Pozor na RED FLAGS! Psychológ radí, ako na VAROVNÉ SIGNÁLY vo vzťahoch
17. 1. 2025, 12:13 (aktualizované: 21. 1. 2025, 14:58)

Zdroj: profimedia.sk
Každý vzťah sa začína krásnymi chvíľami – romantickým rande, zvodnými správami a drobnými momentmi zblíženia. Čo však robiť v prípade, ak sa okrem našich líc začnú červenať aj varovné signály?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Krásny vzťah môže byť malou bublinou, v ktorej je priestor len pre vás, vášho partnera a svet, ktorý ste si spolu vytvorili. Niekedy sa však pod povrchom skrývajú nenápadné, ale dôležité varovné signály, ktoré v angličtine dostali názov red flags – červené vlajky.
„Red flags sú prejavy správania, ktoré nás vopred upozorňujú na možné budúce konflikty, traumatizujúce rany a partnerovo správanie, ktoré bude viesť k rozpadu vzťahu. Zároveň majú dosah na naše sebavedomie a pocit sebahodnoty. Keď v takomto vzťahu zostaneme, je skoro isté, že sa z neho budeme dlho liečiť a bude dokonca negatívne ovplyvňovať aj naše ďalšie, potenciálne dobré vzťahy,“ hovorí psychológ Aleš Bednařík. Od prehnanej žiarlivosti cez ignorovanie hraníc až po neschopnosť riešiť konflikty – tieto signály sú často náznakom väčších problémov, ktoré nám môžu ublížiť. Ale ako ich rozpoznať v potenciálnom partnerovi a nedať sa oklamať? Tu je 10 „najčervenších“ signálov, ktoré si treba všímať už z diaľky.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Aleš Bednařík, psychiater.
1. Rýchlosť svetla
Príklad: „Ja už viem, že si tá pravá, poďme si hneď nájsť spoločné bývanie.“
Po týždni známosti hovorí o svadbe, budúcnosti alebo vás núti vyjadrovať veľké city príliš skoro. Ak váš vzťah nabral rýchly spád už po prvých stretnutiach, dávajte si pozor. Veľké spoločné zmeny môžu naznačovať neistotu, pochybnosti či nezahojené rany, ktoré si váš partner nesie z minulých vzťahov. Ak ste si súdení, netreba sa ponáhľať. Vzťahy sa budujú časom, nie plánmi.
NÁZOR PSYCHOLÓGA: Takáto neprirodzená rýchlosť vzťahov môže oprávnene vyvolávať podozrenia. V niektorých prípadoch môže ísť o „lovebombing“ – manipulatívnu taktiku, pri ktorej partner zahŕňa druhú osobu nadmernou pozornosťou, komplimentmi, darčekmi alebo romantickými gestami s cieľom získať kontrolu nad jej pocitmi a správaním. Hoci sa to na prvý pohľad môže javiť ako prejav veľkej lásky a oddanosti, ide o formu emocionálnej manipulácie, ktorá má často toxické či neúprimné základy. Nemá kde bývať, keď sa chce rýchlo sťahovať? „Lieči“ si vami sklamanie z minulého vzťahu? To všetko sú nesprávne motivácie na začiatok nového vzťahu.
Zdroj: Getty/bymuratdeniz
Prehnaná žiarlivosť môže zabiť každý vzťah.
2. Žiarlivosť už na začiatku vzťahu
Príklad: „Prečo stále píšeš kamarátom? Myslel som, že si dnes so mnou.“
Ak je voči vám majetnícky, bežte. Už na začiatku prejavuje neprimeranú žiarlivosť, chce vedieť, kde ste a s kým trávite čas, nechce robiť kompromisy medzi vaším spoločným časom a vaším časom s rodinou/priateľmi/so sebou. Chce byť vašou hlavnou a jedinou prioritou, v ktorej časom stratíte samu seba.
NÁZOR PSYCHOLÓGA: Majetníckosť a obmedzovanie zo strany partnera od začiatku vzťahu sa bude postupom času pravdepodobne len zhoršovať. Môžeme to zastaviť tak, že si voči partnerovi jasne nastavíme hranice – priamo povieme, že chceme mať vo vzťahu svoju slobodu. Ak bude túto hranicu vidieť partner ako problém, treba to považovať za jasný znak násilného vzťahu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Nič netrvá večne. Bolesť, hnev aj strach časom pominú.
3. Stále hovorí o sebe
Príklad: Na konci večera si uvedomíš, že sa ťa nič osobné nespýtal.
Hovorí hlavne o sebe, neprejavuje dostatočný záujem o vás a vaše názory a záujmy, nesnaží sa získať si vás ani vás spoznať. Znamená to, že potrebuje skôr poslucháča, nie partnera.
NÁZOR PSYCHOLÓGA: V tejto situácii je potrebné počkať a následne dať najavo, že chcete, aby sa partner o vás zaujímal. Ak to hneď nedokáže urobiť, môže sa to časom naučiť. Ale ak vašu požiadavku nechápe a nechce vám dať priestor, tak vedzte, že sa postupne vo vzťahu budete cítiť prehliadaní a nepochopení. Dobré vzťahy sú o obojstrannom záujme, podpore a zdieľaní.
Zdroj: Shutterstock
Ako si ho má udržať?
Pokračovanie na ďalšej strane.