Migréna však nie je len bolesť hlavy

Adriana to pozná, pretože záchvaty migrény ju prepadnú minimálne trikrát do roka. „Keď to na mňa príde, musím si vziať dovolenku, pretože vtedy nie som schopná robiť nič. Vážne nič. Len si ľahnem do postele, zatiahnem závesy a čakám, kým bolesti prejdú. Niekedy sú také silné, že idem zošalieť a mám chuť vyskočiť z okna. Utešuje ma len to, že na druhý alebo tretí deň to prejde,“ hovorí mladá manažérka, ktorá už migrénu berie ako súčasť života.

No nemala by, pretože tu ide o chronické záchvatovité ochorenie. Prejavuje sa strednou až ťažkou bolesťou hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín až dní. A nie, ani náhodou nejde o „jednorazovú“ bolesť hlavy, ktorá prejde, keď prehltnete tabletku proti bolesti. „Mnohí pacienti si pletú migrénu, ktorá môže mať oveľa vážnejšie následky, s klasickou bolesťou hlavy. Našťastie, ide o liečiteľné ochorenie, s ktorým sa dá bojovať,“ hovorí neurológ Martin Kucharík.

Migréna je choroba, ktorú si mnohí zamieňajú s bolesťou hlavy.
Migréna je choroba, ktorú si mnohí zamieňajú s bolesťou hlavy.
Zdroj: Shutterstock

„Ak niekto pociťuje jednostrannú bolesť hlavy, ktorá je pulzujúca a zhoršuje sa pri pohybe, jej intenzita je stredná
až silná, prípadne ešte vracia, je citlivý na svetlo aj zvuky, je vysokopravdepodobné, že má migrénu.“ Asi dvadsať percent ľudí dokonca trpí aurou, ktorá sa objaví tesne pred spustením bolesti hlavy. Má podobu svetelných zábleskov alebo takzvaného cikcakovitého videnia, trvá maximálne hodinu a po nej nastupuje intenzívna bolesť hlavy.

„Pacient nemusí mať všetky tieto príznaky, no aj tak odporúčam, aby určite navštívil neurológa,“ prízvukuje odborník a pripomína, že ak sa takéto ataky u vás objavujú viac ako trikrát do mesiaca, môžete trpieť chronickou alebo ťažkou migrénou. Tu sa už všetka zábava končí, takže tento problém netreba podceňovať. „Alarmujúce je, že až päťdesiat percent ľudí s migrénou sa prizná, že hoci majú neznesiteľné bolesti, nikdy nevyhľadali lekára ani neskúsili bežné nesteroidné antireumatiká. Pritom stačí, aby im odborník nasadil správnu liečbu,“ dodáva primár oddelenia neurológie v ProCare Medissimo.

Migréna je málo akceptová a tolerovaná


Ak sa na problém pozrieme bližšie, zistíme, že vo svete ním trpí 12 percent populácie a trikrát viac postihuje ženy ako
mužov. Na nežné pohlavie si počká najmä v puberte, počas tehotenstva, dojčenia či v menopauze, no nevyhýba sa ani
deťom. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka
a obmedzujú ho. „Pacienti s migrénou majú dvojnásobný počet dní práceneschopnosti a vyššiu spotrebu liekov na tlmenie bolesti ako bežná populácia,“ vysvetľuje odborník. Napriek tomu ide o chorobu, ktorú spoločnosť netoleruje a skôr ju považuje za výhovorku.

„Preto sme sa rozhodli založiť pacientsku organizáciu Migréna je choroba, ktorá pripomína, že ide o vážne neurologické ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu. Je dôležité, aby verejnosť vedela viac o liečbe aj o spúšťačoch migrény,“ hovorí Gabriela Hurbanová, zakladateľka pacientskej organizácie, ktorá o tom vie svoje. S neznesiteľnými bolesťami hlavy bojovala viac ako štyridsať rokov, až kým jej nepomohol lekár. Lebo s týmto problémom si nikto neporadí sám, nefunguje tu ani doktor Google, ale len skutočný odborník.
Tak čo, už ste sa objednali?

S cieľom zvýšiť povedomie o tomto ochorení a zmeniť jeho vnímanie v spoločnosti vznikla pacientska organizácia Migréna je choroba.
S cieľom zvýšiť povedomie o tomto ochorení a zmeniť jeho vnímanie v spoločnosti vznikla pacientska organizácia Migréna je choroba.
Zdroj: Shutterstock

Zaujímavé čísla

  • migréna je 3. najčastejšie ochorenie vo svete
  • 12 % populácie a 15 % detí trpí migrénou
  • 3 000 migrénových záchvatov prebehne každý deň na 1 milión obyvateľov
  • 90 % pacientov dostane migrénu ako dedičné ochorenie
  • v 70 % postihuje najmä ženy