Pozrite si, ktoré najmenšie štáty sa svojou krásou vyrovnajú tým najväčším!

Medzi európskymi krajinami nájdeme najrozličnejšiu spleť rôznorodosti a jedinečnosti zároveň. Dôkazom toho je aj týchto 6 krajín, ktoré sú možno menej známe než Francúzsko, Španielsko a mnohé ďalšie cestovateľské klasiky, no napriek tomu im svojou jedinečnosťou dokážu konkurovať. V každej z nich vás čaká nevídaná krása, za ktorou sa rozhodne oplatí cestovať.

1. VATIKÁN

Metropolou kresťanského sveta je práve Vatikán, ktorý je najmenším štátom na svete. Napriek svojej veľmi skromnej rozlohe však za svojimi hranicami ukrýva pamiatky a stavby, ktoré vo svete nemajú páru. Vatikán je zo všetkých svojich strán obkolesený Talianskom, vďaka čomu sa mu častokrát hovorí aj ,,štát v štáte“. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci architektúry, historických pamiatok a kresťanskej kultúry, ktorou je doslova nasiaknutý celý štát. Ako bonus sa tu rozhosťuje úžasný pokoj, takže ak sa rozhodnete jeden deň venovať výletu práve na toto miesto, určite budete so svojim rozhodnutím viac než spokojný.

Bazilika sv. Petra.
Bazilika sv. Petra.
pinterest.com/TripHobo/

foto: pinterest.com/TripHobo/

Viac fotografií nájdete v našej galérii.

2. MONAKO

Prekrásne Monako je rajom nie len pre cestovateľov, ale aj pre tých, ktorí tu žijú. Ide totiž o krajinu, ktorá je nie len pekná, ale je zároveň prosperujúca a dlhoročne známa tým, že je domovom viacerých celebrít z rôznych kútov sveta. Ide síce o krajinu, ktorá je finančne o čosi náročnejšia než bežné cestovateľské ciele, ale prečo si aspoň raz za čas nedopriať trošku luxusu? Monacké kniežatstvo vás príjemne prekvapí romantickým Azúrovým pobrežím, legendárnym kasínom v Monte Carle a naozaj prekrásnou prírodou, pri pohľade na ktorú si poviete, že tie peniaze za to rozhodne stoja!

Monacké kniežatstvo.
Monacké kniežatstvo.
pinterest.com/atlastravelweb/

foto: pinterest.com/atlastravelweb/

Viac fotografií nájdete v našej galérii.

3. GIBRALTÁR

Gibraltár je naozaj malinká britská kolónia na juhu Pyrenejského polostrova, pri ktorej si určite mnohí z nás povedia, že o nej v živote nepočuli. Na obrovské počudovanie ju však každoročne navštívi takmer 7 miliónov turistov! Očividne tu teda niečo lákavé bude. A tým niečím je práve krása takmer nedotknutej prírody a divočina tohto miesta napriek tomu, že je dokonale civilizované a navyše, ako bonus, svojím vzhľadom pripomína pohostinné Anglicko. Kombinácia, ktorá je na prvý pohľad totálne nespojiteľná, no napodiv, až príliš dobre funguje, vďaka čomu si na tomto bezstarostnom mieste dokonale oddýchnete a vypnete od každodenného zhonu a napätia.

Nádhera Gibraltáru.
Nádhera Gibraltáru.
pinterest.com/pin/502855114614053247/

foto: pinterest.com/pin/502855114614053247/

Viac fotografií nájdete v našej galérii.

4. SAN MARÍNO

Síce jeden z najmenších, no na druhej strane, jeden z najstarších štátov sveta! San Maríno totiž vzniklo ešte v roku 301, takže pár storočí svojej existenciu už za sebou rozhodne má. Aj vďaka tomu vám dokáže poskytnúť výlet plný histórie, pravej talianskej atmosféry, dokonalej gastronómie a úžasnej súhry všetkého, čo tu nájdete. Pri svojej najbližšej ceste na Apeninský polostrov by ste preto San Maríno rozhodne nemali vyškrtnúť zo svojho plánu.

San Marínske romantické uličky.
San Marínske romantické uličky.
pinterest.com/pin/477451997969055359/

foto: pinterest.com/pin/477451997969055359/

Viac fotografií nájdete v našej galérii.

5. GUERNSEY

Malý, nenápadný a na prvý pohľad ničím zaujímavý ostrov, ktorý je súčasťou Normandských ostrovov. Znovu sa však jedná o kúsok anglického sveta, tentokrát ukrytého vo francúzskom svete. Ostrov Guernsey je obľúbený a vyhľadávaný hlavne vďaka svojej nedotknutej panenskej prírode s množstvom podivuhodností. Ak máte radi exotické podnebie, no zároveň ho radi využijete aj inak než len leňošením pri mori, toto miesto je ako stvorené práve pre vás! Exotika a poznávanie s kúskom dobrodružnosti, to rozhodne nenechá chladným nikoho z nás!

Príroda ako stvorená pre oddych.
Príroda ako stvorená pre oddych.
pinterest.com/pin/350647520960843517/

foto: pinterest.com/pin/350647520960843517/

Viac fotografií nájdete v našej galérii.

6. JERSEY

Asi si začneme myslieť, že tá Británia vlastní všetky krásne miesta v Európe! No, všetky rozhodne nie, avšak normandský ostrov Jersey je ďalším, ktorým sa môžu popýšiť. Aj na ňom nás ohúri krásna príroda, jedinečné, priam nekončené romantické pobrežie, ako aj skvostné stavby a historické pamiatky, ktoré nikde inde na svete nenájdete. Jersey je rozhodne skvelým nápadom na dovolenku a pokiaľ sa sem vyberiete, uvidíte, že sa nebudete chcieť vrátiť späť!

Miesto ako stvorené pre relax a oddych.
Miesto ako stvorené pre relax a oddych.
instagram.com/thisanxiousadventurer/

foto: instagram.com/thisanxiousadventurer/

Viac fotografií najmenších štátov nájdete v našej galérii .

Čítajte viac:

NAJočarujúcejšie miesto Slovenska: Chodia sem aj turisti z ďalekých krajín

Vyrovná sa najromantickejšiemu mestu Európy: Predstavujeme vám Paríž východu!

Zamilujte sa do behu: TOTO sú najkrajšie miesta, ktoré z neho urobia potešenie pre dušu!

Už ste videli NAJkrajšie pláže a jazerá sveta? Predstavujeme vám 10 miest, kde je tá najmodrejšia voda!

Svetové unikáty na Slovensku! Miesta, ktoré stoja za návštevu a musí ich vidieť každý Slovák!