Miluje cestovanie a vždy sa snažila hľadať si prácu, ktorá by jej to umožňovala. Martina prešla celý svet, a to doslova. Je prvou Slovenkou, ktorá navštívila všetkých 195 krajín a o svojich zážitkoch píše na blogu Very Hungry Nomads.
„Digitálnou nomádkou by som sa nazvala možno posledné štyri roky, aj keď cestujem celý život. Pracovala som v cestovnom ruchu a vďaka blogu mám možnosť ostať v určitých krajinách dlhodobo. Najviac ma baví voľnosť, ktorú vďaka tomu mám. Že nemusím ísť v pondelok do práce, ak chcem robiť niečo iné. A niekedy zase pracujem aj o desiatej večer. Som sama sebe šéfom a môžem si voľný čas aj prácu zorganizovať lepšie ako v klasickom zamestnaní,“ menuje výhody Marty, ako ju v zahraničí volajú.
Zároveň priznáva, že pravidelný režim, plán a sústredenie na prácu sú pre digitálnych nomádov najväčšou výzvou. „Najefektívnejšie je zostávať v krajine alebo na nejakom mieste dlhodobo, minimálne dva týždne, ideálne aj mesiac. Tak si človek vytvorí zázemie a režim. Sú ľudia, ktorí ráno vstanú, pracujú a potom idú na pláž, do fitka a podobne. Ja som skôr nočná sova, radšej si užijem deň a pracujem po večeroch. Vždy si naplánujem, čo chcem ktorý deň urobiť, mám rozvrh.“
S otázkou, ako sa dá uživiť a precestovať svet písaním blogu, sa rodáčka z Trnavy stretáva často, no vďaka dobrému marketingu, reklame a spoluprácam sa jej to úspešne darí. „A ešte stále pracujem aj ako sprievodkyňa v Európe, takže najmä počas leta trávim čas tam a sprevádzam zájazdy.“ Ďalšie úžasné fotky z jej ciest nájdete aj v našej FOTOGALÉRII.
Momentálne je aj s priateľkou Rachel, s ktorou cestujú spolu, na ostrove Koh Phangan v Thajsku. Práve v tejto krajine Marty s nomádením pred rokmi začínala a považuje ju za raj pre digitálnych nomádov. „Sú tu rôzne coworkingové miesta, kaviarne aj silná komunita iných nomádov. Tu sa mi pracuje najlepšie. Podstatný je kvalitný internet a aby to bolo aj finančne výhodné. Neviem si predstaviť, že by sa nomádi sťahovali do Švajčiarska alebo do Švédska. Dobré podmienky na takýto život sú aj v Mexiku a v rámci Európy napríklad v Estónsku či Portugalsku.“
POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.