol vypnúť zavlažovací systém. A zrazu vznikol obrovský chaos, keď si kapela zachraňovala svoje hudobné nástroje a náš tím fotografov a kameramanov zase techniku. Našťastie sa to zaobišlo bez väčších škôd, takže všetky karty aj nafotené zábery zostali. Ale aj o tom sú svadby. Že každá je niečím krásna a jedinečná.“

Čítajte viac: 

Na rozvod by sme vraj mali myslieť už pri svadbe...