Ale keď vám ich denne príde okolo sto, či dokonca viac, zrejme vám pri každom pípnutí mobilu začnú naskakovať zimomriavky. Tak ako mojej známej Alene, ktorej strpčuje život jej bývalý kamarát Marek. Poznajú sa od detstva, chodili spolu na základnú školu, dokonca bývali vo vedľajších blokoch. Až kým od nej Marek nechcel aj niečo viac. „Mareka som vždy brala ako kamaráta, lenže jemu to asi nestačilo a začal ma baliť. Dal to najavo tak, že mi začal vypisovať zvláštne esemesky o tom, ako sa mu páčim, ako po mne šialene túži a chce ma vyzliekať, bozkávať a milovať sa so mnou. Bola som jeho zlatíčko, miláčik, pusinka a dokázal písať celé litánie o tom, aká som úžasná," hovorí Alena, ktorá jeho návrhy najskôr brala ako vtip, potom si ich prestala všímať a nereagovala. „Veľakrát som sa s ním o tom rozprávala, ale nedalo sa. Zahováral to alebo sa tváril, že o ničom nevie a že to ani nebol on." Pri esemeskách to však neskončilo, práve naopak. Alenin kamarát nasadil do boja zbrane tvrdšieho kalibru - začal jej písať maily, za stieračmi nechával milostné odkazy, lásku jej vyznával aj v siahodlhých listoch. „Nechápala som, čo sa mu stalo, lenže s ním sa už nedalo normálne rozprávať. Nechcel si priznať, že to čo robí, nie je normálne, nenechal si vysvetliť, že mi je to nepríjemné. Bol jednoducho čudný, tak som sa s ním úplne prestala stretávať. Poslednou kvapkou bolo, keď som ho náhodou zbadala stáť pred naším domom, ako hľadí do mojich okien. Strašne som mu vtedy vynadala a poslala ho k vode."

Čítajte viac:

Láska je vo vzduchu ♥ Najzamilovanejšie fotky známych párov šoubiznisu

Najväčší zabijaci lásky: Pozor na nich, aby vám nezničili vzťah

Psychický teror

Tomuto čudnému kamarátstvu však rázny koniec urobila len Alena, pretože Marek jej veselo esemeskoval ďalej, prenasledoval ju ako tieň a každý deň ju čakal pred prácou. "Najskôr som ho totálne ignorovala, no potom som sa ho začala báť. Poprosila som môjho brata, aby mu to vysvetlil, no ani to nepomohlo. Marek sa stále tváril, že ma má rád a že mi nechce ublížiť. Ja som však bola s nervami v koncoch. Začala som sa báť vlastného telefónu, stále som ho mala v tichom režime a keď zazvonil alebo na ňom pípla správa, hneď mi stiahlo hrdlo a celá som sa spotila," opisuje psychický teror, ktorému nezabránila ani zmena jej telefónneho čísla. Na polícii Alena tiež nepochodila, naše zákony totiž hovoria jasne - kým sa obdivovateľ nezačne obeti vyhrážať, nemá šancu brániť sa a polícia nemôže zasiahnuť. Alena to vyriešila tak, že odišla do zahraničia, ale mama, ktorá jej vyberá poštu na starej adrese, už polroka každý týždeň vyhadzuje zo schránky kopy zamilovaných listov. Jej obdivovateľ Marek je totiž chorý človek. A pre jeho psychopatické správanie už majú psychológovia pomenovanie -stalking. "Ide o špecifický psychický teror, kedy prenasledovateľ -stalker obťažuje obeť nevhodnými esemeskami, mailom alebo telefonátmi. Najčastejšie sa k tejto forme obťažovania uchyľujú odmietnutí milenci alebo menej atraktívne priateľky," myslí si psychiater MUDr. Karol Kleinmann. Obeťami stalkingu sú aj známe tváre, o čom by vedela rozprávať taká Jodie Fosterová. Herečke takto pred rokmi vyznával lásku posadnutý obdivovateľ John Hinckley a chcel jej zaimponovať naozaj svojrázne. Spáchal atentát na vtedajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana. „Stalkerov, ktorí sa zameriavajú na obťažovanie populárnych osobností, je menej, no v každom prípade ide o nevyrovnané psychopatické osobnosti, a obeť pred nimi musí byť v strehu," varuje odborník.

Peklo na telefóne: Keď vás chlap šialene miluje, môže to byť romantika. Ale aj poriadny problém
Zdroj: Shutterstock

Ako tieň

Pokiaľ ide o formy obťažovania, táto forma momentálne vedie rebríček hitparády. Vykráda vám útočník schránku? Sliedi okolo vášho domu? Alebo sa snaží nabúrať do vášho mailu? Toto všetko sú prejavy stalkingu, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov. Stalkeri totiž mávajú poriadne veľkú výdrž a do karát im nahráva, že ich obeť sa nemôže nijako brániť. Najmä ak si útočník dá záležať na tom, aby obsah jeho mailov či esemesiek neprekročil hranice slušnosti. Presne tak, ako sa to stalo Renáte, ktorá na vysokej škole spoznala skvelých spolužiakov. „Boli sme super partia a nebolo prázdnin, aby sme spolu nevyrazili na stanovačky alebo niekde do hôr. Aj keď som medzi chalanmi mala zopár platonických lások, skončilo sa to a chalanov som brala len ako kamarátov. Dobrú partiu predsa nemôže pokaziť nejaký nevydarený vzťah. Aspoň ja som si to tak naivne myslela," hovorí Renáta, ktorá v poslednom ročníku začala dostávať od neznámeho nápadníka ruže a čokolády. "Najskôr to bolo príjemné a lichotilo mi, že som niekomu tak padla do oka a vyznáva mi lásku kvetmi. K ružiam však pribúdali nové a nové darčeky a dostávala som aj navoňané listy, kde mi môj tajomný neznámy opisoval, ako po mne túži." Renáta stále netušila, kto je ich odosielateľom a každú novú obálku otvárala s čoraz väčším strachom. "Začala ma chytať panika, pretože som chcela zistiť, kto ma sleduje, kto vie, kedy som bola v škole a kedy v obchode. Vždy, keď som pred dverami našla nový darček, začala som tŕpnuť, čo v ňom zase bude." Tajného ctiteľa nakoniec vystopovala suseda z vedľajšej internátnej izby, a tak Renáta zistila, že tým neodbytným obdivovateľom je jej bývalý.

Dohra na polícii

Ani vo sne by jej nenapadlo, že mu takto preskočí, veď sa rozišli v dobrom. Jeho posadnutosť sa však stupňovala, čakal ju pred školou, vykrikoval po nej nechutnosti a kamkoľvek sa pozrela, bol jej v pätách. „Dokonca aj v reštaurácii, kde sme s kamarátkami občas zašli na kávu, si sadol vedľa k stolu a donekonečna omieľal, že ma musí mať a že ja som jediný zmysel, prečo je na svete. Samozrejme, že som ho ignorovala, no potom sa mi začal vyhrážať a nadávať mi," spomína na zúfalé mesiace Renáta, ktorá na "svojho" stalkera podala trestné oznámenie. "Keď som policajtom ukázala výhražné správy a maily, dostal podmienku a zákaz priblížiť sa k mojej osobe. Ale ťahanice so súdom trvali vyše roka, takže som si užila svoje. Veľakrát som sa bála, či mi naozaj neublíži, kvôli nemu som zmenila miesto a presťahovala som sa ku kamarátke. Ale posledné týždne mám od neho pokoj. Asi sa naozaj zľakol, že by mohol ísť sedieť, alebo si našiel inú obeť."

Peklo na telefóne: Keď vás chlap šialene miluje, môže to byť romantika. Ale aj poriadny problém
Zdroj: Shutterstock

Trvá to aj roky

Prvýkrát sa o stalkingu začalo hovoriť nahlas, keď posadnutý fanúšik

zavraždil spevácku legendu Johna Lennona. O pár rokov neskôr sa obeťou tejto formy psychického teroru stala mladá nádejná herečka Rebecca Schaefferová, ktorú telefonátmi a odkazmi istý stalker ničil dva roky. Pred pár rokmi rezonoval českými médiami prípad, kedy posadnutý mladík umlátil svoju obeť vetvou zo stromu. Trpiteľom číslo jeden by sme mohli nazvať istého študenta Tomáša, ktorého dennodenne už päť rokov sleduje amilovaná expriateľka spolu s matkou. Z ich prenasledovaní existujú aj videá, párkrát ich zatkli, no pokiaľ ho fyzicky nenapadnú, polícia je stále bezmocná. Nečudo, že si pripadá ako štvaná zver. Tak ako všetky obete stalkerov.

Čítajte viac:

Existuje ešte vôbec rozprávková láska?

Čo robiť, ak vás prenasleduje stalker? Radí MUDr. Karol Kleinmann.

ignoruje všetky správy, listy, telefonáty

-na žiadne odkazy neodpovedajte, telefón ihneď zložte a správajte sa tak, akoby vám žiadna esemeska neprišla

-zmeňte telefónne číslo, prestaňte navštevovať miesta, z ktorých o vás stalker pravedopodobne čerpá informácie

-navonok určite neprejavte strach, ten je totiž najväčšou výhodou útočníka

Čítajte viac:

Nemáte šťastie v láske? Stačí, ak urobíte TOTO a máte vyhraté!

Instantné vzťahy: Je normálne, ak neexistuje láska na celý život?