Na TikToku či Instagrame koluje veľa videí o "skvelej" metóde skrášľovania pleti menštruačnou krvou  s hashtagom #Periodbloodfacemask. Môže byť na účinku tohto značne nechutného postupu niečo pravdy? A je vôbec bezpečný?

Ako to funguje?

Príprava na ošetrenie zahŕňa umytie tváre. Krv sa odoberie z menštruačného pohárika, niektoré influencerky ju dokonca vytláčajú z tampónov alebo menštruačných vložiek, prípadne používajú čerstvo vytiahnuté tampóny ako aplikátory. Krv si nanášajú na tvár a krk čistými prstami, pričom sa držia ďalej od očí a úst. Nechajú pôsobiť 15 až 20 minút.

Údajné benefity krvavých masiek

  • Zlepšuje štruktúru pleti
  • Pomáhajú získať čistú a krásnu pleť
  • Vyživujú pleť potrebnými kmeňovými bunkami
  • Hydratujú a redukujú akné

Všetky tieto údajné výhody sú však špekulatívne a chýbajú im akékoľvek podporné dôkazy, píše magazín Zdravie. 

Čo hovorí veda?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali výhody používania menštruačnej krvi ako pleťovej masky. Naopak, existuje pomerne veľa dôvodov, prečo by sme o jej účinnosti mali v skutočnosti pochybovať.

Menštruačnú krv tvorí krv a odumreté tkanivo z výstelky maternice. "Pokým je krv v maternici, je sterilná. Akonáhle sa však dostane na vzduch, stáva sa liahňou baktérií," konštatuje francúzska gynekologička Odile Bagot. "Ak máte jemnú pokožku, hoci aj menšie akné alebo odreniny na koži, robiť si túto "masku" je pre pokožku nebezpečné a absolútne nehygienické. Baktérie sa vyvinú veľmi rýchlo. Je to ako šírenie hniloby na tvári," vysvetľuje  gynekologička. Navyše, koža je de facto nepriepustná, má nás chrániť, čo znamená, že údajné liečivé a regeneračné látky z krvi by do nej aj tak neprešli.

Čo môžete čakať namiesto hebkej pleti? POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE