Muži a ženy hovoria áno inak. Žene stačí, že povie áno iba raz. Pri otázke „Vezmeš si ma?“ Od toho momentu nastáva čas, keď musíme áno hovoriť my muži. Nestačí obyčajné nevýrazné áno, aké poviete pani predavačke v obchode, keď sa vás spýta, či platíte kartou. Také áno si strčte za klobúk! Ženy potrebujú v tých troch písmenách počuť všetko. Tam musí byť emócia, názor na daný problém, minimálne jeden podtón, ktorý poukazuje na temný príbeh z minulosti. Ale ja som to odhalil! Počujte, chlapi! Akékoľvek to naše chlapské áno je podvod. Ja ako muž totiž nemám rozhodovacie právo. Tam nie je dialóg, v ktorom by som bol rovnocenný partner alebo, nebodaj, mal nad niečím kontrolu.

Muži a ženy hovoria áno inak. Žene stačí, že povie áno iba raz. Pri otázke „Vezmeš si ma?“ Od toho momentu nastáva čas, keď musíme áno hovoriť my muži.
Jakub Lužina


Počujte, baby!  Že vy nám nedávate naozajstnú kontrolu nad vecami? Že sa vy len snažíte dať pocit kontroly, zatiaľ čo rozhodnutie je výhradne vo vašej moci?! Dávate nám falošný pocit, že na našom názore záleží? Klasická situácia v obchode s oblečením. Sedím na stoličke pred prezliekacími kabínkami. Poznáte ju. Taká tá opustená ošúpaná chuderka oproti kabínke, ktorá je určená pre unavených partnerov alebo kamarátku poradkyňu. Moja budúca pani vyjde von striedavo v dvoch rôznych svetroch. Veľmi zúčastnene a dôležito sa ma opýta, ktorý z nich je lepší. Ja odpoviem, že sveter číslo jedna. Ona sa zatvári prekvapene a povie, že to určite nie, že ten sa jej nepáči skoro vôbec a že nemám vôbec žiadny vkus. Ja ostávam kukať ako také teliatko a snažím sa rozlúsknuť všetky otázky, ktoré táto interakcia v mojej hlave vyvolala. Veď medzi nimi nebol skoro rozdiel, bože. Načo sa ma pýta na názor, keď ho potom aj tak odsúdi? Naozaj mám taký zlý vkus? Čo keď som farboslepý? Ako je možné, že keď sa jej ten sveter tak nepáči, aj tak sa dostal až do finále, kde sa rozhoduje len medzi ním a svetrom číslo dva? Je možné, že sa jej nepáči ani sveter číslo dva? Mám ešte skúsiť zakričať, že som sa pomýlil a sveter číslo dva je rozhodne lepší? Je možné, že po pol hodine v oddelení svetrov a dvadsiatich minútach v kabínke opustíme tento obchod bez jediného svetra? Existujú mimozemšťania?

Počujte, chlapi! Akékoľvek to naše chlapské áno je podvod. Ja ako muž totiž nemám rozhodovacie právo. Tam nie je dialóg, v ktorom by som bol rovnocenný partner alebo, nebodaj, mal nad niečím kontrolu.
Počujte, chlapi! Akékoľvek to naše chlapské áno je podvod. Ja ako muž totiž nemám rozhodovacie právo. Tam nie je dialóg, v ktorom by som bol rovnocenný partner alebo, nebodaj, mal nad niečím kontrolu.
Zdroj: archív

Ako na to?

O. k., musím sa priznať, že tá posledná otázka ide kúsok mimo, ale to nič nemení na fakte, že rovnako ako všetky ostatné zostane nezodpovedaná. To, s akým svetrom opustíme obchod, a či vôbec, navzdory všetkému, čo by sa dalo očakávať, keďže som bol súčasťou rozhodovacieho procesu, je plne v moci mojej partnerky. Poviete si, veď to nič nie je. Ak ide o sveter, je to jedno. Však počkaj na dôležitejší problém. Ale tu sa mýlite! Ja som totiž po objavení tohto faktu prudko rozmýšľal nad tým, čo s tým dokážem ako chlap spraviť. Chápete, pre dobro nás všetkých. A vyšlo mi, že nič. Absolútne nič, drahí páni. A preto som vyvinul techniku, ktorá je nepriestrelná. Na každú otázku treba odpovedať jasné a zreteľné áno. Je jedno, aká je otázka dôležitá. Toto pravidlo platí od svetra až po hľadanie miesta na hniezdenie. Trojizbák alebo štvorizbák? Áno. Plávajúca podlaha alebo parkety? Áno. Táto starodávna skriňa alebo táto vstavaná? Áno. Viem, čo si teraz hovoríte. Že som sa vzdal. Ale povedzme si úprimne. Oplatí sa strácať čas pre nočný stolík? Nie je múdrejšie jednoducho hneď doviesť konverzáciu k jej jasnému záveru? Viete, koľko času ušetríte? Poviem vám, že veľa. A ten čas sa dá dobre investovať! Napríklad do pracovne v trojizbáku, od ktorej máte kľúčik a výhradné právo spravovania. Dobré, nie?

Komik Jakub Lužina pochopil, že hovoriť áno sa oplatí. Pre pokoj v dome.
Komik Jakub Lužina pochopil, že hovoriť áno sa oplatí. Pre pokoj v dome.
Zdroj: archív