V zahraničí dokonca existujú vysoké školy pre akrobatov a rôzne školenia či certifikáty, Monika získala medzinárodný trénerský certifikát pre vzdušnú akrobaciu na plachtách v Taliansku. „Bol to niekoľkodňový veľmi náročný kurz. Trénovali sme v lete, v neklimatizovanej telocvični, osem hodín denne. Školila nás celosvetovo uznávaná trénerka a akrobatka pod záštitou tímu z Ameriky, aby sme vedeli klientov naučiť jednotlivé pozície správne a hlavne bezpečne. Zúčastnila som sa aj na viacerých menších školeniach v Česku a na Slovensku.“

Keď pred siedmimi rokmi otvárala prvé štúdio vzdušnej akrobacie, najskôr učila sama na prenajatom náradí a o priestory sa delila s kaderníctvom. No dobré zvesti sa rýchlo šírili, klientov pribúdalo a od novembra minulého roka už majú v hlavnom meste dve vlastné štúdiá vybavené smart technológiami a certifikovanými materiálmi zo zahraničia aj na mieru. „Máme jedenásť trénerov, fungujeme každý deň na dvoch miestach naraz, cvičíme aj cez víkendy. Odučíme 70 až 80 hodín do týždňa. Chcela som vytvoriť koncept dostupný všetkým ľuďom, aj takým, čo nemajú gymnastický základ. Naše hodiny sú prispôsobené úplne pre každého a vôbec nevadí, ak ste nikdy nešportovali. Na to sme tu my – školení tréneri, aby sme vám s tým pomohli.“

Šport a umenie v jednom

Lekcie sú rozdelené pre začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých a každý sa najprv učí vo výške len 30 centimetrov nad zemou. „Máme bezpečné dopadové matrace a vždy cvičíme nad nimi. Klientov púšťame do výšky, až keď sme si istí, že to zvládnu a nehrozí žiaden úraz. Učíme vzdušnú akrobaciu na plachtách, kruhoch, ponúkame hodiny strečingu, ktoré sú veľmi obľúbené u ľudí so sedavým zamestnaním, a tiež flying pole. To je na Slovensku novinka a je to tyč, aká sa používa pri pole dance, ibaže nie je ukotvená v zemi, ale visí vo vzduchu a voľne lieta po priestore,“ vysvetľuje úspešná akrobatka, ktorej srdcovkou sú práve plachty.

Výsledkom štvormesačného kurzu je celá choreografia na hudbu, ktorá trvá niekoľko minút.
Zdroj: Archív M. Šichmák Bočovej

To mi hneď aj dokázala, keď sa po nich začala šplhať až k stropu a predvádzať mi úžasné prvky. Tých sú vraj stovky a aj jej niekedy trvá naučiť sa ich technicky perfektne, no tvrdí, že sa to poctivým tréningom dá dosiahnuť. A učí to aj svojich žiakov. „Neučíme ich iba spraviť jednotlivé pózy, ale ich aj spájať do rôznych choreografií. Výsledkom štvormesačného kurzu je celá choreografia na hudbu, ktorá trvá niekoľko minút. Učíme ich ladnosť, ako zapájať ruky, kam sa dívať, ako otočiť hlavu a vytvárať doslova umelecké dielo. Okrem dospelých sa venujeme deťom a tie najtalentovanejšie pripravujeme na rôzne národné i medzinárodné súťaže,“ vraví hrdo Monika, ktorej zverenci sa naposledy zúčastnili na majstrovstvách Európy v Estónsku.

Klientky neučí iba spraviť jednotlivé pózy, ale ich aj spájať do rôznych choreografií.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Všetky choreografie vymýšľa sama so svojím tímom. Inšpiráciu čerpá aj na internete, no upozorňuje, že len od certifikovaných trénerov, cirkusantov a profesionálov, ktorí dobre vedia, čo robia. Lebo dnes na webe nájdete hocičo a nie všetky videá sú správne a bezpečné. Takže pozor na to, ak sa pustíte do samoštúdia. Akrobacia by sa podľa Moniky mala učiť vyslovene pod dohľadom skúseného trénera, aby ste si neublížili.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.