Hoci keď najčastejšie nosí roztrhané džínsy, koženú bundu a conversky, je to typ ženy, ktorú si všimnete na prvý pohľad. Pekná, vysoká a štíhla blondínka. Nečudo, že kedysi pracovala ako letuška a na palube lietadla precestovala celý svet. Vanda Vaverčáková sa narodila v Bratislave, kde vyštudovala na Ekonomickej univerzite, ale nakoniec ju to zavialo do Portugalska. Priviedol ju tam jej slovenský manžel, ktorý je ponikateľ aj vášnivý surfista a keď sa pred desiatimi rokmi zoznámili, po dvoch týždňoch randenia jej povedal, že raz budú žiť pri oceáne. „Vtedy sa mi to zdalo vtipné, tak som len tak pri pohári vína prikývla, že súhlasím,“ spomína a hoci vtedy tento plán nebrala až tak vážne, v Portugalsku žije už niekoľko rokov. Medzitým sa z jej frajera stal manžel a rodinku rozšíril aj syn Miško.

Za všetkým hľadaj... sochu

Poviete si, že to nie je nič výnimočné? Že dnes veľa slovenských dievčat zapustilo svoje korene v zahraničí? To je
pravda, lenže práve život v malej krajine na brehu Atlantiku vnukol Vande skvelý nápad. Nápad na biznis, ktorý ju bude baviť. „Ako letuška som na cestách často hľadala nejaký talizman, ktorý by som mohla priniesť najbližším ako darček a ktorý by som aj ja mohla mať stále pri sebe, no nič také som nevedela nájsť. Impulz prišiel, až keď sme sa s mojím mužom presťahovali do Portugalska. Raz som v meste pred lisabonským letiskom zbadala sochu muža, ktorý drží na rukách dieťa. Bol na nej nápis Sao Christovao a tá socha ma tak upútala, že som hneď začala pátrať. Dostala som sa ku krásnym príbehom o svätom Krištofovi, ktorý je patrónom dobrodruhov a cestovateľov. Vlastne ochraňuje každého z nás, pretože dnes cestujeme všetci a každý deň.“ Tak sa vo Vandinej hlave začala rodiť myšlienka vytvárať originálne šperky pre ochranu a šťastie. „K šperkom som vždy mala blízko. Hneď po vysokej škole som začala podnikať a stala som sa partnerom medzinárodnej značky šperkov, s ktorou pracujem na Slovensku dodnes.

Vanda Vaverčáková až v Portugalsu spustila svoju značku.
Vanda Vaverčáková až v Portugalsu spustila svoju značku.
Zdroj: Archív

Navyše, už ako dieťa som milovala módu a stále som niečo chcela tvoriť. Najskôr som vyrábala ozdoby do mojej detskej izby, potom som plietla rôzne náramky, ktoré som rozdávala kamarátkam, dokonca som si vymýšľala vlastné kolekcie oblečenia. Myslím, že trošku umeleckého cítenia mám v sebe odmalička, čiže sa to pekne spojilo s nápadom vyrábať niečo originálne.“ A tak pred dvomi rokmi prišla na svet značka Blest, čo v preklade znamená požehnaná. „Chcela som vymyslieť niečo, čo by ľudia radi nosili a zároveň by ich to ochraňovalo. A keď som na cestách nič také nenašla, rozhodla som sa vyrobiť to sama.“

Pokračovanie článku na ďalšej strane.