Keď bol minulý rok  u nás koronavírus ešte len povrchnou záležitosťou a viacerí verili, že Slovensko to obíde, ani sa nás nebude týkať, bavili sme sa s kamarátkou o mojej práci z domu. Závidela mi, že sa ráno nemusím líčiť, česať ani rozmýšľať, čo si dám na seba. Áno, na prvý pohľad to znie fajn, lenže v skutočnosti vám sociálny kontakt začne chýbať. A tak sa z času na čas upravíte aj vtedy, keď je vašou dennou trasou len spálňa – kúpeľňa – kuchyňa – obývačka – spálňa. Pre zachovanie duševného zdravia to normálna žena jednoducho potrebuje. „Už presne viem, o čom si hovorila,“ povedala mi so smiechom Miša, ktorá už tiež celé mesiace pracuje z domu. Prvé dni sa neskutočne vyžívala v tom, že si môže ráno otvoriť notebook v posteli a prvé e-maily a tabuľky vybaviť ešte so zalepenými očami. „No čoraz častejšie som sa pristihla pri tom, že som sa v tej posteli jednoducho zabudla. O jednej popoludní ma z novoobjaveného pracovného tempa vyhnal až hlad. Najprv sa mi to zdalo úsmevné, ale keď som si uvedomila, že je popoludnie, ja som v pyžame a s neumytými zubami, rozhodla som sa vstúpiť si do svedomia. Musela som si režim nastaviť aj doma.“

S tým má od začiatku problém aj Kristína. Na prácu z domu sa tešila, ale dnes, po troch týždňoch na home office, už len číta správy a nevie sa dočkať, kedy sa všetko vráti do normálu. Chýba jej ranná káva s kolegami, odchod na obed o jedenástej aj to upravené a pekne oblečené druhé ja. „Doma sa ráno dlho motám v pyžame, neviem si nájsť polohu, všetko ma zo sedenia na gauči s notebookom na kolenách bolí. Takto som si ten home office nepredstavovala. Neviem, či je vôbec reálne nájsť pracovný komfort aj v malom byte. Mám pocit, že sa tu môj pracovný aj osobný život spolu nezmestia,“ hovorí frustrovane Kristína. Najviac ma však pobavil telefonát s kamarátkou Jankou. Pretože by mi ani nenapadlo, že niekto môže mať dnes reálny problém aj s takou banalitou, ako je počítač. Janka pracuje ako ekonómka a v kancelárii bola do poslednej možnej chvíle. Kým už všetky moje kamarátky zarezávali z domu, ona robila každé ráno (jedinú) spoločnosť šoférovi v bratislavskej električke.

Áno, na prvý pohľad to znie fajn, lenže v skutočnosti vám sociálny kontakt začne chýbať.
Áno, na prvý pohľad to znie fajn, lenže v skutočnosti vám sociálny kontakt začne chýbať.
Zdroj: Norsu Home

V našej firme bol trochu problém s vybavením, na mojom oddelení sme viacerí mali iba stolové počítače. Do systémov sme z bezpečnostných dôvodov mohli pristupovať iba z pracoviska, nosiť si prácu domov bolo jednoducho tabu. Keď firmy začali vo veľkom posielať zamestnancov domov, čakali sme, čo bude nasledovať,“ začala Janka. „Všetci, ktorí mali notebooky, postupne opúšťali firemné priestory, a  tak nás ostalo len pár posledných mohykánov. Lenže keď sa situácia zhoršila, museli sme odísť aj my. Nikdy nezabudnem, ako som volala frajerovi, aby mi prišiel do práce pomôcť s počítačom. Najprv sa mu do toho nechcelo, keď však zistil, že si v škatuli z firmy vynášam obrovskú debnu aj s monitorom, nezdržal sa smiechu. Ten nás však oboch prešiel doma, keď sme prišli na to, že nám moja kancelária zabrala pol kuchyne.“Vaše príbehy sú jasným dôkazom, že pracovať z domu nie je vždy med lízať. Aby vám home office neprerástol cez hlavu, nezničil zdravie a nepokazil vzťah k vlastnému domovu, mal by sa riadiť určitými pravidlami. Dali sme pre vás dokopy 5 praktických tipov, ako si doma zaviesť zdravú pracovnú rutinu.

Pokračovanie na ďalšej strane.