Stretnutia s mojimi kamarátkami sú pre mňa nekonečnou studnicou inšpirácie. Pred pár týždňami sa mi jedna posťažovala, ako to u nej v práci ide dole vodou, odkedy sa jej novou nadriadenou stala kolegyňa. Šéf dal totiž nečakane výpoveď a keďže narýchlo nemali náhradu, povýšili Maju.

„Vždy sme spolu perfektne vychádzali, dokonca som si myslela, že sme kamošky. Keď však prevzala to miesto, jej správanie sa zmenilo. Mám pocit, že si na mňa zasadla. Dostávam oveľa viac a komplikovanejších úloh ako moji dvaja kolegovia, je na mňa prísnejšia, má vyššie nároky. Uvažujem, že sa na to vykašlem,“ posťažovala sa mi a obe sme si spomenuli na Mirandu v podaní bravúrnej Meryl Streep, ktorá tvrdou rukou vládla nad svojimi podriadenými v módnom časopise Runway. Je syndróm včelej kráľovnej len výmysel z filmov alebo na tom ozaj niečo bude?

Syndróm včelej kráľovnej

Keď som to v električke cestou domov len tak zo zvedavosti naťukala do vyhľadávača, vyskočili na mňa desiatky odkazov. Syndróm včelej kráľovnej skutočne existuje a už v roku 1973 sa ním zaoberali psychológovia Staines, Tavrisová a Jayaratne z Michiganskej univerzity. Svoju štúdiu o správaní žien vo vedení vydali o rok neskôr v odbornom magazíne Psychology Today. Tvrdia v nej, že včelia kráľovná je úspešná žena na vyššej pozícii, ktorá svoje ženské podriadené kritizuje viac ako mužov. Alebo ženám minimálne odmieta pomôcť vyšplhať sa po firemnom rebríčku vyššie. V príspevkoch iných odborníkov som dokonca našla aj teórie, že takéto správanie je ženám vlastne blízke odjakživa. V úvahách zašli až do obdobia detstva a dospievania, keď sa dievčatá spájajú do rôznych skupiniek, ktorým vždy vládne jedna, najsilnejšia z nich.

Ostatné sa na ňu chcú podobať, neprotirečia jej a sú jej stále v pätách. Ona si však svoje postavenie prísne stráži a keď sa cíti ohrozená, urobí všetko pre to, aby ambicióznu sokyňu zo svojej „svorky“ vyhnala. Musím sa priznať, že tieto teórie mi od začiatku nie sú veľmi sympatické. Pripomínajú mi scenáre amerických tínedžerských seriálov a okrem toho veľmi necitlivo podporujú akési absurdné stereotypy o ženách ako o klebetných, pomstychtivých a neprajných osobnostiach.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.