Všimli ste si, že sme si akosi odvykli od telefonovania? Kedysi sme pri pevnej linke presedeli s kamoškami aj celé hodiny a klebetili o všetkom možnom. Vďaka mobilom sme si to užívali ešte viac, lebo sme mohli všetky dôležité aj nedôležité hovory vybaviť pokojne aj počas nákupu v potravinách. Ale dnes? Dnes otvoríme WhatsApp a nahráme hlasovku. Alebo pošleme správu cez Messenger či inú populárnu apku. Už aj esemesky zapadli prachom a posiela ich akurát tak vaša stará mama. Telefonovanie postupne vyšlo z módy a uchyľujeme sa k nemu len v naozaj nevyhnutných prípadoch, keď sa niečo nedá vybaviť online. Aj vy ste ten prípad, ktorý radšej textuje a posiela hlasovky? Po tomto článku to možno prehodnotíte.

Samotu pociťujú najviac mladí ľudia vo veku od 16 do 24 rokov. Práve mladá generácia je tá, ktorá si medzi sebou najčastejšie posiela správy, fotky a hlasovky.
Zdroj: Shutterstock

Mladí trpia samotou

Vo všeobecnosti prevláda názor, že samotou trpia najmä starší ľudia, no najväčšia svetová štúdia, ktorú robila stanica BBC na vzorke 55-tisíc ľudí, ukázala priam šokujúce závery. Samotu pociťujú najviac mladí ľudia vo veku od 16 do 24 rokov. Až 40 percent z nich uviedlo, že sa často alebo veľmi často cítia osamelí. Práve mladá generácia je tá, ktorá si medzi sebou najčastejšie posiela správy, fotky a hlasovky namiesto klasických telefonátov v reálnom čase. Zdalo by sa, že byť aspoň takouto formou v kontakte s priateľmi a blízkymi stačí. Veď žijeme v rýchlej internetovej dobe, keď je cool a praktické naťukať niečo do smartfónu, než vyvolávať. Ale opak je pravdou a prieskum to dosvedčil.

Telefonický rozhovor vám podľa neurovedcov môže navodiť pohodu a pocit naplnenia, ktorý pretrváva aj po skončení hovoru.
Zdroj: Shutterstock

Navyše ukázal, že ľudia, ktorí sa cítia osamelí, majú viac online kamarátov než tých skutočných. Píšu si, vedia o sebe cez sociálne siete veľa informácií, ale reálne sa nestretávajú. Napriek tomu, že sme vďaka internetu prepojení s ľuďmi z celého sveta, mladých ľudí, ktorí trpia úzkosťami, depresiou a pocitom osamelosti, pribúda. Zmenilo by sa niečo, keby používali svoje telefóny častejšie na živé hovory? Vraj áno.

Jeden takýto hovor má väčší zmysel a účinok než tisíc textových správ. Preto by sme nemali živé telefonáty zavrhovať.

.

Ak s niekým nemôžete byť zoči-voči, aj telefonický rozhovor vám podľa neurovedcov môže navodiť pohodu a pocit naplnenia, ktorý pretrváva aj po skončení hovoru. A to vám veru textovky a hlasové správy nezaručia.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.