Možno za to môže moja povaha slušnej školáčky, ktorá nikdy príliš nevystrkovala rožky a všetko, čo povedala mama alebo pani učiteľka, bolo pre ňu sväté. Bola som vychovaná v tom, že mám byť milá, ochotná, nemám sa hádať a nikomu neodporovať. Lebo také sú obvykle všetky good girls. Hovoria si, že by mali myslieť na druhých a pomáhať im. Ešte si, tak trošku naivne, myslia, že ak sa tak budú ony správať k ostatným, všetci naokolo im to vrátia a budú sa rovnako milo, láskavo a s rešpektom správať k nim. Aký omyl! No dobre, možno existuje pár ľudí, ktorí si povedia, že sa na vás vždy môžu spoľahnúť a rovnako sa správajú aj k vám, no oveľa viac je tých, ktorí len skúšajú hranice. Tie vaše. Testujú, koľko toho ešte to dobré dievča znesie. A tak vás kolegyne v práci nenápadne nútia, aby ste im pomohli s projektom, lebo ony nestíhajú. Vy nedokážete odmietnuť a potom z kancelárie odchádzate posledná. O siedmej večer. Len preto, že ste nedokázali povedať nie. Alebo kamošky naliehajú, že s nimi musíte ísť do baru na opačný koniec mesta, kde sa vám vôbec, ale vôbec nechce. Napriek tomu idete. Len preto, že ste nedokázali povedať nie. Potom si búchate hlavu o múr a nadávate si do sprostých, že ste neboli ráznejšia. „To sú typické vlastnosti dobrého dievčaťa. Že je pozorná k potrebám iných a snaží sa rešpektovať pravidlá. Nie, vôbec to neznamená, že by mala nedostatok sebavedomia, ona len cíti potrebu súhlasiť s ostatnými a vyhovieť im,“ opisuje túto „diagnózu“ doktor filozofie Fabrice Midal, ktorý sa venuje medziľudským vzťahom.

Čítajte viac:

TOTO na nich milujeme: 10 vlastností, ktoré z neho robia pána Dokonalého

Má pravdu v tom, že byť dobrým dievčaťom niekedy nie je zlé. Minimálne preto, lebo takéto povahy sa nedostávajú do konfliktov, takže vedú menej komplikovaný život. Má to však jeden háčik. Táto dobrá duša potláča vlastné potreby a často sa obetuje pre druhých. Lenže kde je hranica medzi tým, že budete k okoliu prirodzene ľudsky milá a priateľská, a medzi tým, že ste taká až príliš? Pravda je, že takéto dobré dievčatá sa často stávajú obeťami vypočítavcov a manipulátorov. Veď to poznáte, niekomu pomôžete, lebo si myslíte, že keď to nabudúce budete potrebovať, tak vám to na revanš vráti. Ale figu borovú. Ten niekto vašu pomocnú ruku zneužije, zlíže smotanu za úspech a veľmi dobre vie, že takýto podraz si môže dovoliť. Lebo dobré dievča bude ticho a nezačne bojovať ani sa brániť. Čo s tým? Vytiahnuť pazúry a začať útočiť? „To by nezabralo, pretože tieto typy žien takéto ťahy nemajú v povahe. Celkom bude stačiť, ak zostanú samy sebou, len si doprajú viac voľnosti a slobody a začnú o trošku viac myslieť na seba než na ostatných. Jednoducho, musia v sebe prebudiť kúsok bad girl. Pre ich vlastné dobro,“ myslí si Fabrice Midal.

Ako na to v práci?

Už ako deti si budujeme vlastné sebavedomie aj sebahodnotenie podľa toho, ako nás vnímajú ostatní. „Napríklad od učiteľa čakáme dobrú známku, lebo si myslíme, že sme sa doma učili a veľa sme pre tú jednotku urobili. Keď sme ako deti farbičkami kreslili maľovanky, vždy sme sa snažili neísť za čiaru a vymaľovať obrázok len po jeho hranice,“ myslí si vzťahová poradkyňa a koučka Audrey Akounová. Tvrdí, že dnes v práci fungujeme podobne. Snažíme sa dodržiavať termíny, rešpektujeme šéfa, neodmietneme žiadne pokyny a keď má narodeniny kolegyňa, ešte pre ňu ochotne v mene celého oddelenia zháňame vtipný darček. Lebo sme svedomité aj pracovité a nechceme mať nálepku flákačky.

Návod pre príliš dobré dievčatá

Medzi tým, že si budete pracovné povinnosti plniť dobre a príliš dobre, je zásadný rozdiel. Poznáte predsa to príslovie – podaj niekomu prst a utrhne ti celú ruku. Na to existuje riešenie: nehrnúť sa hneď do každej úlohy, ktorú šéf zadá celému oddeleniu, vedieť si určiť priority a veci si poriadne naplánovať. Lebo aj kolegovia potrebujú vedieť, že máte svoje hranice, presne ako tie v detskej maľovanke. Mimochodom, to je znak profesionality. Keď raz niekomu ochotne pomôžete, ďalšíkrát mu pomoc bez výčitiek odmietnete s argumentom, že nestíhate vlastné povinnosti.

Ako na to v rodine

„Aj keď sa žena stane dospelou a emancipovanou, v očiach rodičov stále zostáva malým dievčatkom a niekedy sa podľa toho správa. Bojí sa mame priznať, že si v tridsiatke dala urobiť tetovanie, že za rok vymenila už tretieho frajera alebo že je nezamestnaná. Keď si chce počas rodinnej návštevy zapáliť cigaretu, schováva sa s ňou na balkóne, predstiera, že stále pracuje na tej dobre platenej pozícii alebo ochotne slávi už tretie Vianoce za rok pri stromčeku,“ hovorí koučka a dodáva, že toto správanie sa dá pochopiť. Na jednej strane rodičov nechceme sklamať a na druhej sa samy chránime pred výčitkami o tom, že sme neposlušné, neporiadne, nespoľahlivé. Keďže rodičia pre nás toho toľko v živote urobili, zaslúžia si, aby sme boli vzorné dcérenky.

Návod pre príliš dobré dievčatá

Základ je uvedomiť si, že rodičia dospelých detí by už nemali ovplyvňovať ich osobnosť. Rešpektovať mamu s otcom znamená, že im ukážeme, kto sme a kde sú naše limity. „Ak to urobíme, určite nás nebudú mať radi o niečo menej. V skutočnosti totiž žiadny rodič od dieťaťa nečaká, že bude dokonalé, ale že zostane samo sebou. A to je rozdiel,“ vysvetľuje koučka. A jej dobrá rada? Vypočuť si dobre mienené rodičovské rady, ale myslieť na to, že konečné rozhodnutie je len a len v našich rukách.

Ako na to s priateľkami?

Nezabudneme na žiadne narodeniny a keď má naša najlepšia priateľka problém, zdvihneme jej aj o polnoci a ochotne ju dve hodiny počúvame. Lebo o tom sú kamarátstva, však? No sú aj také večery, keď na víno alebo pizzu s kamoškami jednoducho nemáme náladu. Keďže vymýšľanie výhovoriek si vyžaduje hodiny premýšľania, ale aj naše vlastné výčitky svedomia, radšej sa premôžeme. A na to stretko sa chceme- -nechceme dovalíme. Pre pokoj v dome, či skôr medzi kamoškami.

Návod pre príliš dobré dievčatá

Návod, ako si nenechať skákať po hlave, nie je o tom, že ich pri prvej prosbe pošleme do hája, ale o tom, že nahlas vyslovíme aj svoje potreby v štýle – áno, rada ti pomôžem, lenže o ôsmej musím byť doma. „V takých prípadoch sa nepýtam, či to, čo robím, je dobré a že k svojej priateľke musím byť milá, ide o to, čo je správne pre mňa aj pre ostatných,“ vysvetľuje koučka. A čo ak vo vzduchu visí konflikt? „Ľudia často žijú v predstave, že hádky sú zlé, ale to nie je pravda. Konflikt totiž prečistí vzduch, je príležitosťou na to, aby sme si vyjasnili hranice, aby sme sa mohli navzájom dohodnúť a podeliť sa o svoje pocity.“

Ako na to vo vzťahu

Nie, nikto nechce, aby sme si nechali skákať po hlave, ale v partnerstve to tak často chodí, že najskôr myslíme na jeho potreby a až potom na tie vlastné. Náš drahý chodí skoro spávať? Tak v sebe potlačíme nočnú sovu, ktorá sa v nás prebúdza okolo polnoci, a šuchneme sa k nemu do postele už o desiatej večer. Jeho kamoši večne chodia žúrovať? Dobre, tak s nimi trávime každý sobotný večer, aj keď by sme radšej zostali doma pri víne a seriáli. Lebo mu chceme vyhovieť. Jemu, ktorý tak rád každý večer zaspáva s nohami prepletenými medzi tie naše. Taká je láska.

Návod pre príliš dobré dievčatá

Nie, určite vo vás nechcem vyvolávať pocity zatrpknutosti, len nie je od veci pripomenúť, že vzťah je o stretnutí dvoch rôznych osobností, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Je megarozdiel v tom, keď robíme ústupky (čiže ustúpime z vlastných požiadaviek) a keď robíme kompromisy v štýle každý chvíľku ťahá pílku. Takže nie, žúrovať každú sobotu s jeho priateľmi, ak vám to príliš nevonia, nie je normálne. Je to ústupok. O kompromis by išlo vtedy, keby ste sa spolu s frajerom dohodli trebárs na jednom víkende do mesiaca.

„Dobré dievča chce, aby ho všetci mali radi, a tak svoje správanie prispôsobuje želaniam ostatných a koná podľa toho, ako to vyhovuje im. Lenže problém je, že vtedy prestáva byť samo sebou a potláča vlastné ja,“ upozorňuje odborník Fabrice Midal. Takže nabudúce, a je úplne jedno, či ide o párty s kamošmi alebo pravidelný nedeľný obed u svokry, odporúča nahlas povedať svoj názor. Nikto vás nenúti šmahom ruky tento program raz a navždy odmietnuť, stačí ho občas prijať. Lenže nie so šťastným výkrikom jupí, skôr v štýle – no tak dobre, ak tak veľmi chceš, pôjdeme tam. Lebo chlap, hoci nás akokoľvek miluje, predsa len nedokáže čítať naše myšlienky. Postoj good girl mu vyhovuje a sám to meniť nebude. Preto s tým musí niečo urobiť dobré dievča.

9 tipov od zlých dievčat

  1. Odpísať „Nemôžem prísť na oslavu“ v momente, keď sa už celá párty skončila.
  2. Nezdvihnúť, ak volá šéf alebo finančný poradca.
  3. Utešiť priateľku, ktorá dostala kopačky, vetou – Jeden odišiel, ďalších desať príde.
  4. Nepovedať pardon, aj keď ste dorazili s dvadsaťminútovým meškaním.
  5. Poprosiť chalana, s ktorým ste sa v noci zoznámili a potom s ním strávili noc, aby vyniesol smeti.
  6. Chalanovi, ktorý vás za každú cenu chce ešte vidieť a pozvať na ďalšie rande, nechať nesprávne číslo.
  7. Zapichnúť to v práci presne vo chvíli, keď padla, aj keď ostatní kolegovia ešte makajú na projekte, a odísť s vysvetlením – Mám na poobedie lepší program.
  8. Odmietnuť účasť na rodinnom stretnutí.
  9. Vyraziť na večierok, na ktorý máte chuť ísť, ale váš chlap to odmieta (a viete, že tam bude váš ex).

Čítajte viac: 

10 viet, ktoré okamžite zničia každé rande! No to snáď nevypustil z úst...

POZOR na randenie cez internet: 5 tipov, ako rozpoznať podvodníka a klamára!

5 základných pravidiel pre šťastný vzťah. Dodržiavate ich?

Už to medzi vami tak neiskrí? Vášeň v každom vzťahu vyprchá, ale toto SOS riešenie môže všetko zmeniť

Pomóc zúfalec! Ako sa zbaviť chlapa, ktorý sa na vás namotal