Ak ste už boli na Erasme, chvíľku bývali na internáte alebo ste len dostali super nápad odstrihnúť sa od mama hotela a nasťahovať sa do bytu s náhodnými rovesníkmi, už asi viete, o čom bude tento článok. Pri spoločnom bývaní nepomôže ani predchádzajúca známosť, lebo z cool kamarátky, ktorú ste spoznali vo fitku, sa za týždeň môže stať persona non grata hneď po tom, čo sa stane vašou spolubývajúcou. Nie je to ani také prekvapivé, veď každá pozná v okolí aspoň jeden dokonalý vzťah, ktorý bleskovo stroskotal po pokuse o spolužitie v jednej domácnosti. Ak je také ťažké v súkromí sa zladiť s niekým, koho milujeme, prečo sme ochotné nahovoriť si, že s cudzími ľuďmi alebo s kamoškami zo strednej to bude pohoda?

Všade samá špina

Klasikou pri hádkach v domácnosti zostáva upratovanie a udržiavanie čistoty. Aj v tejto kategórii však vynikajú špeciálne prípady, ktoré ostatných obyvateľov vytáčajú neuveriteľne efektívne. „Moja spolubývajúca zo zásady nikdy neumýva riady. Ako ich postupne špiní, necháva si ich v izbe na kôpke, takže ostatní doslova nemajú v čom jesť,“ sťažuje sa Alexandra. Vraj už skúšala všetko od dohovárania po samotné umývanie, ale nakoniec si priniesla vlastný riad, ktorý nemá uložený v kuchynskej linke, ale pre istotu vo svojej izbe. Martina má zasa problém s fajčiarkou: „Keď som jej asi desiatykrát ostro pripomenula, že vnútri fajčiť nemá, presunula sa na balkón, ktorý je hneď vedľa môjho okna, takže mám aj tak zasmradenú celú izbu.“ V rukáve má už len jedno eso, zavolať majiteľke bytu a sťažovať sa. Potom je tu typ spolubývajúcej, ktorá jednoducho neupratuje. Nikdy. Často je ťažké pristihnúť ju pri tom ničnerobení, pretože sa nerada priznáva. S týždenným plánom upratovania bez poznámky súhlasí a keď sa jej opýtate, či umyla kúpeľňu, lebo bola na rade, do očí vám zaklame, že to stihla, keď ste boli na prednáške. Aj keď je nad slnko jasnejšie, že to oprskané zrkadlo a špinavá vaňa čistiaci prostriedok ani nevideli. Proti takejto prefíkanej babe máte len dve možnosti – buď po nej upracete sama, alebo sa dohodnete na upratovačke, na ktorú sa všetky zložíte.

Múdra ako rádio

Myslí to dobre, chce vás len naučiť, ako sa to či ono robí správne. Možno má dokonca pocit, že bez nej by ste boli
stratené. Simona zažíva teror hlavne v kuchyni, jej spolubývajúca totiž študuje gastronómiu. Varenie berie smrteľne
vážne. „Už mi zakázala zohrievať cestoviny v mikrovlnke, používať bujón a kečup, kupovať strukoviny v konzerve
a piť červené víno k rybe. Už sa neviem dočkať, aký zákaz mi dá nabudúce,“ dodáva ironicky a snaží sa variť, len keď
je sama doma. Ešte otravnejšia je baba, s ktorou býva Janka. „Hneď keď sa nasťahovala, vypracovala plán upratovania na každý deň. Je taký detailný, že na jeho splnenie by sme museli každý deň tráviť čistením bytu asi tri hodiny.“ Už sme spomínali, že dotyčná umýva okná dvakrát za týždeň? Ak ju upratovanie očividne napĺňa a od vás vyžaduje len priemernú aktivitu, je to v poriadku. Horšie je, keď vás do tohto šialenstva chce zapojiť. Musíte byť silná a odmietnuť na rovinu skôr, než bude neskoro. Ak máte aj iné spolubývajúce, skúste sa dohodnúť a prehlasovať ju, to niekedy zaberá.

Aj vy žijete so spolubývajúcou, ktorá sa tvári, že je múdra ako rádio? A dokazuje si, že vie všetko lepšie ako vy?
Aj vy žijete so spolubývajúcou, ktorá sa tvári, že je múdra ako rádio? A dokazuje si, že vie všetko lepšie ako vy?
Zdroj: Shutterstock

Čo je tvoja, to je aj moje 

Mali ste pocit, že ste konečne našli dokonalú spolubývajúcu. Ale len do momentu, kým vám nezačali miznúť veci tak,
ako sa to stalo Laure, ktorá má so zlodejkou bohaté skúsenosti. „Nielenže mi kradla oblečenie priamo zo skrine, ale
ona sa nehanbila pokojne ho nosiť predo mnou. Keď som sucho poznamenala, že máme asi rovnaké tričká, bez začervenania prikývla a z fleku si vymyslela historku, kedy si ho kúpila,“ vysvetľuje Laura, pre ktorú bolo najťažšie, že svojej spolubývajúcej tie zlodejiny nevedela dokázať. Nakoniec to vyriešila tak, že sa z prenajatého bytu odsťahovala. Doteraz však má nočné mory z toho, že ešte aj pri balení stála tá mrcha pri nej, brala jej veci z kufra a vyťahovala ich odtiaľ so slovami, že to predsa patrí jej. V podobných prípadoch pomáha jediné – dobrý zámok. Možno rovnako otravné sú večné dlžníčky. Poprosia vás, či môžete tento mesiac za nich zatiahnuť účet za vodu a týždeň nato si kúpia telefón. Nikdy nekupujú saponát na umývanie riadu ani toaletný papier. Chcú na vás zarobiť. Na to má Milena zaručený liek. „Je to síce radikálne, ale ušetríte. Všetko, na čo by ste sa mali skladať spolu, si nechajte v izbe a berte si z toho len vtedy, keď to sama idete použiť. Bodka.“ Zvýšiť ostražitosť sa oplatí aj pred babami, ktoré majú vo zvyku bez opýtania vojsť do vašej izby, aj keď nie ste doma. „Nanešťastie, bývam s kamoškou, ktorá vôbec nerešpektuje môj osobný priestor. Berie ako samozrejmosť, že vstúpi do mojej izby a požičia si odtiaľ čokoľvek, čo nájde na poličke alebo dokonca v zásuvke. Raz ma dokonca so smiechom upozornila, že by som si konečne mala upratať,“ tvrdí Terezka, ktorej sa to vtipné ani náhodou nezdalo. Asi netreba dodávať, že dnes si už izbu radšej zamyká. Pre každý prípad.

Aj vaša spolubývajúca si požičiava vaše veci akoby boli jej? A riadi sa heslom, čo je moje, to je tvoje?
Aj vaša spolubývajúca si požičiava vaše veci akoby boli jej? A riadi sa heslom, čo je moje, to je tvoje?
Zdroj: Shutterstock

Divná

Má vaša spolubývajúca otravnú vlastnosť alebo inú čudnú „úchylku“? S tým asi nenarobíte nič, ale príbehy, ktoré po
sebe zanechá, budete svojim kamarátom ešte dlho rozprávať. Tak napríklad Maja pár mesiacov bývala s babou,
ku ktorej chodili na návštevu kamaráti vždy okolo jednej v noci. Zastavili sa z baru a keďže bývala v centre mesta, urobili
si z jej izby malú nocľaháreň. Keďže vždy išlo o mužov, o Maji sa rýchlo začalo klebetiť, že… veď viete čo. Alejandro má zase skúsenosti z iného súdka, jeho spolubývajúci ho totiž začína desiť. „Už som ti to všimol viackrát. Že vždy keď vyjdem zo sprchy, stojí pred dverami a tak zvláštne na mňa zazerá. Neviem, čo si o tom mám myslieť,“ zamýšľa sa mladý Španiel, ktorý so spolubývajúcim obýva jeden byt počas študentského pobytu. Pokojnú atmosféru v spoločnom podnájme môžu rozvíriť aj príliš tiché a nenápadné typy. Také, že vy viete, že ona je stále doma, no zásadne nevychádza z izby, rozpráva, len keď musí, a na víkend či prázdniny sa vyparí bez jediného slovka na rozlúčku. Tak, ako to zažívala Katka. „Bývala som s ňou rok a okrem toho, ako sa volá a kde študuje, som sa o nej nikdy nič nedozvedela. Vážne nič, pretože sa mi maximálne pozdravila, keď sme na seba narazili v spoločnej kuchyni. Potom sa raz úplne odsťahovala, kým ja som bola v škole. Vlastne by som to možno ani nezistila, ale zavolala mi majiteľka bytu, že tá izba vedľa mojej sa uvoľnila.“ Pretože dobré spolubývajúce ako vystrihnuté zo seriálu Priatelia sú naozaj nedostatkový tovar. Spolubývajúce sú dnes nad zlato.