Vy milujete leto, kým váš partner sa vyžíva v zimných športoch. Vy ste ranné vtáča, čo má už o ôsmej za sebou lekciu jogy, kávu aj raňajky, kým ten váš sa ešte len vyteperil z postele. A kým vy si robíte už pätnástu selfie pri nakupovaní topánok, vaša drahá polovička sa znudene opiera o výklad a pohľadom vám naznačuje, že je najvyšší čas ísť domov. Spoznali ste svoj vzťah v niektorom z týchto príkladov? Napriek tomu si neviete predstaviť život bez tej osoby, s ktorou máte očividne len málo spoločných záľub? To je v poriadku. Nemusíte byť na sebe pri každej činnosti nalepení ako siamské dvojičky ani spolu absolvovať všetky dovolenky, filmové premiéry a športové podujatia, aby vaša láska prekvitala. Porekadlo, že protiklady sa priťahujú, má totiž niečo do seba. Takýchto, na prvý pohľad rozdielnych párov je totiž kopa. A klape im to. V čom spočíva tajomstvo ich úspechu?

Nemusíte byť na sebe pri každej činnosti nalepení ako siamské dvojičky, aby vaša láska prekvitala.
Zdroj: Shutterstock

Čo nás rozdeľuje a čo spája?

Moja známa Daniela je so svojím manželom už vyše dvadsať rokov. A to napriek tomu, že ich hobby sa len zriedkakedy pretnú. So smiechom vždy hovorí, že okrem dcéry a hypotéky nemajú spoločné vôbec nič. „Ja som letný typ a celú zimu doslova pretrpím, lenže môj manžel ju zbožňuje. Nehrozí, že by sme išli na jar či v zime na dovolenku do exotiky, pretože on chce vtedy lyžovať alebo šliapať skialp a robiť všetky športy, ktoré ja z duše neznášam. On má rád prírodu a turistiku, ja sa v lese bojím a oveľa radšej by som obiehala v mestách múzeá, galérie a pamiatky. Najradšej by som jedla len zeleninu na tisíc spôsobov, on miluje mäso, divinu, klobásy, takže ani v tom sa nezhodneme. Potrpím si na oblečenie, kabelky a topánky, kým pre neho je to zbytočnosť a vystačí si s piatimi tričkami a mikinami,“ vymenúva dlhokánsky zoznam, do ktorého patrí aj rozdielny vkus na filmy či hudbu.

Podľa amerického prieskumu až 64 percent ľudí v manželstve verí, že mať spoločné záujmy je tá najdôležitejšia vec pre úspešný vzťah. Dokonca dôležitejšia ako dobrý sex či politické alebo náboženské presvedčenie.
 

Čudujete sa, ako je možné, že im to v manželstve klape? Uznávaná americká rodinná terapeutka Sheila Tucker, ktorá sa k téme často vyjadruje pre svetové médiá, tvrdí, že na udržanie dlhodobého vzťahu sú aj tak najdôležitejšie celkom iné hodnoty. „Páry, ktoré majú rovnaké názory na základné otázky, ako sú financie, manželstvo či deti, majú najväčšiu šancu na harmonický vzťah. V týchto veciach sa totiž robia kompromisy najťažšie. Všetky ostatné rozdiely sa dajú prekonať tým, že sa o svoje opačné záujmy budú partneri úprimne zaujímať a poskytnú si podporu,“ vysvetľuje terapeutka.

Rozdiely sa dajú prekonať tým, že sa o svoje opačné záujmy budú partneri úprimne zaujímať a poskytnú si podporu, vysvetľuje terapeutka. Shutterstock

Naučte sa robiť kompromisy

Odlišné záujmy vám môžu otvoriť kopu nových možností, takže v tom netreba vidieť hneď negatíva. Tak napríklad Daniela objavila čaro bežkovania, ku ktorému ju manžel priviedol. „Ja som ho zase nedávno vytiahla do divadla. Najskôr trochu protestoval, ale nakoniec sa mu to páčilo a prišla som na to, že my dvaja si takto navzájom rozširujeme obzory. Ukazujem mu veci, ktoré by inak neskúsil, a platí to aj opačne. A vďaka tomu aj naša dcéra dostala základy z oboch brehov. Ja som ju brávala do múzeí či galérií, on ju zase učil lyžovať alebo bicyklovať.“ Daniela hovorí, že v takýchto situáciách partnerom veľmi pomáha humor a jasné, že dôležité sú aj kompromisy.

Môj chlap dokonca hovorí, že základom úspešného manželstva je zariadiť, aby dvojica nebola príliš často spolu.
Daniela

Jej manžel napríklad miluje Chorvátsko a najradšej by dovolenkoval vždy na tom istom mieste. Na túto destináciu mu Daniela každý rok prikývne, ale jej podmienkou je zmeniť vždy aspoň oblasť a ubytovanie. Dobrá dohoda, však? „Prípadne on trávi víkendy na horách alebo v lese a ja zase doma s kamoškami a každý sa venujeme svojim záľubám. A raz za čas si urobíme spoločný program. Neprekáža nám to, môj chlap dokonca hovorí, že základom úspešného manželstva je zariadiť, aby dvojica nebola príliš často spolu,“ smeje sa. Okrem dcéry a hypotéky ich spája aj láska. „Bez nej by sme to asi už dávno zabalili. Ale otvorene priznávam, že život s partnerom, ktorý je tak výrazne odlišný, je o čosi komplikovanejší. Večné hľadanie kompromisov prináša do nášho života aj dosť trecích plôch, niekedy doslova vyjednávania. Ale aspoň sa nemôžeme sťažovať na nudný život, u nás sa vždy niečo deje.“

Pokračovanie článku na ďalšej strane.