Keď mi moja známa povedala, že dáva výpoveď, nechápala som. Veď má zaujímavú prácu v medzinárodnej firme, zarába pekné peniaze a ani so šéfom či s kolegami nemá žiadny extra problém. Navyše, nemala ani plán B. „Čo chceš robiť? To pôjdeš na úrad práce? A čo potom?“ opýtala som sa jej a ona na mňa len pozrela prázdnym pohľadom. Vraj nevie, čo bude, lenže ona už takto žiť nevládze. „Uvedomila som si, že na život mi stačí málo. Nie som náročná. Veľa toho nezjem ani na oblečenie nemám extra nároky, auto mi ešte pár rokov vydrží,“ vymenovala Petra a pritom sme sa na tom dobre zasmiali.

Lenže ona naozaj tú výpoveď dala. Potom bola na úrade práce a keď uplynul polrok, našla si prácu v malej kaviarničke. Hneď vedľa svojho domu. A tak bývalá manažérka dnes varí kávu. Pracuje krátky a dlhý týždeň, žiadne termíny, žiadne tlaky od šéfov ani stresy z nesplnených plánov. A vraj je šťastná ako nikdy predtým. Keď sa pred pár rokmi rozhodla pre túto ráznu zmenu, bola raritou. Dnes už ani náhodou nie je jediná. Moja bývalá spolužiačka z výšky sa vykašľala na raketovú kariéru v reklamnom biznise, predala byt, ktorý mala na hypotéku, vrátila sa k rodičom a začala opäť študovať. Lebo jej vraj začínalo šibať z toho rýchleho tempa a z nablýskaného životného štýlu. Teraz ju živí to, že občas bývalému zamestnávateľovi vypomáha a peniaze jej stačia na splatenie všetkých zloženiek. Ale čo sa to v ľuďoch zmenilo? Veď doteraz sme zo všetkých strán počúvali, že ľudia chcú kariéru. Že túžia veľa zarábať. A kto náhodou nechcel, na toho ukazovali prstom, čo je to za padavka, lenivec alebo darmožráč.

„Každých desať rokov vyrastá nová generácia. Už dávno nežijeme tak ako naši rodičia, máme iné priority, iné záujmy. Ľudia sú naučení ísť do výkonu a pracovať viac znamená aj viac zarábať. Často nám šéfujú ľudia, ktorí ani netušia, čo všetko znamená naša práca, ale vytvárajú neskutočný tlak. Aby prišli výsledky, aby sa točili peniaze. A my sa im snažíme vyhovieť. Lenže postupne si začíname uvedomovať, že máme problém. Že prišla osamelosť, prázdnota, odcudzenie od blízkych. Našťastie, čoraz viac ľudí postupne zisťuje, že peniaze a práca sú dôležitou súčasťou nášho života, ale nie tou najdôležitejšou. Že skutočné hodnoty sú inde,“ vymenúva psychologička Alena Jančigová.

Nové hodnoty

To, že sa snažíme život viac žiť a nielen prežívať, je fajn, no čo ak to znamená, že sme zleniveli? Veď predtým sme dobrovoľne otročili aj desať hodín denne, dobiehali termíny cez víkendy a zrazu sa nám už nechce? „Nemyslím si, že ľuďom prestáva záležať na kariére ani že zleniveli. Pravda však je, že sme sa naučili mať všetko hneď. Zabúdame byť trpezliví, potom sme frustrovaní a stále sa naháňame. Aj keď vlastne nevieme, prečo a za čím. A zrazu človek pochopí, že to tak už nejde ďalej. Že sa to musí zmeniť. Ľudia zistili, že neexistuje kombinácia – harmonický kariérny rast a harmonická rodina. Aj preto veľa mladých ľudí, ktorých prevalcovala kariéra, bojuje s úzkosťami, nespavosťou, napätím. Majú migrény, problémy so stravovaním, tlaky v hlave a na hrudi. Tu pomôže jediné. Spomaliť. Navyše, človek, ktorý sa príliš venuje práci, stráca sociálny kontakt a prichádza o rodinné aj priateľské vzťahy. Je fajn, ak ľudia začnú prehodnocovať to šialené tempo a radšej si začnú budovať niečo trvácnejšie a hodnotnejšie. Ak niekomu život zasvätený kariére vyhovuje, je to v poriadku, no prístup menia skôr ľudia, ktorým peniaze a práca už pre šťastie nestačia,“ vymenúva odborníčka na vzťahy.

Shutterstock

Cítite to správne, chyba je v systéme

Zvolania typu – chcem menej robiť a viac žiť znejú ako výkrik vyčerpanej generácie. Vybojovali a udržali sme si svoju pracovnú pozíciu v časoch relatívne vysokej nezamestnanosti a tvrdej konkurencie, no mnohí už takto ďalej žiť nechcú.

„Je to reakcia aj ľudí, ktorých odpudzuje životný štýl, kde nie je čas na rodinu, priateľov a záujmy,“ myslí si sociologička Zuzana Kusá a tvrdí, že práve mladá generácia vstupuje na pracovný trh v priaznivejšom období a občas aj s pocitom, že si prácu môže vyberať. „Dnes majú lepšiu pozíciu vo vyjednávaní, akú by boli dostali pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. A čím lepšiu pozíciu získajú, tým viac požadujú to, na čo máme podľa Zákonníka práce nárok. Na dodržiavanie pracovného času aj na primeraný oddych po práci. Samozrejme, veľa závisí od firiem a od toho, ako dokážu oceniť výkony svojich ľudí. Najmä či si uvedomujú, že nevystresovaný človek pracuje lepšie,“ pokračuje sociologička a pripomína, že v hladových dolinách a v mestách, kde sa o každé pracovné miesto ľudia doslova bijú, je to o čosi ťažšie. No ak si budete v duchu opakovať výhovorku – ja nemám na výber, položte si ešte jednu otázku. Či vám naozaj stojí za to, aby ste svoj voľný čas, vlastné súkromie a často aj zdravie obetovali pre horiace termíny a neodkladné problémy, ktoré treba v práci okamžite hasiť. Lebo keď, nedajbože, ochoriete alebo sa vám rozsype súkromný život, kto príde na pomoc vám?

Môžete vyjednávať

Zmena v hodnotách a postojoch ľudí ku kariére sa prenáša nielen do našich životov, ale pociťujú to aj zamestnávatelia. Potvrdzuje to aj Nikola Richterová z portálu Profesia.sk: „Je to tak. Zamestnávatelia si musia zvykať na požiadavky, aké tu predtým neboli. Generácia Y chce totiž často niečo úplne iné ako staršie ročníky. Často im ide o voľný čas, preto vyžadujú od zamestnávateľa väčšiu voľnosť.“ Znamená to teda, že si viac vyberáme a preberáme? „V súvislosti s aktuálnou situáciou, keď počet pracovných ponúk neustále rastie, si zamestnanci začínajú uvedomovať, že sú v lepšej pozícii a môžu vyjednávať. Aj preto mladšie ročníky častejšie menia prácu. Reakciu zamestnávateľov môžeme vidieť najmä v ponuke benefitov a v tom, že sa snažia vyhovieť najmä mladým. Aj preto často ponúkajú flexibilný pracovný čas, dovolenku navyše či narodeninové voľno.“

Shutterstock

Nebojte sa

Mnoho z nás cíti, že to, ako to majú dnes firmy nastavené nie je správne, no boja sa niečo povedať. No mali by sme. „Ľudia by sa nemali báť povedať svoju predstavu, aj keby to malo znamenať, že zamestnávateľa upozornia na svoje hranice. Síce to môže v niektorých firmách ohroziť šancu uspieť na pohovore, ktoré bezhraničnú obetavosť očakávajú, ale prezrádza to snahu uchádzača chrániť si možnosť žiť plnohodnotný život. Ak sa život, v ktorom máme čas na blízkych, pre oddych či spoznávanie nových vecí javí ako nenormálny luxus, svedčí to o nenormálnosti doby a pomerov, v ktorých žijeme,"
Zuzana Kusá, sociologička

Čítajte viac:

Šťastné a veselé by nemali byť len o darčekoch. Ich pravý zmysel je celkom iný!

Horoskop na december #2: Strelci pozor, v láske si choďte sa svojím cieľom a nič neodkladajte!

Ako prežiť Vianoce: Skúste to trochu inak, zažite ich v štýle HYGGIE!

Horoskop na december #1: Panny, oprášte spomienky a nájdete recept pre dnešok!

ČISTÁ DUŠA sa stala hitom na Instagrame: Kto sa skrýva pod tajomným pseudonymom?

Čo s nimi bude? Budúcnosť detí z vojnových krajín je medzinárodný problém