Jedným z vysvetlení je množstvo emócií, ktoré vami víria - čo je dané bez ohľadu na to, či bol rozchod chaotický alebo nie. Podľa vedcov však zlomené srdce môže mať vplyv aj na chemické zloženie vášho mozgu, hladinu hormónov a dokonca aj na vaše srdce. Tu sú tri veci, ktoré sa môžu stať s vaším telom, keď prechádzate trápením z bolesti srdca.

Vaše telo prechádza "abstinenčným stavom“

Podľa neurológov existuje chemický koktail, ktorý je zodpovedný za to, že sa po rozchode cítime mizerne. Možno ste už počuli o seratoníne, oxytocíne a dopamíne. Tieto tri chemické látky v mozgu súvisia so šťastím, väzbami a systémom odmeňovania vášho mozgu, a to v tomto poradí.

V čase (dobrého) vzťahu vám budú bzučať v žilách, ale keď sa vzťah skončí, budú vám chýbať. Tím výskumníkov skúmal vplyv zlomeného srdca u 15 mladých dospelých ľudí, ktorí prešli nechceným rozchodom. Každému z nich ukázali obrázky ich bývalého partnera a urobili skenovanie mozgu. Pri pohľade na bývalú lásku s ima rozsvietili časti mozgu spojené s motiváciou a odmenou - tam žijú naše dopamínové neuróny. Doktori prirovnali nadmernú aktivitu v tejto časti mozgu k tomu, čo by ste videli u človeka závislého od kokaínu. Je to, akoby sme boli závislí jeden od druhého.

Keď niekoho stratíme, prišli sme o veľmi obohacujúcu časť nášho života a pocitu vlastného ja. Poskytli vám niečo nové vo vašom živote, čo tam teraz nie je, takže potrebujeme nejakú náhradu. Dáva teda zmysel, že keď už nie ste s partnerom, prechádzate chemickým abstinenčným syndrómom.