Napríklad, jedna z prvých známych podnikateliek, Margaret Hardenbroeck, sa v roku 1659 vypracovala na obchodnú agentku. Významnou priekopníčkou vo svete biznisu bola aj Mary Katherine Goddard, ktorá sa v roku 1766 stala prvou ženou - vydavateľkou. Hoci dnes sa už percentuálne zastúpenie žien vo firmách každoročne zvyšuje - štatistiky EÚ za rok 2020 hovoria o 3,3 miliónoch žien v manažérskej sfére - stále to nie je ani len tretina.

Silné líderky či top manažérky nájdeme už takmer v každom odvetví aj na Slovensku – vo veľkých korporáciách, finančných či technologických inštitúciách, ale aj startupoch, kde k zakladateľkám alebo spoluzakladateľkám často patria ženy.

Fínska spoločnosť Wolt, ktorá na Slovensku cez svoju aplikáciu sprostredkováva donášku jedla, potravín a iných tovarov, ide príkladom. Jej tím tvoria spolovice ženy a riadiace pozície nie sú výnimkou. „Touto otázkou, prípadne otázkou rovnosti odmeňovania, sa ani nezaoberáme, je pre nás absolútne prirodzená,” hovorí Tomáš Beniak, riaditeľ Wolt Slovensko. Ženská prítomnosť prináša do firmy nielen odbornosť, kultivovanosť, iný pohľad na riadenie, ale aj empatiu a ľudskosť. Vyváženosť prispieva k tomu, že Wolt napreduje na Slovensku naozaj rýchlo. Od rozvoja partnerstiev, rozširovania do nových miest, či po skvelú zákaznícku skúsenosť. Toto všetko majú na svedomí mladé líderky a ich čerstvý a predsudkami nezaťažený drive v biznise.

Nikto iný to za vás neurobí

Na ceste za splnením si kariérnych snov by sa nemal nechať odradiť nikto, základom je veriť si. Vybudovať si v mužskom prostredí rešpekt a pochopenie bolo náročné aj pre Sabinu Kahay, ktorá pôsobí vo Wolte ako manažérka 45-členného tímu supportu.

V práci na predsudky nenarážam,” hovorí Sabina. Nebolo to tak však vždy, iné to bolo v korporáciách v zahraničí, kde predtým roky pracovala. Musím ale povedať, že to boli individuálne prípady jednotlivcov, nie celková atmosféra vo firme,” dodáva.
Aj keď sa môže zdať, že IT sféra je pre mnohé mladé dievčatá ako neprebádané územie, jej rada znie: „Technológie sú a aj budú súčasťou nášho života. Dievčatá, ktorých snom je práca v IT sfére, by si mali veriť. Študujte, vzdelávajte sa a spoznávajte nových ľudí, pretože nikto iný to za vás neurobí. Kariéra sa dá kedykoľvek zmeniť, takže ak vás to láka, určite neváhajte ani chvíľu,“ dodáva Sabina.

Sabina Kahay
Zdroj: Wolt

Byť lídrom, ktorý vie určiť víziu, stratégiu a motivovať ľudí, je to najťažšie aj podľa generálnej riaditeľky sesterského Wolt Marketu na Slovensku a v Česku Jany Trnovskej. Keď do Wolt Marketu prišla, mala už sľubne rozvíjajúcu sa kariéru, no návrat na Slovensko a možnosť rozbehnúť celkom nové odvetvie biznisu online supermarketov ju presvedčili. „Je mojou snahou doviesť každého v tíme k tomu najlepšiemu. Je dôležité vedieť, kedy dať podporu kolegom, a naopak, kedy im nechať slobodu. Všetka váha a zodpovednosť je na vašich pleciach a mňa tá zodpovednosť motivuje,“ približuje Jana Trnovská. Najnovšie má v 23 krajinách Woltu zodpovednosť aj za rozvoj novej služby, je teda jasné, že nové a komplikovanejšie výzvy ju ako manažérku veľmi motivujú.

Jana Trnovská
Zdroj: Wolt

Kedy práca dáva zmysel?

Pri práci s ľuďmi sa aj manažérky stretávajú s prekážkami a námietkami. „Keď spúšťame nový produkt, podieľam sa na ňom primárne sama, aby som identifikovala prípadné úskalia. Následne nastavujem celý predajný proces pre môj tím tak, aby všetko do seba zapadlo,“ hovorí Alex Bošelová, Restaurant Partnership Team Lead z Woltu. Podľa nej je dôležité vedieť sa s tým popasovať a ísť príkladom pre svoj tím. Alex tiež musí vedieť skombinovať rôznorodé osobnosti v tíme a za svoj úspech považuje práve to, že sa jej to dlhodobo darí.

Alex Bošelová
Zdroj: Wolt

Zuzana Višniarová, ktorá pracuje vo Wolte na pozícii Head of Development, spomína na svoj príchod do firmy. Črtajúce sa príležitosti vyžadovali viac času a úsilia, navyše veľa vecí záležalo od nej, keďže tím sa len začal tvoriť. „Startupová kultúra znamenala nepretržitú prácu od rána do večera, pretože bolo treba nastaviť nové procesy. Mnohokrát som sa zriekla svojho voľného času, ktorý bol dovtedy vyplnený hlavne športom a priateľmi. Môj život sa naozaj zmenil. Neľutujem však ani jeden večer presedený pri laptope, pretože to znamenalo rozvoj a prácu na mne samej,“ hovorí Zuzana. Ako dodáva, všetko ide ľahšie ak vidíte zmysel v tom, čo robíte. Dnes je jednou z najdôležitejších osobností v slovenskom Wolte, častokrát oceňovaná ako jeho najcennejší člen.

Zuzana Višniarová
Zdroj: Wolt

Lucia Harbuláková, ktorá vo Wolte pracuje ako Operations Lead, si myslí, že úspešný líder sa musí vedieť pozrieť na akúkoľvek situáciu z rôznych uhlov pohľadu. „Spájať a predpokladať, ako moje rozhodnutie ovplyvní všetky zainteresované strany spolupracujúce s Woltom, je pri mojej práci najdôležitejšie. Sme tu pre to, aby sme zabezpečili, že každá skúsenosť s doručením bude pre našich zákazníkov, partnerských kuriérov a obchodných partnerov príjemná,“ opisuje. Dnes sa Wolt stará o tritisíc partnerských kuriérov v pätnástich mestách na Slovensku. Lucia ako malá snívala o práci organizátorky svadieb a vo svojej práci dnes nachádza veľa paralel. ,,Či už v množstve organizačných povinností, v potrebe myslieť na detaily, zvažovať mnohé alternatívy, hľadať najlepšie riešenie, snažiť sa predvídať, prepájať prácu kolegov z rôznych oddelení vo Wolte a motivovať všetkých, ktorí na projekte pracujú,‘‘ dodáva Lucia.

Lucia Harbuláková
Zdroj: Wolt

Balansovanie na lane

Úspešný manažér musí mať množstvo schopností, no jednou z najdôležitejších je zvládať umenie dobiť si baterky a vedieť vypnúť. Udržanie si rovnováhy medzi kariérou a svojimi vlastnými potrebami či rodinou, je pre mnohé ženy ako balansovanie na visutom lane. Pravdou je, že množstvo talentovaných žien takéto situácie rieši denne. Úspešné manažérky z Woltu nabíjajú energiou najmä chvíle s rodinou a priateľmi, cestovanie či šport. Naučili sa skĺbiť povinnosti, prácu, oddych a zábavu. A čo odporúčajú ostatným ženám hľadajúcim rovnováhu v živote? V prvom rade vedieť zhodnotiť svoje sily a priority a rozhodnúť sa, do čoho sa oplatí ísť, čo je dôležité a čo nestojí za trápenie ani čas. Svet sa predsa nezrúti.