Je to označenie pre človeka, ktorý sa prostredníctvom sociálnych sietí a médií s úmyslom podviesť vydáva za niekoho iného a je  bežné hlavne na rozličných zoznamkách. Blackfishing zas označuje ľudí, ktorí na internete predstierajú, že majú iný etnický pôvod. Jednoducho povedané, belošky sa na Instagrame menia na černošky. Tieto rybičky plávajú vo veľkom rybníku plnom konkurencie, od ktorej sa snažia odlíšiť za každú cenu, aby ulovili pozornosť fanúšikov a sponzorov. Od tmavého opálenia cez kučeravé vlasy, od Kim Kardashian po Agu Brzostowskú, s blackfishingom sa každý deň stretávate aj vy. Len o tom ešte neviete.

Solárium? Každý deň

Hoci sa úroveň stmavnutia pokožky líši od influencerky k influencerke, aby dosiahli černošský výzor, všetky z nich sa spoliehajú na opaľovanie, bronzery a mejkap o niekoľko odtieňov tmavší, než je ich vlastná pleť. „Áno, opaľujem sa,“ priznala Hannah Tittensor, ktorú na Instagrame nájdete pod menom @dirtyyhippie_. „Pravidelne chodím do solária, ale nemám v úmysle predstierať, že nie som beloška. Som beloška, ale opálená.“ Stačí však rýchly pohľad na jej Instagram, aby vám bolo jasné, že Hannah sa opaľuje... až príliš. Jej pokožka má čokoládový odtieň, mladá žena je tmavšia ako Beyoncé, Halle Berry a Cardi B dokopy. Pridajte si k tomu jej plné pery, vrkôčiky či afro, ktoré jej často zdobia hlavu, a máte pred sebou prinajmenšom hiphopovú hviezdu, a nie dvadsaťdvaročnú študentku z írskeho Belfastu. Posadnutosť tmavou pokožkou sa u nej zrodila v roku 2015, keď sa na dovolenke v Turecku opálila do bronzova a na svoj nový odtieň kože viac nevedela zabudnúť.

Hannah sa preto pustila do častých návštev solária, no k vysnenej farbe sa rozhodla dopracovať si aj menej zdravými metódami. Údajne začala užívať injekcie látky menom melanotan, ktorá jej rýchlejšie dopomôže k tmavšej farbe. Chemikália pomáha pri zvyšovaní hladiny prírodného pigmentu v koži nazývaného melanín, ktorý reaguje na slnečné svetlo a zapríčiňuje tmavšiu pokožku, vlasy a oči. Melanotan je však v mnohých krajinách nelegálny. Hannah ho ukázal jej priateľ Ben, ktorý soláriá navštevuje od svojich pätnástich rokov a melanotan používa približne štyri roky. Ben je kulturista a táto zakázaná látka je medzi kulturistami nesmierne populárna, keďže im počas súťaží pomáha zvýrazniť svaly.

Ľudia, ktorí melanotan používajú, si nelegálne injekcie zvyčajne kupujú v skupinách na Facebooku, v salónoch krásy alebo vo fitnescentrách. Látka sa zmieša s vodou a vstrekne pod kožu. Hannah a Ben zvyčajne užívajú 1 IU. „Injekcia nebolí. Len vám príde trochu nevoľno a na pár dní a stratíte chuť do jedla,“ vysvetľuje Hannah a napriek všetkým zdravotným rizikám, ktoré vznikajú v dôsledku príliš častého pobytu slnku alebo v soláriu, nemá v pláne prestať s opaľovaním prestať. A to, že vyzerá ako černoška, je len náhoda.