Pri správnom užívaní vás ochráni pred neplánovaným otehotnením na 99 percent. Je pohodlná, nevyžaduje si takmer žiaden čas navyše, nemáte s ňou žiadne starosti. Gynekológ vám ju predpíše bez zbytočných otázok. Vám stačí prečítať si príbalovú informáciu a držať sa jej odporúčaní. Aké jednoduché! Aj pre všetky tieto dôvody je metóda hormonálnej antikoncepcie stále najrozšírenejšou formou ochrany pred počatím. Napriek tomu počet jej užívateliek klesá. Nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Na čo sa teda pripraviť, keď dáte poslednému blisteru navždy zbohom?

Čítajte viac: 

Dámy, dobrá správa: Dočkáme sa antikoncepcie aj pre mužov!

Bláznivá vízia budúcnosti: Nahradia tabletky antikoncepčné appky?

Začarovaný kruh

Dvadsaťsedemročná Andrea prestala užívať hormonálnu antikoncepciu necelý týždeň po rozchode. „Bývalý trval na tom, že mi bude za tabletky aj platiť, len aby sa, preboha, nič nestalo. Mojou úlohou bolo teda pekne do seba hádzať každý večer jednu a spoliehať sa na to, že bude fungovať stopercentne. Potom sme sa rozišli a ja som si vydýchla. Už som naozaj nemala motiváciu pchať sa hormónmi a zažívať hroznú náladovosť, a tak zvyšok balenia letel hneď do koša.“ Andrea si prvé zmeny všimla o pár týždňov. Najskôr sa postavila na váhu, mala o štyri kilá menej.

„Naozaj som sa cítila odľahčená, aj keď mi bolo jasné, že som sa vlastne len odvodnila. Horšie však bolo, že moja pleť vyzerala, akoby som ju vystavila radiácii. Všade sa mi tvorili vyrážky, v lete som nemohla nosiť ani šaty s odhaleným chrbtom, pretože moja pokožka bola ako v puberte. A to som predtým nemala takmer žiadne akné,“ sťažuje sa mladá Trnavčanka. Okolie jej radilo počkať, kým sa telo nedostane zasa do normálu, a zatiaľ brať výživové doplnky na pleť. „Lenže keď ani po pol roku nič nefungovalo a moja tvár bez mejkapu vyzerala ako krátery na Mesiaci, zašla som zasa za gynekologičkou. Povedala mi, že to samo zmizne, ale mne sa ďalších šesť mesiacov nechcelo čakať. Tak som si od nej dala predpísať ďalšiu antikoncepciu, tentoraz silnejšiu, ktorá sa predpisuje aj mladým babám so sklonom k akné. Za pár dní vyzerala pokožka oveľa lepšie, po mesiaci som mohla odložiť všetky maskovacie mejkapy a korektory. Vôbec mi nenapadlo, že sa dostávam do začarovaného kruhu. Prestala som užívať antikoncepciu, ktorú som vlastne nepotrebovala, len aby som sa k nej vrátila po prvých znakoch, že telo sa čistí.“

Andrea po roku stretla svojho súčasného partnera a čoskoro začali plánovať rodinu. Nič im nestálo v ceste. Obaja mali fajn prácu a na nový byt si ani hypotéku nemuseli brať, lebo Tomášovi rodičia mladému páru venovali dvojizbák po starej mame. „Vysadila som antikoncepciu a čakala, čo sa stane. Scenár bol rovnaký, ibaže sa k tomu pridružilo vypadávanie vlasov. Tentoraz som sa však zaťala a rozhodla sa pretrpieť všetky vonkajšie prejavy čistenia tela. Aj za cenu, že to bude trvať hoci rok. Bábätko je najlepšia motivácia,“ usmieva sa čerstvá mamička, ktorá otehotnela krátko po vysadení tabletiek. K antikoncepcii by sa už nevrátila. O hormonálnych zmenách vie svoje a netúži nimi opäť prejsť.

Dočasné

Vedľajšie účinky, aké pociťovala Andrea, nemusí zažívať každá žena. Napriek tomu existujú a možno ste si ich otestovali na vlastnej koži aj vy. Zmeny nálad, bolesti hlavy, zníženie libida, nevoľnosť, vracanie a dokonca depresia. A ďalšie sa môžu objaviť po vysadení tabletiek. „Časté sú výkyvy telesnej hmotnosti. Môžete schudnúť, ale môže dôjsť aj k miernemu nárastu hmotnosti. Tento efekt býva čiastočne prechodný a telesná hmotnosť by sa mala časom priblížiť pôvodným hodnotám,“ vysvetľuje Vladimír Kraus ml., gynekológ a pôrodník košickej kliniky ProCare.

Čítajte viac:

Revolúcia v hormonálnej antikoncepcii: Budeme potrebovať len ovládač?

SEX? Ďakujem neprosím: Svet ľudí, ktorí TO k šťastiu nepotrebujú

Podľa jeho skúseností si pacientky, ktoré prestanú užívať hormonálnu antikoncepciu, všímajú aj zhoršenie pleti. „Antikoncepcia sa často využíva práve na zlepšenie stavu aknóznej pleti, keďže potláča tvorbu androgénov. Lenže jej užívanie tvorbu androgénov len potlačí a samotné akné zázračne nevylieči. Preto treba rátať s návratom kožných problémov.“ Podľa gynekológa môže užívanie antikoncepcie zvýšiť kvalitu vlasov. Neplatí to však univerzálne. „U žien, ktoré majú silnú genetickú predispozíciu na stratu vlasov, môže antikoncepcia s androgénnym účinkom nástup týchto problémov spustiť alebo urýchliť. A ani efekt ukončenia užívania antikoncepcie nie je u každej ženy rovnaký. U niektorých sa môže znížiť kvalita vlasov alebo môže dôjsť k ich zvýšenému vypadávaniu. Tento problém však býva dočasný a väčšinou sa stabilizuje za tri až šesť mesiacov. Ak trvá dlhšie, treba sa obrátiť na dermatológa,“ vysvetľuje doktor Kraus a dodáva, že niektoré hormonálne zmeny môžu pretrvávať niekoľko mesiacov po prerušení užívania antikoncepcie.

Prvú zmenu, ktorú si väčšina žien po vysadení antikoncepcie všimne, je návrat menštruačného krvácania v podobe, na ktorú boli zvyknuté pred začatím užívania tabletiek. Teda, ak ste mali nepravidelný cyklus a antikoncepcia vám ho upravila, po jej vysadení sa môže nepravidelnosť cyklu vrátiť. Rovnako ako intenzita krvácania, mierna bolesť v podbruší v čase ovulácie či bolestivosť pri menštruácii a jej meškanie. „Dočasné bývajú aj bolesti hlavy a náladovosť. A ďalšia zmena, s ktorou musí žena rátať, je, že môže otehotnieť – a to veľmi promptne.“ Odborník tvrdí, že mnoho žien pociťuje nutnosť „očistiť“ organizmus po ukončení užívania antikoncepcie. Nutné to však vraj nie je. „Neexistujú žiadne zistenia, ktoré by napríklad odporúčali počkať s otehotnením po vysadení antikoncepcie. Antikoncepcia sa predsa nepovažuje za toxín alebo inú škodlivinu.“

Koniec pilulkám?

Hoci je hormonálna antikoncepcia najspoľahlivejšou metódou v rámci ochrany pred počatím, zaujímavé je, že počet žien, ktoré ju užívajú, oproti ostatným rokom klesá. Zo štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že kým v roku 2007 užívalo na Slovensku antikoncepciu vyše 327-tisíc žien, v roku 2011 to bolo 283-tisíc a v roku 2015 zas 256-tisíc žien. Trend poklesu užívateliek antikoncepcie je však celosvetový. Nedávno sa vo veľkom pretriasala istá dánska štúdia z University of Copenhagen.

Štúdia skúmala vyše milióna dánskych žien vo veku od 15 do 34 rokov, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu. Výsledky ukázali, že existuje spojitosť medzi vznikom depresie a užívaním antikoncepcie. Riziko depresie bolo u užívateliek hormonálnej antikoncepcie vyššie až o 34 percent než u žien, ktoré antikoncepciu neužívali. U mladistvých dievčat vo veku 15 až 19 rokov sa dokonca riziko zvýšilo na neuveriteľných 80 percent. „Je pravda, že výsledky dánskej štúdie poukazujú na súvislosť depresie a užívania hormonálnej antikoncepcie, a to najmä u adolescentiek.

V praxi sa však s týmto úkazom stretávam veľmi zriedka. Vlastne si viem spomenúť len na jeden jediný prípad. Mladá pacientka sa sťažovala na výraznú náladovosť po začatí užívania antikoncepcie, len čo sme však vyskúšali liek s odlišným zložením, problém hneď zmizol. Zároveň je tu novšia štúdia zo Švédska, ktorá túto spojitosť nepotvrdila, aj keď ju skúmala na oveľa menšej skupine žien,“ myslí si doktor Kraus. Hormonálna antikoncepcia však z trhu zrejme len tak rýchlo nevymizne. Aspoň dovtedy, kým vedci nevyvinú ešte jednoduchší spôsob, ako sa chrániť pred neželaným počatím.

Čítajte viac:

Máte smolu na chlapov? Neuveríte, ale problém môže byť v tom, že beriete antikoncepciu

Zabijak vzťahov menom sociálne siete: Ničia priateľstvá aj partnerskú lásku

Láska vs. flirt ♥ Výstižné ilustrácie, v ktorých sa možno nájdete

Príbehy žien, ktorým to až tak neklapalo: Náš vzťah sa zlepšil, odkedy...