Raz som prechádzala narodeninové fotky mojej kolegyne na Facebooku a zbadala som ho. Bol dokonalý. Nedá sa to ani opísať a a keby som to štvrtila na krásny úsmev, vyšportované telo, nádherný pohľad, asi by to znelo o tri triedy lacnejšie, začína svoj príbeh Veronika. Keď prelustrovala fotky, na ktorých bol jej objav, preklikala sa až na otvorený profil a už sťahovala jeho albumy na plochu svojho počítača. „Neviem, čo mi to napadlo. Úplne som z neho zošalela. Namiesto toho, aby som pracovala, donekonečna som obdivovala jeho tvár. Znova a znova. Ako v tranze som čítala jeho statusy, zisťovala som, aké má rád filmy, akú hudbu, ako vyzerajú jeho kamošky. Po dvoch týždňoch som mu napísala.“ To, že Veronika dokázala svoje túžby krotiť niekoľko dní, vyplýva z jedného jediného dôvodu. Jej stavu. Vydatá. Dve deti. V manželstve, ak odrátame pár búrok, absolútne spokojná. Takto nejako vyzeral jej štartovací bod.

Čítajte viac:

Virtuálna nevera: Čo je horšie? Jednorazový úlet alebo jeho online kamošky?

Skutočný príbeh: Podviedla som muža, ktorého milujem

Online orgazmus

„Miliónkrát som premýšľala nad tou prvou vetou. Medzi obľúbenými spisovateľmi mal Paola Coelha, a tak som mu napísala.  Odoslala som správu. A vtedy sa to celé začalo,“ usmieva sa mladá grafička. Bola závislá od každej Petrovej vety, so slasťou hltala jeho riadky a naraz si uvedomovala, že čím viac si s Petrom píše, tým menej sa rozpráva so svojím manželom. Mal to byť len taký výlet do iného sveta, toho si bola vedomá, no naraz mala pocit, že ten virtuálny je oveľa krajší ako ten každodenný. Vyzdvihnúť deti zo škôlky, nakúpiť v potravinách, navariť, oprať, ožehliť, splniť si manželské povinnosti, keď sa zhasne nočná lampa. Ani nevie ako a bola po uši v tom. Zamilovaná do svojej virtuálnej lásky. Do Petra. A vedela, že je to oveľa silnejšie, ako si chcela pripustiť. Neexistovala cesta späť, neexistovala však ani cesta k jej virtuálnemu milencovi. „Už to nebolo len také obyčajné vypisovanie, naraz bol náš vzťah oveľa intenzívnejší ako vzťahy, ktoré som predtým reálne prežila. Aj ten s mojím vlastným mužom. Milovali sme sa prostredníctvom klávesnice, žiadny skajp, žiadne vzdychy, stačili nám len tie slová, vety. A keď som pri počítači dostala prvýkrát v živote orgazmus, napísal mi, že bol náš spoločný. Napísal mi, že ma miluje.“ Peter vedel, že Veronika má dve malé deti a tiež vedel, že nič pre ňu nie je v živote dôležitejšie ako fungujúca rodina.

Pozor na virtuálne vzťahy: Vrháme sa na ne, aby sme vedeli fungovať v tých reálnych, ale...
Zdroj: Shutterstock

Patríš mi aspoň v snoch

Zatiaľ čo Veronika v Košiciach odpisuje Petrovi, keď deti zaspia a manžel je na piatkovom stretnutí s kolegami, niekde pár stoviek kilometrov od jej monitora sedí architektka Lucia. Ťuká do klávesnice a keď sa objaví odpoveď, jej tep sa zrýchli na dvojnásobok. „Takto to medzi nami trvá už päť rokov. Michal robí v reklame a som si istá, že ak by sme začali niečo v reálnych intenciách, určite by sa to pokazilo. Prvé dva roky sme si písali bez toho, aby sme vedeli ako vyzeráme. Potom sme si začali posielať detaily nášho tela. Ústa, oči, malíček, a keď sme to poskladali, neboli sme vôbec sklamaní. Jasné, že som si veľakrát hovorila, čo by sa stalo, keby sme išli na pivo, do kina alebo len tak k nemu, ku mne. Veď sa poznáme tak dlho.“ Keď sa raz Lucii Michal niekoľko dní neozval, cítila sa, akoby stratila to najvzácnejšie, čo má. A pritom, tí dvaja sa nikdy nestretli. „Vtedy som už dva roky chodila s mojím terajším frajerom. Ten nevedel pochopiť, prečo stále plačem. Veď aj ten online vzťah s Michalom mi vydržal dodnes len preto, že intelektuálne alebo emocionálne, no neviem, ako to nazvať, jednoducho z duševnej stránky som úplne naplnená.“ Nebudeme sa pýtať, ako môže spať so svojím partnerom, a pritom milovať iného. Nie je ani prvá, ani posledná. Nemala však nikdy potrebu zhmotniť všetko to virtuálne? „Jasné, že som mala. Ale podľa mňa to medzi nami funguje päť rokov aj preto, lebo tam stále chýba tá podstatná čiastka puzzle. Žijeme v našom dokonalom svete, kde sa nezraňujeme. Ak by sme to rozbalili naozaj, všetko by sa stalo banálnym a takým obyčajným.“

Nevera ako stimul, nevera ako hurikán

Bratislavčanka Lucia má vo všetkom jasno, horšie to je v prípade dvojnásobnej mamičky Veroniky. „Niekedy si predstavujem, že by som deti uložila do postieľky a odišla. Navždy alebo aspoň na pár dní. Viem, že Peter ma ľúbi, o to viac ho milujem aj ja. Netlačí na mňa. Stále mi opakuje, ako si váži, že som takou vzornou matkou. Lenže, ono je to také ťažké,“ hovorí Veronika, ktorej vzťah zapadá vrstvami prachu. Manžel jej najskôr toleroval nezáujem, neskôr prišli hádky, výčitky. Dnes sa v spoločnej domácnosti asertívne obchádzajú, v posteli každý objíma vlastný paplón. „Som si istá, že o ničom nevie, ale nečudujem sa, že je taký, aký je. Veď to hlboké, virtuálne, čo ma s Petrom spája, trvá už dva roky.“ Úplne iný prípad prežíva masérka Linda, ktorá sa práve internetovou romancou vytrhla z ubíjajúceho stereotypu. Toho, čo visel nad jej manželstvom ako Damoklov meč. Odkedy nosí v srdci o desať rokov staršieho Jozefa, jej manželstvo sa dostalo do normálu. „Už manželovi nenadávam, neurážam sa, keď zabudne na moje narodeniny. Odkedy som zamilovaná, necítim frustráciu, ani nemám potrebu niečo v manželstve riešiť. Navyše, vidím, ako sa manžel začal o mňa oveľa viac zaujímať, odkedy si píšem s mojím druhým mužom,“ hovorí Linda.

Milujeme predstavy

To, že výmenou správ na virtuálnej platforme sa partneri približujú viac ako telo na telo, vysvetľuje aj rakúsky bestsellerový autor Daniel Glattauer. Knihou Priateľ do dažďa sa zavďačil nielen virtuálnym milencom, ale aj všetkým tým, ktorí poznajú silu nenaplnených túžob. „Pri online komunikácii sme vždy priamejší a oveľa odvážnejší. Lebo nevidíme tvár toho, komu sú naše správy adresované. Hranice fantázií miznú a my píšeme to, čo by sme radi žili, nie to, čo žijeme. Ľudia sa zamilovávajú do zidealizovaných predstáv, tí dvaja sú si čoraz bližší, hoci vedia, že ich vzťah, ak sa to vôbec dá nazvať vzťahom, stojí na veľmi tenkom ľade. O to viac je takáto virtuálna láska vzrušujúcejšia,“ tvrdí autor, ktorému sa svojimi knihami podarilo pretaviť mailovú korešpondenciu do spaľujúceho ľúbostného románu. Či už je to Veronika, Lucia alebo Linda, všetky tri letia vo svojich online príbehoch ďaleko od reality. Jaro Filip sa nemýlil, keď spieval o nevyčerpateľným možnostiach internetu. Cez okno si môžeme tykať, cez okno sa môžeme stýkať, cez okno vyletí dýka, cez okno zastrelím býka. A potom, cez ten istý monitor sa neskutočne za „to“ všetko pyká. „Je to začarovaný kruh. Niekedy si vyčítam, že som dovolila, aby to zašlo až takto ďaleko. Zničilo mi to manželstvo, ale viem, že kým manžel nepožiada o rozvod, nebudem nič meniť. Svoje deti milujem viac ako Petra,“ priznáva Veronika.

Pozor na virtuálne vzťahy: Vrháme sa na ne, aby sme vedeli fungovať v tých reálnych, ale...
Zdroj: Shutterstock

Veď láska je choroba

Čítajte viac:

Kto kazí našich mužov? EMMA zistila, že to nie sú pornofilmy, ani sexi zoznamky, ale…

A možno je to aj vaša kamarátka, ktorá už niekoľko mesiacov miluje cez monitor. Alebo vaša susedka. Pretože online vzťahy sú vzácne aj tým, že sú diskrétne. Aj tie ženy, ktoré dokážu hodiny rozprávať o novej farbe na vlasy, v otázke virtuálneho partnerstva zaryto mlčia. „Dôvodom je, že zainteresovaní si uvedomujú, aké krehké a zradné môžu byť ich virtuálne lásky. Mimoriadne dôležité je neprekročiť hranice. Ak sa porušia, všetko sa zrúti ako domček z karát. V takom prípade prichádza zväčša veľké sklamanie, dezilúzia, ničota. To, čo prebieha prostredníctvom internetu, sa dá len veľmi ťažko preniesť do reálneho života. A to aj preto, že obaja partneri prešli všetkými zastávkami vzťahu,“ vysvetľuje psychologička Jana Denková. Nikoho vraj nechce navádzať na neveru, prezrádza však riešenie situácie v prípade jej pacientky. „Každého pol roka sa stretávajú. Neprebieha žiadna komunikácia, ide sa priamo na vec. Tak či onak, obaja majú už všetko vydiskutované, obaja o sebe vedia viac ako ktokoľvek iný. A ich stretnutia sú iba o fyzickom vzplanutí. To, že láska je istým spôsobom choroba, netreba pripomínať. Predovšetkým však podotýkam, že nikoho na nič nenabádam ani nesúdim. Odsúdiť je totiž práve v tomto prípade také ľahké,“ hovorí odborníčka, no pripomína, že takéto riešenie nie je recept pre každého. Virtuálna láska totiž často znamená koniec tej skutočnej.

Čítajte viac:

Láska v poslednom leveli: Virtuálny ľúbostný príbeh nemusí mať šťastný koniec

Flirt, či priateľský rozhovor?