Nina má čerstvých dvadsaťpäť, tento rok už stihla štátnice, promócie, svadbu a pomaly sa pripravuje na pôrod. Priznáva, že má obavy. „Niekedy sa hanbím, že to znie povrchne, ale popri všetkých úvahách o bábätku veľmi často premýšľam aj nad tým, ako budem po pôrode vyzerať. V tehotenstve som sa trochu opustila a často naozaj jem aj za dvoch, takže priberám viac, než som čakala,“ priznáva otvorene. Nina skoro pätnásť rokov tancovala v ľudovom súbore a postavu si strážila aj po tom, ako nastúpila na vysokú školu a presťahovala sa na internát. „Behávala som, a keď sa dalo, zašla som do fitcentra. Keď som zistila, že čakám dieťa, prestala som športovať a stres zo školy som zajedala s výhovorkou, že som tehotná.“

Toho, ako bude vyzerať po pôrode, sa bojí aj Petra. Vysoká štíhla blondína, na ktorej takmer nevidieť, že „je v tom“. A to má rodiť o necelé dva mesiace. „Nikdy som sa prehnane nezaoberala tým, ako vyzerám. Vždy som bola štíhla aj bez námahy, asi za to môže genetika. Keď som otehotnela, začala som sa prvý raz v živote strážiť – čo a v akom množstve jem. Po pôrode to chcem byť stále ja. A to nehovorím len o hmotnosti. Desí ma ovisnuté brucho, prsia, strie, celulitída. Jasné, ja viem, na prvom mieste je zdravie, ale ktorú ženu netrápi, ako bude vyzerať jej telo po pôrode?  Ani mne to nie je jedno,“ priznáva Petra. Podobné pocity trápia väčšinu tehotných žien. Nejde o nezdravý kult tela, je úplne prirodzené, že žena sa chce aj po pôrode vo svojom tele cítiť dobre.

Telo dostáva zabrať

Tehotenstvo a pôrod sú pre ženu náročným obdobím. Príroda to však  zariadila tak, aby sa všetko vrátilo do normálu, a to sa vo väčšine prípadov aj stane. „V období prvých šiestich týždňov po pôrode anatomické a fyziologické tehotenské zmeny vymiznú a telo ženy sa vracia do stavu spred tehotenstva,“ povzbudzuje gynekologička Zuzana Briešková. Netreba sa preto príliš trápiť, keď z nemocnice nevychádzate dokonale upravená a štíhla ako Kate Middleton.

Strie, kruhy pod očami, vyrážky či pigmentové škvrny na tvári sú u žien, ktoré čerstvo porodili, úplne bežné. Za všetkým treba hľadať pobláznené hormóny. „Prvé týždne vás môže potrápiť aj infekcia, krvácanie, zápaly prsníka alebo močová inkontinencia. Udáva sa, že tá môže postihnúť až 40 percent žien. Je to v dôsledku hormonálnych zmien a samotného pôrodu, keď sa oslabia, niekedy aj natrhnú svaly panvového dna. U väčšiny žien tieto ťažkosti so skončením šestonedelia vymiznú,“ upokojuje lekárka. Ak však problémy s inkontinenciou pretrvávajú, radí cvičiť Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna. „Ak by tieto cviky nepomohli,  potom je nutné komplexné vyšetrenie a následne lieky alebo operácia,“ pripomína doktorka Briešková.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.