Tajuplný ostrov, ktorý miestni domorodci nazývajú Rapa Nui, leží v Polynézii v Tichom oceáne. Vulkanický ostrov má len 164 kilometrov štvorcových a žije na ňom sotva 10-tisíc obyvateľov. Patrí Čile, a to aj napriek tomu, že je od tejto krajiny vzdialený vyše 3000 kilometrov. Najväčšou záhadou ostrova sú obrovské sochy zvané Moai, ktoré sú roztrúsené po celej pevnine, no nikto si nevie vysvetliť ich pôvod. Nachádza sa ich tu vyše 900, niektoré majú aj desať metrov a sú jednoznačne najväčšou atrakciou Rapa Nui.

Záhadné sochy sa nazývajú Moai.
Zdroj: Instagram @terradocelarbr


Ako ale dostal maličký odľahlý ostrov svoj legendárny názov? Dal mu ho holandský moreplavec Jacob Roggeveen, ktorý ostrov ako prvý Európan objavil. Na jeho pevninu vystúpil 5. apríla 1722 a keďže práve vtedy sa v Európe oslavovala Veľká Noc, pomenoval tak tento novoobjavený kút sveta. Jeho výprava vtedy ostrov detailne preskúmala, stretol sa s domorodcami a existujú aj záznamy o tom, že už vtedy si Jacob všimol obrovské sochy Moai, ktoré sú dodnes lákadlom Veľkonočného ostrova.

Rapa Nui je vulkanický ostrov, na ktorom sa nachádzajú tri sopky.
Zdroj: Instagram @ojos.viajeros

 

Prekvapivo, práve obdobie Veľkej Noci je najhorším, kedy môžete ostrov navštíviť. Od marca do mája tu totiž vládne monzúnové obdobie a silné dažde. Lepšie spravíte, ak si cestu sem naplánujete na jeseň. Veľkonočný ostrov nie je typickou dovolenkovou destináciou, ale skôr luxusnou, za ktorú si človek riadne priplatí. Tým, že je ostrov tak veľmi izolovaný, všetko sa naň musí dovážať, takže tovar aj služby sú tu veľmi drahé.

Ak by vás však predsa len takéto dobrodružstvo lákalo, zaručene sa toto magické a tajuplné miesto zaradí medzi vaše top cestovateľské zážitky. Aj keď nerátajte s tým, že tu zažijete nejaké veľkonočné oslavy či olievačku.