Zuzana Greizingerová býva v Spojených arabských emirátoch

Ešte pred pár rokmi sedela v bratislavskej redakcii a ako novinárka často písala aj o krajinách, kde nikdy nebola. „Lenže potom mi skrachoval vzťah, mala som pocit, že aj v práci začínam vyhorievať, tak som si povedala, že musím aspoň na rok niekam odísť. No na dlhé cesty som nemala našetrené peniaze,“ začína svoje rozprávanie. Na sociálnych sieťach sledovala jednu známu, ktorá zverejňovala fotky z celého sveta. „Jeden deň postla fotku z New Yorku, o týždeň s koalou z Austrálie, potom zo Srí Lanky pri slonoch. Hneď som jej napísala, že chcem robiť to isté, čo ona, a prezradila mi, že je letuška. Tak som začala pilovať angličtinu, ktorú som od strednej nepoužívala, a išla som v Bratislave na pohovor pre malé aerolinky zo Saudskej Arábie. Chcela som to skúsiť, vidieť, ako také konkurzy prebiehajú, a dobre sa pripraviť na ďalší. No oni ma vzali.“

A  Zuzana tesne pred tridsiatkou nastúpila do leteckej spoločnosti Etihad, ktorá má základňu v Abú Zabí.“ Je to menej známy emirát ako Dubaj, no je väčší, bohatší a pláže sú tu oveľa krajšie. Žijem tu už štyri roky a aj keď v očiach domácich sú letušky len lepšie slúžky, ja som šťastná a spokojná.“ Nesťažuje sa ani na to, že musí počas letu s dokonalým mejkapom, v lodičkách a nepohodlných uniformách obslúžiť štyristo pasažierov, často poskytuje prvú pomoc a musí sa vyrovnávať s náročným časovým posunom. „Zatiaľ sa mi tento životný štýl páči. Chcela som vidieť svet, takže si užívam, keď môžem spať v dobrých hoteloch, dať si čaj matcha priamo v Japonsku, ísť na muzikál na Broadwayi, na cestoviny do Ríma, za žirafami do Afriky. Počas pracovných ciest rada vyrážam na výlety aj sama, fotím si krásne miesta, túlam sa po mestách, ochutnávam miestne špeciality,“ pokračuje nadšená cestovateľka, ktorú najviac dostalo Maroko, ako vystrihnuté z rozprávok 1 000 a jednej noci. Ale miluje aj Veľkonočný ostrov, farebné uličky Kolumbie, tajomnú Bolíviu a nedotknutú prírodu na Islande.

Luxusný život

Nedá však dopustiť ani na život v Abú Zabí. „Je to krásna krajina, ktorá ponúka vysoký životný štandard a stále slnečné počasie. Je v nej bezpečne, čisto, chodím oblečená ako v Európe, len si tu nemôžem vyraziť do mesta na prechádzku, sadnúť si k fontáne so zmrzlinou alebo si dať kávu na terase. Na to je tu príliš horúco. Možno je tu málo prírody a zelene, ale aj púšť a tunajšie pláže majú svoje čaro. Typickú arabskú kultúru v meste ani nevnímam, pretože Emiráty sú plné cudzincov,“ vymenúva výhody života v tejto exotike. Hoci má päťročný vzťah na diaľku s kolegom, ktorý žije v Rijáde, priznáva, že letušky to v láske majú ťažké. „Tento životný štýl vzťahom veľmi nepraje a ja si so svojím priateľom rozumiem najmä preto, že tiež lieta. Obaja sme večne na cestách, takže sa nevidíme často, ale to sa možno zmení, keď sa raz usadím,“ plánuje Zuzka, ktorá sa na Slovensko vrátiť nechce. Asi by sa už nezaradila. Predsa len, dobrodružná povaha sa v nej nezaprie.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.