Pre niektoré ženy nie je menštruácia žiadnou veľkou témou ani na cestách či pri mori. Skrátka si šupnú do kufra k plavkám a opaľovaciemu krému škatuľku tampónov a vyrazia za letným dobrodružstvom. Lenže nie každá má to šťastie užívať si „svoje dni“ bez problémov a nepríjemných kŕčov. Obzvlášť ženy, ktoré majú silnú či bolestivú menštruáciu, sa s príchodom leta hrnú do gynekologických ambulancií po dobré rady od lekárov. Alebo si skúšajú pravidelné krvácanie posunúť všemožnými babskými receptami. A boli by ste prekvapené, koľko „zaručených“ spôsobov dokážete na internete vygoogliť, keď si do prehliadača zadáte slovíčka menštruácia a oddialenie. Dá sa však na ne skutočne spoľahnúť?

Dá sa pri oddialení menštruácie skutočne spoľahnúť na babské recepty?
Zdroj: Shutterstock

Zákon schválnosti

Niektoré veci jednoducho dopredu neovplyvníte. Napríklad super first či last minute za neodolateľnú cenu, ktorého termín sa ako naschvál prekrýva s vašou menštruáciou. Kúpiť? Nekúpiť? Váhate a zvažujete všetky za a proti. Oželiem pár dní z dovolenky bez kúpania? Prvý deň menštruácie asi pretrpím v izbe so zatiahnutými závesmi, no potom mi už bude možno lepšie. Ale čo ak ma to chytí práve počas výletu alebo ešte horšie rovno počas cesty do vysnívanej destinácie? S týmito otázkami má množstvo skúseností aj gynekologička MUDr. Lucia Mešinová. „Počas obdobia dovoleniek je to častá otázka v ambulancii. Ale stretávame sa s tým aj pri iných príležitostiach. Vtedy vieme veľmi účinne zasiahnuť u žien, ktoré majú napríklad veľmi silnú menštruáciu, bolestivú a čaká ich nejaká dôležitá udalosť, pri ktorej si nemôžu dovoliť poľaviť z tempa. V lete je to však najčastejšia situácia.“ Podľa odborníčky dokonca príležitostné manipulovanie s cyklom nie je vôbec také nebezpečné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Babské recepty môžu do určitej miery ovplyvniť cyklus, ale nie je to stopercentné, ani len 80-percentné. Vlastne to nie je žiadna istota.
MUDr. Lucia Mešinová - gynekologička

Samozrejme, všetko s mierou. Príležitostné znamená maximálne raz či dvakrát do roka, inak si môžete cyklus úplne rozhádzať. Rozhodne však nebudete prvá ani posledná pacientka, ktorá sa s prosbou o oddialenie menštruácie obráti na svojho gynekológa.

Rozhodne nebudete prvá ani posledná pacientka, ktorá sa s prosbou o oddialenie menštruácie obráti na svojho gynekológa.
Zdroj: shutterstock

Existujú dva spôsoby

Lekár vám spravidla navrhne jeden z dvoch najbežnejších spôsobov, akým sa menštruácii v nevyhovujúcom čase vyhnete. Tým prvým je užívanie noretisterónu a odporúča sa pacientkam, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu. „Je to hormonálna forma, ktorá sa nasadí dva až tri dni pred očakávanou menštruáciou. Dávkujeme ho v závislosti od hmotnosti pacientky, väčšinou jednu až dve tabletky denne v pravidelných 12-hodinových intervaloch. Pravidelnosť je pri tejto forme oddialenia cyklu veľmi dôležitá a pacientka užíva tieto lieky počas celého obdobia, keď nechce mať menštruáciu,“ vysvetľuje skúsená gynekologička a pôrodníčka.

Hormonálna liečba sa nasadí dva až tri dni pred očakávanou menštruáciou.
Zdroj: Shutterstock

Po skončení dovolenky tieto hormonálne lieky vysadíte a približne do týždňa sa menštruácia opäť dostaví.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.