Tetovanie je síce trvalé, ale trendy v tomto umení rozhodne nie. Každú chvíľu sa milovníci obrázkov na tele inšpirujú niečím novým, skúšajú neokukané štýly a čoraz komplikovanejšie a realistickejšie vzory. Aké obrázky či farby teraz letia a ako sa starať o svoje tetovanie?

Handpoke

Jednou z najviac trendy techník je aktuálne handpoke. Ide o rovnako trvalé tetovanie ako klasické, ale nerobí sa pomocou strojčeka. Tetovač používa iba ihlu a farbu a kresbu na pokožke vytvára formou bodiek. Takéto tetovanie pôsobí jemnejšie, takže ho vyhľadávajú najmä ženy a podľa Tesy, ktorá je skúsenou tetovačkou už od strednej školy, aj menej bolí. „Pre mňa je handpoke doslova terapia, trvá to síce trošku dlhšie ako tetovanie strojčekom, je to však tichá metóda. Pri handpoke mám pri tetovaní väčšiu istotu. S klientmi sa počas celého tetovania rozprávam, čo som pri strojčeku nemohla, lebo ma ten zvuk stresoval,“ vraví Tesa, ktorá pracuje v bratislavskom salóne. Sama je fanúšičkou skôr minimalistických tetovaní, na svojom tele ich má desať a väčšinu z nich si nakreslila sama. Ak teda hľadáte o niečo menej invazívne tetovanie a zvuk strojčeka vo vás automaticky vyvoláva paniku, handpoke je ideálne riešenie.

Jednou z najviac trendy techník je aktuálne handpoke.
Zdroj: Instagram @tesa_artist

Kvetinové motívy

Handpoke sa využíva hlavne pri menších tetovaniach, ale Tesa sa púšťa aj do väčších výziev. „Najväčšie, ktoré momentálne robím, je na celej nohe, lebo táto technika sa dá využiť aj na väčšie plochy. Aj mne sa stáva, že opravujem tetovania, ktoré si ľudia skúšali robiť sami doma. Majú pocit, že handpoke je jednoduchý, ale nie je to tak.“ Tesa sa špecializuje najmä na kvetinové motívy, ktoré sú veľkým hitom. Letia rôzne bylinky či rastliny, ktoré majú veľmi tenké línie a jemné tieňovanie. „Obľúbeným motívom sú aj obrysové línie hôr a geometrické tvary. Všímam si, že dnes sa dáva tetovať oveľa viac ľudí ako kedysi a ani veková hranica už neexistuje,“ tvrdí odborníčka, ktorú najviac vyhľadávajú ženy po tridsiatke. Tie zvyčajne kvetinové motívy spájajú s menami detí či so spomienkami.

Tesa sa špecializuje najmä na kvetinové motívy.
Zdroj: Instagram @tesa_artist

Staré za nové

Už vyše dvadsať rokov na našej tattoo scéne úspešne pôsobí Tome Grbavčic, ktorý robil kerky mnohým známym tváram.

Pretetovanie starej kerky, ktorá sa vám už z nejakého dôvodu zunovala, novou je jedným z horúcich hitov, veď prečo nosiť na tele niečo, čo sa vám už nepáči?
 

Práca ho vraj baví rovnako ako na začiatku najmä preto, že v nej stále skúša niečo nové. Najčastejšie vraj kreslí „small tattoos“, teda malé tetovania, kde kombinuje viacero štýlov, a takisto „cover up“, čo je prekrývanie tetovania novým, ktoré vo veľkom letí aj na svetovej scéne. „Ak ide o cover up, pustím sa do hocičoho, no dôležitý je najmä výber obrázka, ktorým sa prekrýva.“ Tome precízne vytvorí čo najvhodnejší návrh tak, aby staré tetovanie nebolo vôbec vidieť alebo splynulo s novým. Práve pretetovanie starej kerky, ktorá sa vám už z nejakého dôvodu zunovala, novou je jedným z horúcich hitov, veď prečo nosiť na tele niečo, čo sa vám už nepáči? Takto môže kresba na koži dostať šmrnc aj nový život.

Už vyše dvadsať rokov na našej tattoo scéne úspešne pôsobí Tome Grbavčic, ktorý robil kerky mnohým známym tváram.
Zdroj: Instagram @tometattoo

Skúsený umelec priznáva, že trendy sa posunuli aj v štýloch a v profesionálnej výbave. „Keď som začínal, musel som si ihly letovať sám, čistiť či sterilizovať všetko deň vopred, čo si dnešní noví tetovači ani neuvedomujú, lebo už skoro všetko vybavenie je jednorazové a sterilné. Mašinky majú výkonnejšie motorčeky aj viac nastavení, dajú sa ovládať cez aplikáciu alebo obsahujú externú batériu, takže nepotrebujú káble. Vďaka tomu je tetovanie oveľa pohodlnejšie.“ Veľké zmeny vidieť aj pri ošetrení tetovania, pretože známe kozmetické spoločnosti dnes majú v ponuke špeciálne produkty na tetovanie. „Ja používam ochrannú lepiacu fóliu, ktorá na prvých 24 hodín uzavrie ranu. To je jedna z najväčších vychytávok a skvelé sú aj krémy s UV faktorom, ktoré na zahojených tetovaniach udržiavajú stálosť farby,“ dopĺňa Tome.

Tome priznáva, že trendy sa posunuli aj v štýloch a v profesionálnej výbave.
Zdroj: Instagram @tometattoo

Realistické tetovania

Viete si predstaviť tetovanie také realistické, akoby ste videli olejomaľbu na plátne? Takéto originálne kerky vytvára Samuel Potúček z Inkfamous Gallery. Na termín si u neho musíte počkať aj pol roka, čo je dôkaz, že kresby, ktoré na koži vytvára, sú aktuálne vychytené. „Dostal som sa k tomu postupne, nepoužívam žiadnu špeciálnu techniku a ak mám byť úprimný, ani neviem, ako to robím. Jednoducho to viem, ale trvalo mi dlho, kým som sa vypracoval,“ hovorí jeden z najžiadanejších tetovačov na Slovensku.

Takéto originálne kerky vytvára Samuel Potúček z Inkfamous Gallery.
Zdroj: Instagram @inkfamousgallery

A čo si myslí o trendoch? „Ak sa tetovač snaží svoj dizajn urobiť čo najlepšie a originálne, už to vytvára trend. Ide skôr o to, koľko ľudí jeho práca osloví, a to asi platí v každom umeleckom smere,“ myslí si Samuel, ktorý sa tetovaniu venuje dvanásť rokov. Jeho klienti si vraj najradšej vyberajú čierno-biele kerky, a to ho trošku mrzí. „Naša krajina je v tetovaniach konzervatívna, chýba tu odvaha na výstredné kresby. A nechodia sem hosťovať kvalitní umelci zo sveta, pretože Slováci na to nie sú ochotní investovať peniaze. Ja najčastejšie tetujem reálne obrázky, väčšinou portréty ľudí či zvierat. A prácu, pod ktorou ma pozná svet, doma robím maximálne dvakrát do mesiaca,“ dodáva talentovaný tetovač, ktorý tetuje na telá doslova umelecké diela.

„Naša krajina je v tetovaniach konzervatívna," vraví Samuel Potúček.
Zdroj: Instagram @inkfamousgallery

V pokračovaní článku na ďalšej strane si prečítajte, ako sa dá v dnešnej dobe nežiaduceho tetovania zbaviť pomocou laseru.