Kambodža je síce jednou z najchudobnejších krajín sveta, pretože ju roky ničila občianska vojna a režim diktátora Pol Pota, no skrýva v sebe neskutočné bohatstvo. Historické aj prírodné, a to ma núti vracať sa sem nuž niekoľko sezón znova a znova. Asi za to môžu aj neskutočné snehobiele pláže na kambodžských ostrovoch, ktoré sú také dokonalé, že hravo tromfnú aj tie na Maldivách.

Splnený morský sen

„Plávala si už v mori medzi svetielkujúci planktón?“ opýtal sa ma akýsi Kambodžan v plážovom bare na juhu krajiny. Okamžite ma zaujal, lebo čosi také som dovtedy videla iba na fotkách. Ak to chcem skúsiť, vraj určite musím vyraziť na Koh Rong, ostrov vzdialený asi hodinu plavby od pobrežia. Neváhala som dlho, pretože lode na ostrov, ktorého meno väčšine ľudí nič nehovorí, vyrážajú niekoľkokrát za deň z prímorského mestečka Sihanoukville. Za pár tisíc kambodžských rielov sa dostanete doslova do raja. Ale nemusíte sa báť, pretože asi 4 500 rielov má hodnotu asi jedného eura, takže v tjeto krajine sa z bežného Európana ľahko stane milionár. A aj si tu tak budete pripadať, lebo táto krajina je pre nás stále lacná, najmä ak ide ide o stravu, ubytovanie aj dopravu. S návštevou však netreba dlho čakať, pretože už aj domáci,  tak ako kedysi Thajci, zisťujú, že s prílevom turistov si môžu dovoliť dvíhať ceny. Ale späť k ostrovu Koh Rong, kde som sa vylodila na snehobielu dlhočiznú pláž Sok San, ktorú lemovalo také tyrkysové more,  že som takmer onemela od úžasu. Reč som stratila aj v momente, keď som otvorila dvere mojej plážovej chatky, v ktorej ma čakal len matrac hodený na drevených paletách a v provizórnej kúpeľni hadica, ktorá trčala  zo steny namiesto sprchy. Trošku bojové podmienky, ja viem, ale ten výhľad stál za to. Aj more tu šumelo tak intezívne, až som mala chuť zobrať v noci ovládač a stíšiť zvuk, aby som vôbec mohla zaspať.

Angkor Thom, jeden z mnohých jedinečných chrámov v rámci obrovského Angkorského komplexu.
Angkor Thom, jeden z mnohých jedinečných chrámov v rámci obrovského Angkorského komplexu.
Zdroj: Anna Tásler Onderková

Keď som tu bola prvýkrát asi pred štyrmi rokmi, domáci na ostrove ponúkali väčšinou skromné ubytovanie, no postupne aj tu vyrastajú  lepšie hotely a maličké turistické strediská. Je teda len na vás, či si trúfate na robinsonovský pobyt alebo máte chuť radšej na niečo komfortnejšie. Dnes už máte na výber. V neďalekej rybárskej dedinke si dáte niečo pod zub, kúpete a opaľujete sa od rána do večera a po zotmení prichádza ten čas, keď na morskej hladine a pod ňou uvidíte krásu v podobe planktónu, ktorý skutočne svieti. A vy máte pocit, akoby ste plávali obklopení hviezdnou oblohou. Rovnaký zážitok sa vám naskytne aj na ďalšom kambodžskom ostrove Koh Rong Samloem, ktorý leží len 10 minút plavby od svojho väčšieho ostrovného „brata“. Zátoka Saracen Bay je plná malých reštaurácií a ubytovacích možností. Pred pár mesiacmi som tu dokonca stretla Slováka, ktorý si na ostrove otvoril maličké stredisko a v duchu som mu normálne trochu závidela. Vybral si na život a prácu jedno z najkrajším miest na svete, aké som kedy videla.

Pokračovanie na ďalšej strane.