Pri treťom drinku Ema vie, že by mala dvihnúť zadok z barovej stoličky a švihať na zastávku autobusu. Aby stihla posledný spoj. Namiesto toho si objedná ďalší a až o dve hodiny volá taxík. A tie rána potom bývajú ťažké. "Nie, nemám opicu, ale budím sa spotená a s totálnou úzkosťou. Ostatné baby ešte vtedy určite sladko spia a ja si búcham hlavu. Pre nich je sto eur drobný peniaz, pre mňa suma, ktorú mám vyčlenenú na týždenné fungovanie. A ja ich dokážem oplieskať za jediný deň”, popisuje svoju situáciu  a zatiaľ netuší, ako z toho kola von. Bojí sa totiž, že ak iba tak vyskočí, príde o najlepšiu kamarátku z detstva. Bez ktorej si svoj život nevie predstaviť. Ktorej v kútiku duše vždy trochu závidela.

V tomto veku je sebavedomie veľmi krehké, mladí ľudia nie sú vysporiadaní s mnohými komplexami menejcennosti, ktoré získali v detstve. A  tak sú závislí od vonkajších faktorov, najmä od priateliek. Spôsob a úroveň zábavy má v tomto veku taktiež veľký význam.
Psychologička Jolana Kusá

Zlatá mládež

Drahé dovolenky s rodičmi, skrine plné úžasných handier. Ema o niečom takom mohla iba snívať. Jej bohatá kamoška Lucia sa od maturitného stola odviezla v novom aute, na vysokej už bývala vo vlastnom mezonete, vreckové od tatinka raz také, ako je teraz Emin plat. Tá počas školy zabíjala v internátnej kúpeľni švábov. A vtedy to začalo. Rovnaký scenár, týždeň čo týždeň. Raňajšia kávička v kaviarni, štýlový obedík v bio a trendy reštaurácii. Takmer každý deň. Víkendové žúry vo veľkom štýle. Drahá, čakáme ťa! Zlatíčko, bez teba to nie je ono! A Ema sa pokúša opäť odolať. Vyhovoriť a uchrániť svoj už aj tak vybielený bankový účet. Nedokáže to. “Áno, milujem naše záťahy. Vtedy vypínam mozog, ruka hore a je mi jedno, čo bude ráno. Dvihnem zadok zo sedačky na splátky a zamknem byt, za ktorý mesiac čo mesiac cálujem polovicu platu”, priznáva Ema. Aby držala krok s babami, ktoré na barovú stoličku položia kabelku vo výške jej polročného platu. Aspoň na chvíľu patrí k nim. Prečo? “Pretože chce a potrebuje mať v poriadku svoje sebavedomie. V tomto veku je veľmi krehké, mladí ľudia nie sú vysporiadaní s mnohými komplexami menejcennosti, ktoré získali v detstve. A  tak sú závislí od vonkajších faktorov, najmä od priateliek. Spôsob a úroveň zábavy má v tomto veku taktiež veľký význam”, vysvetľuje toto správanie a život nad pomery psychologička Jolana Kusá. Podľa ktorej dievčatá prechádzajú náročným obdobím od dospievania k dospelosti tak, že sa nevyhnú zranieniam, dezilúzii ani stratám. Keď si budujú partnerské vzťahy či rodiny, na priateľstvo niekedy nezostáva dosť času. Alebo sa kamarátky rozídu v odlišnom životnom štýle, ktorý sa rokmi vytvára a mení. Život je o hľadaní a spoznávaní. A stretnutie s iným štýlom života prirodzene priťahuje. Ľahkosť bytia. Vzrušenie z nákupov.

Cena za pocit luxusu je vysoká.
Zdroj: House