Už ako dieťa ma v cirkusoch vždy viac fascinovali akrobati než klauni a zvieratá. Tie, našťastie, u nás zakázali. Pamätám si, ako som s otvorenými ústami sledovala ich saltá, hojdanie na hrazdách a chodenie po lane vysoko nad hlavami divákov. Nie, netúžila som sa pridať k cirkusu, no keď sa mi vyskytla možnosť vyskúšať si aspoň na chvíľu efektné umenie vzdušnej akrobacie, neváhala som ani sekundu. V bratislavskom štúdiu Moniky Šichmák Bočovej visia zo stropu farebné plachty a kruhy a ja tam stojím vyklepaná ako nedeľný rezeň, keď mi ukazuje už na prvý pohľad náročné prvky, ktoré ma chce na prvej lekcii naučiť.

Z právničky akrobatka

Monika je vyštudovaná právnička, no od detstva sa venovala športu a napokon pri ňom aj zakotvila. Dnes je majiteľkou dvoch centier vzdušnej akrobacie a nikdy neoľutovala, že sa vydala týmto životným smerom, práve naopak. A vidieť to na jej entuziazme, s akým vkročila do dverí. „Popri škole som pár rokov brigádovala v advokátskej kancelárii, ale vždy ma to ťahalo k športu. Bola som reprezentantka v modernej gymnastike a od piatich rokov som každý jeden deň aj víkendy trávila v telocvični. Keď som končila vrcholovú kariéru gymnastky, dostala som sa k akrobacii a tá ma uchvátila natoľko, že som ju uprednostnila po škole pred právom,“ spomína dvadsaťosemročná sympatická blondína.

V najvyššej fáze mala aj dvesto predstavení ročne po celom svete.
Zdroj: Archív M. Šichmák Bočovej

Ako aktívnu športovkyňu ju oslovili, či sa nechce pridať k vzdušným akrobatom. Vtedy bol tento šport u nás ešte v kolíske, no aj vďaka Monike je dnes prístupný širokej verejnosti a hocikto si môže prísť vyskúšať akrobaciu na vlastnej koži. Hoci aj bez predošlých skúseností, presne ako ja. „Venujeme sa profesionálnej príprave akrobatov, no máme aj hodiny pre verejnosť, kde si bežné ženy chodia zacvičiť, aby spravili niečo pre svoje telo, spevnili ruky, brucho, vyčistili si hlavu, prišli na iné myšlienky a oddýchli si.“ Poviem vám, oddych to bol skôr mentálny, nie fyzický. Napriek môjmu jogovému základu musím priznať, že udržať sa na plachtách nebolo úplne ľahké. Kruh bol o niečo jednoduchší, v tom som si mohla posedieť a oddýchnuť, keď som nevládala.

Vďaka Monike je dnes tento šport prístupný širokej verejnosti a hocikto si môže prísť vyskúšať akrobaciu na vlastnej koži.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Bola som presvedčená, že na druhý deň budem mať svalovicu hlavne na rukách, no prekvapivo som oveľa viac cítila brušné svaly. Aj také, o ktorých som netušila, že ich vôbec mám. Ale endorfíny, tak tými som bola nabitá ešte dlho po lekcii.

Vypracovala sa

Za tie roky, čo sa Monika venuje akrobacii, vystupovala na rôznych otváracích ceremoniáloch, súkromných i firemných akciách, ktorým takéto vystúpenia dodávajú honosnosť a veľkoleposť. „V najvyššej fáze som mala aj dvesto predstavení ročne po celom svete. Vystupovali sme takmer vo všetkých európskych štátoch, niekoľkokrát v Katare, Thajsku, Indonézii... Na Kanárskych ostrovoch som mala trojmesačný kontrakt. Dokonca som pred pár rokmi dostala pozvánku na kasting do Cirque du Soleil, ale odmietla som to, lebo som už mala na Slovensku vybudované zázemie a nevedela som si predstaviť odcestovať na dva či tri roky,“ vymenúva víťazka súťaže akrobatov Airy Fairy. Dnes už nesúťaží, skôr je to ona, koho volajú do poroty. Naplno sa venuje vystúpeniam a trénerstvu.

Monika je vyštudovaná právnička, no od detstva sa venovala športu a napokon pri ňom aj zakotvila.
Zdroj: Archív M. Šichmák Bočovej

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.