Keby som teraz sedela na nejakej kolektívnej terapii, môj príbeh by sa začínal asi takto. Volám sa Danka Vilhanová a pracujem v redakcii časopisu, ktorý práve čítate. Mám jedného muža, jedno dieťa a jeden problém. Môj smartfón. Pozor, nie je to žiadna najnovšia vychytávka ani supedmoderný iPhone, len obyčajný tuctový model, ktorý si už čosi odžil. No aj tak mení môj život. Keď si večer líham do postele, kým zhasnem svetlo, vždy si ho skontrolujem. A keďže ma jeho pípanie zobúdza namiesto budíka, môžete hádať, čo prvé urobím, keď rozlepím oči?

Správne, beriem do rúk mobil. Pssst, toto radšej veľmi nešírte, ale často si ho so sebou beriem aj na záchod, takže by som sa po tomto priznaní asi mala trošku červenať od hanby. Ale keď sa už takto verejne spovedám, tak nech. No a ako som tak nedávno nad sebou rozmýšľala, či som ešte normálna alebo to už hraničí s miernou závislosťou, len tak z recesie som si skontrolovala čas, ktorý denne trávim na sociálnych sieťach. Deväťdesiat minút na Instagrame? Počas jediného dňa? A čo tá hodina dvadsať na Facebooku? Dobre, to bola víkendová bilancia, ale aj tak, nie je to priveľa?

Dá sa to liečiť

Môj život online sa začína už cestou do práce, aby som prelustrovala slovenské aj zahraničné portály. Chápete, ako novinárka musím byť v obraze. Musím vedieť, čo sa deje, pretože k mojej práci patrí aj pátranie po nových témach. „Ty sa na prácu len vyhováraš, veď správy si pozrieš za desať minút. Aj minule si pol hodiny čumela len na fotky na Instagrame. A to ti nechcem pripomínať, koľko času tráviš na e-shopoch,“ schladil ma môj zákonitý a ja som si musela sama pred sebou priznať, že má tak trochu pravdu. Ale na tých e-shopoch nenakupujem. Fakt nie. Je to len taká virtuálna prehliadka toho, čo sa práve nosí, aké farby letia a kde, keby som náhodou veľmi chcela, môžem nájsť podobné neónové bundičky, aké na prehliadkach uviedlo trebárs Off-White. Lebo ak niekto pracuje v lifestylovom časopise, inak to nejde.

Lenže to som naozaj odsúdená na to, aby mi tri hodiny vzácneho času každý deň kradol obyčajný mobil? Uznávaný psychiater Ludvík Nábělek, ktorý pracuje v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, síce tvrdí, že digitálne médiá sa už stali súčasťou našej kultúry, no najdôležitejšie je mať ich pod kontrolou. „Hoci diagnóza závislosť od digitálnych médií v rebríčku oficiálnych psychiatrických diagnóz zatiaľ nefiguruje, to neznamená, že sa ňou netreba zaoberať,“ hovorí odborník, u ktorého sa vraj na oddelení už vystriedalo mnoho takýchto pacientov. „Liečba trvá približne osem týždňov a prebieha bez prístupu na internet.“

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.