Neviem ako vy, ale ja som dokázala počas pandémie pri Netflixe presedieť celé dni. So seriálom POSE som ťahala aj nočné maratóny, nevedela som sa odeň odtrhnúť. Tam som prvýkrát objavila tanec s názvom vogue a videla excentrické bály, na ktorých sa schádzala newyorská queer komunita. Vravela som si – vau, keby niečo také bolo aj u nás. A čuduj sa svete, ono to tu fakt máme.

História organizovania pompéznych bálov pre LGBT komunitu siaha do New Yorku druhej polovice 19. storočia.
Zdroj: Jana Asenbrennerova

A to vďaka „matke“ vogue scény na Slovensku a v Česku, tanečnici Monike Prikkelovej. V jej tanečnom štúdiu pomedzi to, ako mi ukazovala základné prvky tohto extrémne sexi a zmyselného tanca, ktorý zahŕňa pózy v pohybe predvádzané do hudby, sme prebrali všetko od histórie vogue, jej začiatkov, bálov, ktoré organizuje, až po trofeje, ktoré si odnáša z medzinárodných súťaží v tomto tanci.

Kde sa vzal?

História organizovania pompéznych bálov pre LGBT komunitu siaha do New Yorku druhej polovice 19. storočia. Pompézne „drag balls“ boli populárne miesto, kde sa ľudia stretávali, zabávali, mohli byť sami sebou a neraz predvádzali úchvatné outfity. Práve z tejto komunity vzišiel aj vogue, ktorý sa začal rýchlosťou blesku šíriť v 70. rokoch v newyorských kluboch v Harleme a Brooklyne.

Pompézne „drag balls“ boli populárne miesto, kde sa ľudia stretávali, zabávali, mohli byť sami sebou a neraz predvádzali úchvatné outfity. Práve z tejto komunity vzišiel aj vogue.
 

Dostal názov podľa slávneho módneho magazínu, a to doslova náhodou, keď do jedného klubu pritancovala Paris Dupree, hviezda tamojšej drag scény. Otvorila Vogue na strane s modelkou a do hudby napodobnila jej pózu. Otočila stránku a zopakovala ďalšiu, postupne sa k nej pridali ďalší tanečníci a navzájom sa takto doťahovali, kto spraví pózu krajšie. Netrvalo dlho a nový tanec sa uchytil na miestnej ballroom scéne, čo je kultúra bálov a zároveň pomenovanie subkultúry LGBT, ktorá sa na nich schádzala.

Tanec dostal názov podľa slávneho módneho magazínu, a to doslova náhodou. Katarína Bell

Tam ho začali mnohí napodobňovať a vymýšľať nové aj náročnejšie pózy. Preto sa tomuto štýlu spočiatku hovorilo „posing“. Po čase ho premenovali na „voguing“ podľa magazínu, ktorý bol počiatočnou inšpiráciou pri zrode nového tanečného fenoménu. Začal byť taký populárny, že si na báloch, kde sa súťažilo v rôznych disciplínach, vyslúžil vlastnú súťažnú kategóriu. 

Najväčšie bály sa konajú v Paríži a ja som túžila dostať sa tam. Je to zároveň najvražednejšia scéna, pre začiatočníka to nie je nič príjemné. Dajú ti veľmi pocítiť, keď nie si dosť dobrý.
Monika Prikkelová
Monika sa od detstva sa venovala tancu, najmä hiphopu, a pôsobila na streetdance scéne. Katarina Bell

Pokračovanie článku na ďalšej strane.