To budú všetko lacné fejky z Číny, ktoré sa kšeftári snažia výhodne predať, odradzovali ma kolegyne na začiatku reportáže. Nedala som sa a začala pátrať v skupinke žien, ktoré sa rozhodli zbaviť bielej nádhery cez inzerát na webe.

Volajme ju Klaudia

Bola prvá z nádejných neviest, ktoré mi po kratšom prehováraní vyrozprávali svoj príbeh. Samozrejme, celkom anonymne. Klaudia sa mala vydávať koncom leta. Svadbu s priateľom chystali takmer rok a mali už všetko zorganizované. „Keďže mi na šatách záležalo, mala som ich ako prvé. Bola som nimi natoľko očarená, že som sa rozhodla kúpiť si ich. Aby mi navždy pripomínali našu lásku a boli iba moje. So snúbencom sme s nadšením plánovali náš deň D. Nemala som o našej láske až za hrob pochybnosti. Nuž, asi je pravda, že ak je niečo príliš perfektné, niekde treba hľadať chybu. Ja som ju našla. Tá chyba má meno Klára a je to naša susedka,“ naznačuje začiatok konca mladá Košičanka, ktorej sa v tom momente zrútil život. „Odsťahovala som sa a zrušila svadbu. Rodina aj kamaráti sú šokovaní, no najviac stále ja. Preto sa chcem čo najskôr zbaviť poslednej spomienky na túto životnú etapu – svojich vysnívaných svadobných šiat,“ dodáva krehká blondínka.

via GIPHY

Popoluška a tie druhé

Anita ušla takmer spred oltára. „Andrej bol zodpovedný a láskavý chalan, na ktorého som sa mohla spoľahnúť. Stačilo sa mu pozrieť do očí a videli ste to v nich. Tú lásku, obdiv a nežnosť. Dokonca aj moje okolie ma potľapkávalo po pleci, že som si dobre našla. Musím však priznať, že už v začiatkoch nášho vzťahu som váhala,“ priznáva Martina. V jeden krásny letný deň ju Andrej požiadal o ruku. Súhlasila a s nadšením začala plánovať svadbu. „Keď sa nás kňaz počas svadobnej prípravky opýtal jednu obyčajnú otázku, ostala som zaskočená. Povedzte mi, prečo si chcete jeden druhého vziať? Môj nastávajúci zo seba sypal zoznam nádherných dôvodov. Potom prišiel rad na mňa. A ja som zrazu stuhla. Veľmi som zo seba chcela vysypať podobne ohurujúci zoznam, no mala som okno. Zmohla som sa iba na: Pretože je dobrý a ľúbi ma. Chrobák v hlave sa v ďalších týždňoch zväčšoval a ja som pochopila, že ÁNO na večnosť mu nemôžem povedať. Lebo to tak necítim,“ hovorí mladá žena, ktorá má svoje svadobné šaty v pivnici.

via GIPHY

Čierna za bielu

Keď som sa svojich kamarátok pýtala, či nepoznajú ďalšie podobné príbehy, dostala som tip. Smutný tip. Bála som sa, či bude dotyčná chcieť o svojom príbehu rozprávať, a tak som Katke napísala mail s nesmelou prosbou. Prekvapila ma svojou otvorenosťou. Vraj, taký je život. „S Jurajom sme sa spoznali už na strednej škole a od toho dňa sme boli nerozluční. Keď sme zmaturovali, odišli sme do Írska zarobiť peniaze, aby sme si za ne neskôr mohli vybudovať zázemie pre spoločný život. Za štyri roky sme našetrili dosť na to, aby sme mohli svoj sen uskutočniť. Vrátili sme sa domov, kde logicky prebehli zásnuby. Začali sme stavať náš vysnívaný dom a plánovať svadbu. Rezervovali sme sálu, kapelu, menu, objednala som si šaty od drahej španielskej značky. Chýbalo iba vybrať koláče, ktoré sme mali spolu ochutnať u jednej dedinskej cukrárky. Degustovať sme už nestihli. Juraj mal autonehodu. Smrteľnú...“ napísala Katarína v poslednom riadku našej konverzácie, z ktorého ma zamrazilo.

Prekliate?

Ale máme tu aj jeden veselý príbeh. Keby som ho nepočula na vlastné uši, neuverím! „Znie to absurdne, ja viem, ale keby ste tam boli...“ začína objasňovať energická brunetka moment, ako prišla k svojim svadobným šatám. „Moja najlepšia kamarátka sa išla vydávať a rozbehli sme sa po svadobných salónoch. Vybrala si v tom poslednom, kde zrazu prišla majiteľka s ponukou. Vraj práve vyraďujú staré modely a keď si moja kamarátka od nich vyberie šaty z novej kolekcie, dá nám niektoré staré. Chápete, ako dva v jednom! Veľmi sme sa na tom smiali a kamarátka ma podpichovala, nech neváham, že keď sa budem vydávať, akoby som ich našla. Asi ako jediná singláčka pod slnkom som odišla zo salónu so svadobnými šatami,“ smeje sa Dagmar, ktorá sa dnes svojich šiat chce zbaviť. „Nenávidím ich! Kamošky sa mi smejú, že preto nemám frajera, lebo som si o to koledovala tými šatami,“ baví sa na svoj účet Dagmar.

via GIPHY

Koniec dobrý, všetko dobré

Tak to bolo aj v prípade Ivany, ktorá sa po troch rokoch chodenia s Kamilom zasnúbila. To bolo doma radosti, že už nebudú spolu nadivoko! „Toľko sme sa napočúvali, ako dlho takto ešte chceme žiť. Ale nezazlievam to mojim rodičom, také sú u nás zvyky a každý čaká klasickú svadbu v kostole, ideálne so sprievodom po celej dedine. To bol sen aj mojej mamy. Skôr ako sme sa stihli vyjadriť k tomu, ako si náš deň predstavujeme, už plánovala. Najväčší šok som však zažila vtedy, keď mi s úsmevom od ucha k uchu ukázala veľké prekvapenie. Odpadla som. Zo skrine vytiahla gigantické tortové šaty! Stála som tam a premýšľala, ako z toho vykorčuľujem. Nehovoriac o tom, že som prišla domov na víkend aj preto, aby som mame naznačila, že my chceme mať komornú svadbu. Len čo som to vyslovila, prišli hádky, plač a slzy. „Ako teraz budem vyzerať pred celou dedinou? Bedákala, zatiaľ čo tie obrovské tortové šaty pchala späť do skrine.“ Do dedinskej udalosti desaťročia ostávali ešte tri mesiace a snúbenci potajomky zistili, kedy budú Ivanini rodičia skladať zálohu za kulturák a ostatné svadobné „nutnosti.“ „Hneď na ďalší týždeň sme si vybavili papierovačky a zahovorili termín na matrike v Bratislave,“ opisuje svoj svadobný útek červenovláska, ktorá svoje ÁNO povedala Kamilovi na lúke kúsok za mestom. V jednoduchých šatách z výpredaja, teniskách, s lúčnymi kvetmi v rukách a dvoma svedkami. „Mala som malý pocit viny voči rodičom, no vedela som, že oni by nikdy na takýto sobáš nepristúpili. Tak sme ich predbehli. Mamu skoro trafil šľak, otec sa od žiaľu opil, no nakoniec sme moje manželstvo oslávili parádnou grilovačkou u nás v záhrade. Moja mama bola nakoniec predsa len hviezda – má za dcéru najväčšiu rebelku v dedine. Iba sa jej nedarí predať moje svadobné šaty. Nekúpite?“