Inšpirujte sa ich podnikavými nápadmi a možno sa podarí rozbehnúť úspešný biznis aj vám. 

Lenka Galla

Fotí bábätká a tehuľky

Pred prvým tehotenstvom pracovala Lenka v reklamnej agentúre, kde v kancelárii bežne zostávala do večera. Vedela, že popri rodine sa takýto náročný džob nebude dať zvládať. Všetko sa vraj začalo, keď sa jej narodilo druhé dieťa.

Čítajte viac:

Single vs. materská: Toto nehovorte vašim kamarátkam, ktoré majú deti

Mám postihnuté dieťa: Otvorená spoveď troch žien, o tom, aké TO je

„Dostala som ako darček zrkadlovku a chcela som sa naučiť pekne fotiť. Preto som vyskúšala pár kurzov a nakoniec som sa prihlásila na akadémiu kreatívnej fotografie. Naučila som sa tam dosť, ale aj tak som vlastne samouk a pracujem intuitívne.“

Zdroj: Robo Hubač

Foto: Laura Witteková,Robo Hubač,Archív A.K.

Ako inak, zaostrovanie aj prácu so svetlom si trénovala na vlastných deťoch. Nakoniec sa u nej v spálni, kde bolo najlepšie svetlo, striedali všetky kamarátky s deťmi, potom aj ich kamarátky či známi. Až kým si neuvedomila, že by ju práca s objektívom mohla začať živiť.

Čítajte viac:

Nový trend: Ženy si hľadajú milenca počas materskej

MAMA tattoo ♥ Dajte si vytetovať lásku, ktorá nikdy neskončí

„Nefotím ani svadby, ani beauty fotky, mňa to najviac baví s deťmi. Aj keď práca s bábätkami je vždy veľká výzva. Často sa zapotím nielen pre prekúrenú miestnosť, kde nahých drobcov fotím, ale najmä pri tom, keď ich treba uspať a nájsť pre ne peknú polohu. A keď si už myslím, že bábätko je pripravené a môžem stlačiť spúšť, občas ma zasiahne paľba zo zadočka. Ani starším deťom nie je fotenie vždy príjemné, pretože by sa radšej hrali, no keď sa naladím na ich frekvenciu, vysvetlím im, čo budeme robiť, chvíľu vedia spolupracovať. Vtedy ani nedvíham telefón, lebo ak má dieťa dobrú náladu, každá sekunda je dôležitá,“ hovorí šikovná fotografka, ktorej práca v ateliéri dáva zabrať. A potom ju ešte čakajú nekonečné hodiny retušovania. „Ale ja sa nesťažujem, pretože mi vyhovuje, že som paňou svojho času,“ teší sa mama deväťročného Peťka, sedemročnej Nikolky a ročnej Karolínky.

„Milujem deti a pokojne by som ich mala aj viac. Dokonca som chvíľu rozmýšľala, že si otvorím súkromnú škôlku, ale nakoniec vyhralo fotenie,“ smeje sa Lenka, ktorá zapojila do podnikania celú rodinu. Mama pre ňu šije a pletie krásne prikrývky, otec vyrába rôzne postieľky a hojdačky, partner sa stará o najmladšiu dcérku, ktorá ešte nechodí do jasieľ. „Pri malej Karolínke som nemala ani šestonedelie, lebo pár týždňov po pôrode som už bola v ateliéri. Ale čo mám robiť, keď ma fotenie tak baví?“

Andrea Kováčová

Autorka projektu Čo dokáže mama

Pomohla tisíckam mamičiek na materskej dovolenke nájsť odvahu pustiť sa do nových projektov, a tak práve vďaka nej si ručné práce šikovných Sloveniek našli majiteľov aj na opačnom konci sveta. Stačil jej na to dobrý nápad a dvanásť mesiacov plánovania, organizovania a stretávania s ostatnými mamičkami.

„Keďže som bola pred nástupom na materskú veľmi aktívna a dosť pracovne vyťažená, predsavzala som si, že pri Peťke budem na sto percent mamou, a teda sa nebudem venovať ničomu inému, len jej. Vydržalo mi to osem mesiacov, až kým som nezistila, koľko skvelých vecí sa dá robiť, kým malá spí. Toho času nikdy nebolo veľa, napriek tomu som sa vždy s nadšením pustila do maľovania, pečenia či doučovania angličtiny. A keďže som od kamošiek vyzistila, že mnohé z nich sú rovnako aktívne a nedoprajú si ani päť minút pokoja, vytvorila som pre nás priestor, kde sa môžeme stretnúť a naplno realizovať.“

Čítajte viac:

Matkou iba na pár hodín: Silný príbeh o strate bábätka vás rozplače

Mám dieťa a som neplodná: Čo môžete urobiť, ak túžite po druhom bábätku?

Najskôr len v rámci skupiny na Facebooku, neskôr pribudol blog, rôzne súťaže a kreatívne trhy. Dnes má projekt Čo dokáže mama jedenásťtisíc aktívnych fanúšičiek a môže sa pochváliť takmer tridsiatimi tisíckami handmade výrobkov. Mamičky v rámci projektu tvoria a Andrea zas robí všetko pre to, aby sa ich výrobky dostali k zákazníkom. Najčastejšie sa objavujú výrobky ručnej práce, pečenie domácich tort, doučovanie, právne a účtovné poradenstvo, tvorba grafických návrhov a programovanie webových stránok, stráženie detí, upratovacie práce, rôzne workshopy, semináre a charitatívne projekty. Vytvoril sa tak úplne nový trh, aký na Slovensku ani v okolitých krajinách doposiaľ neexistoval.

Zdroj: Archív A.K.

„Projekt však už úspešne funguje aj v Česku, Belgicku a na Malte. Je úplne bezplatný a môže sa pridať každá mamička. Aj taká, čo nič netvorí a potrebuje nabrať tú skvelú dávku inšpirácie. Práve počas materskej dovolenky mnohé z nás totiž zistia, čoho sú vlastne schopné. Tým, že nie sme zavalené množstvom pokynov od zamestnávateľa, naša hlava sa vyčistí a máme možnosť znovuobjaviť svoje talenty, sny, ženskosť a nadobudnúť vyššiu sebahodnotu. Najviac ma teší, že prostredníctvom našich aktivít sa čoraz viac ľudí dozvedá o tom, aké sú naše mamičky neuveriteľne šikovné a čo všetko popri svojich deťoch stíhajú. Tým sa úplne transformuje povedomie o pojme „mama na materskej“ v očiach verejnosti. Verím, že postupne nebudeme vnímané ako frustrované ženy v teplákoch, ktoré nervózne pobehujú s mastnými vlasmi medzi práčkou, žehliacou doskou a plienkami, ale ako ženy, ktoré na sebe aj popri deťoch pracujú, zdokonaľujú svoje schopnosti a talent, nezabúdajú na svoje potreby a pomaličky kráčajú po ceste za svojimi snami.“

Miriam & Lenka

Robia retro módu pre deti

Všetko sa začalo tým, že Mirke a Lenke sa v rovnakom čase narodili deti. Okrem toho, že boli dobré kamarátky, mali až podozrivo podobné vnímanie estetiky. „Počas kočíkovania sme neustále snívali o tom, čo by nás bavilo. Vzájomne sme si zapálili túžbu niečo tvoriť a keďže sme mali vedľa seba rovnako zapálenú osobu, naše sny boli dosť odvážne. Neriešili sme kalkulácie, žiadne biznis plány, podstatná bola iba radosť z myšlienok. Boli sme veľmi naivné a vďaka tomu sme sa do niečoho vôbec pustili,“ hovorí Miriam. Na začiatku považovali takmer všetci túto dvojku za dve bláznivé dojčiace mamy a rojkov, no niektorí kamaráti im boli napriek tomu nezištne nápomocní.

„Bezhranične nám fandila kamarátka fotografka Zuzka Gavulová, ktorá nás dve zoznámila a fotí s nami naše kolekcie doteraz. Mali sme aj obrovské šťastie, že v tom čase sa detskej móde nik nevenoval. Boli sme úplne prvé, ktoré sa na detskú módu pozerali inak, bez stereotypov a zaujalo aj naše komunikovanie značky na sociálnych sieťach. Až neskôr sme sa dozvedeli, že to patrí k stratégii značky,“ spomína Lenka na vznik ich dnes už veľmi populárnej značky detského oblečenia MILE. Dievčatá veľa vecí riešili intuitívne a doslova „na kolene“. Hlavný predaj šiel cez Facebook a osobný odber bol priamo u jednej z nich doma. Pri spomienke na tieto časy sa baby len pousmejú.

Zdroj: Laura Witteková

No čo sa dialo, keď sa nadšeným maminám skončila rodičovská dovolenka? „Uletelo to, ani nevieme ako. Počas toho obdobia potrebovala firma rásť, nevyplatili sme si ani euro, naopak, bolo treba stále niečo investovať a keďže sme nemali rozprávkový kapitál, dialo sa to pomaly a skromne. Keď mali naši chalani tri roky, nastúpili do škôlky a my sme sa mohli MILE venovať naplno. Prenajali sme si najskôr maličký priestor, spustili normálny e-shop a takto makáme dodnes. Každý rok je však iný a vyžaduje riešenie mnohých výziev. Sme neustále nútené na sebe pracovať. Obe sme vorkoholičky, perfekcionistky a prácou žijeme. Tento rok nás čakajú opäť veľké zmeny a dilemy. Sťahujeme sa do nových priestorov, pracujeme na novom e-shope, budeme rozširovať tím a musíme sa zamyslieť nad tým, ako pracovať efektívnejšie. V hlavách máme už ďalšie kolekcie a nesplnené sny. Najväčším úspechom je však pre nás vedomie, že máme možnosť venovať sa tomu, čo nás napĺňa,“ dodáva nadšená podnikateľka.

Čítajte viac:

Bocian na intráku: Dá sa vyštudovať škola aj s malým bábätkom?

Skutočný príbeh: Život v luxusnej klietke Zuzanu odstrihol od reality

Prežila som vlastnú smrť: Skutočný príbeh, z ktorého vás zamrazí