Ešte pred pár rokmi si pod luxusnou dovolenkou každý z nás predstavil aspoň desať dňovú all inclusive dovolenku pri mori, v exotike, s dokonale krásnym počasím. Dnes sa však pohľad na toto slovné spojenie výrazne mení. Ak by sme sa na dovolenku snov opýtali mladých ľudí, ktorých náplň práce spočíva v dennodennom používaní počítača a rôznych technológii, určite by nám veľa z nich povedalo, že jediné, po čom túžia, je pokoj od zvoniaceho telefónu a večne pípajúcich mailov. Títo ľudia v skutočnosti nepotrebujú nikam cestovať. Stačí im nechať doma mobil a vybehnúť na najbližší kopec za mestom.

Znie to príliš jednoducho? Ono to totiž jednoduché naozaj je, akurát si neuvedomujeme, že to, čo potrebujeme ako soľ, máme priamo pod nosom. Nesmrteľnou výhovorkou v tomto prípade je, že nemáme čas. Ale, naozaj ho nemáme? Alebo si ho len nechceme nájsť? Ak na 2 hodiny denne odložíme mobil a vypneme od virtuálneho sveta, v skutočnosti sa nič nestane. Náš offline režim nespôsobí svetovú finančnú krízu, ani koniec sveta. Odpútajte svoje myšlienky od týchto katastrofických scenárov. Namiesto toho si do svojich preplnených diárov naplánujte malú cestovateľskú výzvu. Na pokrytie nákladov vám postačí pá eur, oddýchnutí však budete viac, akoby ste sa vrátili z ďalekej a luxusnej exotiky. Idete do toho?

1. deň: Vyberte sa na prechádzku mestom, v ktorom bývate. Kľudne tak urobte večer, keď sa zotmie, lepšie si utriedite myšlienky.

2. deň: Zájdite na prehliadku niektorej z pamiatok vo vašom meste. Určite je kopa takých, ktoré ste ešte nikdy nenavštívili.

3. deň: Vezmite bicykel a absolvujte menší okruh mestom.

4. deň: Nahoďte sa do športového oblečenia a prebehnite sa buď po meste, alebo popri rieke. Pamätajte, že cieľom nie je upachtiť sa k smrti, ale prevetrať si hlavu.

5. deň: Vezmite bicykel a absolvujte väčší okruh mesta. Prípadne môžete zájsť aj do neďalekej prírody.

6. deň: Zájdite za mesto a pozorujte hviezdy. A ak sa sem vyberiete na aute, kľudne sa zdržte aj cez noc. Vidieť východ slnka, ktoré dopadá na práve sa zobúdzajúce mesto, to je pohľad na nezaplatenie.

7. deň: Nemusíte nikam chodiť, len venujte čas sebe. Skúste pouvažovať, ktorý týždeň sa vám a vášmu telu páči viac. Či ten, ktorý strávite ako otrok technológii, alebo taký, v ktorom máte čas vnímať aj realitu a svet okolo seba. 😊