Šport bol jeho láskou odmalička, mnohí ho poznajú ešte z futbalových trávnikov. „Keď som mal dvanásť, mal som ponuku vycestovať do Anglicka a hrať v akadémii. Z určitých dôvodov to nevyšlo, a čím som bol starší, tak som cítil, že to už nie je ono.“ Na základnej škole chodil do atletickej triedy a reprezentoval školu v mnohých disciplínach. Tam sa zoznámil aj s chôdzou, ktorá sa nakoniec stala jeho srdcovou záležitosťou. „Po ukončení futbalovej kariéry som našiel trénera Mateja Spišiaka, ktorý je trénerom aj Mateja Tótha,“ hovorí Michal, s ktorým pracuje dodnes. A čo ho na tomto športe baví najviac? „Skutočnosť, že je to vždy o mne, že si to bremeno úspechu či neúspechu nesiem JA.“

Želiezko v ohni na OH v Tokiu

Michal získal prednedávnom ako druhý slovenský atlét miestenku na OH v Tokiu. Cesta k nej bol dlhá a náročná, ale pre mladého Nitrančana neexistujú žiadne prekážky, a čoho sa chytí premieňa na úspech. „V prvom rade som tomu veril. Vedel som, že to bude veľmi ťažké, ale o to viac si to vážim. Musel som sa na 100% pripravovať každý deň. Za rok som nachodil 6 400km a tento bude ešte viac.“ Aj vám sa to zdá neuveriteľné? Sympatický atlét spomína aj na svoje tienisté stránky kariéry, no ako sám hovorí, všetko negatívne ho posúva ešte viac dopredu.

„Minulý rok sa počas pandémie zrušili všetky preteky a nedalo sa ideálne pripraviť na ciele, ktoré ma čakali. Avšak zvládol som dôležitý pretek 50 km na atletickom ovále, čo je 125 kôl, a predstavte si, že to bolo ešte v zime, v decembri a vo vetre. Nehovoriac o operácií kolena vo februári, kde som po 6 týždňoch zdolal 50 km s 3 minútovým osobným rekordom.“ Hovoríme vám, je to bombardér, ktorý dokáže aj nemožné. Nie nadarmo je považovaný za nasledovníka Mateja Tótha. „Keďže máme rovnakého trénera, spolu aj trénujeme. Učím sa od najlepšieho, začo som veľmi vďačný. Verím že budem napredovať a budem patriť medzi najlepších na svete,“ hovorí s veľkým rešpektom.

Michal Morvay na fotení do magazínu EMMU.
Zdroj: Archív

Za každým úspechom je tvrdá práca

Michal je nielen športový talent, ale aj veľmi silná osobnosť už vo svojom mladom veku. „Vždy som si všetko musel odmakať sám, a o to viac si užívam každý úspech či v športe či v živote. Veľké ďakujem patrí môjmu trénerovi Matejovi Spišiakovi a vôbec celému tímu, ktorí ma podporuje - najlepšiemu mentálnemu koučovi Andymu Winsonovi, doktorovi Pavlovi Hajmássymu, ktorý ma aj operoval, fyzioterapeutovi Denisovi Freudenfeldovi a mnohým mojim sponzorom, bez ktorých by to nešlo.“ Po náročných pretekoch a každodenných tréningoch potrebuje aj kvalitne regenerovať.

„Po extrémne ťažkej príprave som veľmi šťastný, že som mohol absolvovať regeneračný pobyt v Spa Afrodite, kde sa o mňa staral tím profesionálov a procedúry - ako termálna voda, magnetoterapia, elektroliečba, rôzne masáže či cvičenia boli pre mňa samozrejmosťou.  Každá procedúra má svoj význam a preto to komplexne hodnotím na jednotku.“ Aktuálne sa intenzívne pripravuje na sústredení na Štrbskom plese, kde naberá formu na olympiádu v Tokiu.

Jeden z najlepších slovenských chodcov Michal Morvay pózuje pre mgazín EMMA ako "grécky boh".
Zdroj: Lukáš Kimlička