Mladé dievčatá z dobrých rodín kedysi chodili do dokončovacích škôl, kde sa učili umeniu elegancie či vyberané spôsoby a naberali rozličné „životu dôležité“ znalosti. Ako napríklad tanec, francúzština, prípadne ako kráčať dole po schodoch s knihou na hlave tak, aby vám nespadla. Životný štýl bohatých a slávnych však dnes vyhľadávajú aj tie dievčatá, ktoré nepochádzajú z dobrých rodín, lebo sa chcú správať na úrovni. Aby sa dostali do nóbl spoločnosti a neurobili si tam hanbu.

Vojvodkyňa Kate najčastejšie drží kabelku v oboch rukách a sedí s prekríženými nohami.
Zdroj: Internet

Posledná svojho druhu

Ak sa chcete naučiť vyberanému správaniu vo švajčiarskom inštitúte Villa Pierrefeu, budete na to potrebovať dve veci – čas a peniaze. Šesťtýždňový letný kurz vás vyjde priemerne na tridsaťtisíc dolárov. Údajne posledná dokončovacia škola vo Švajčiarsku vyzerá presne tak, ako by ste si predstavovali. Sídli v tradičnej horskej chate, ktorá bola postavená v roku 1911, a pýši sa nemenej dlhou tradíciou. V tejto kategórii je však posledná svojho druhu. Inštitút Alpin Videmanette, medzi ktorého absolventky patrila napríklad princezná Diana či pestúnka jej synov Tiggy Legge-Bourke, zatvorili v roku 1991. Škola Château Mont-Choisi, kam chodievala bývalá francúzska prvá dáma Carla Bruni-Sarkozyová aj princezná Elena z Rumunska, skončila prevádzku v roku 1995. Nezastaviteľný pokrok takmer vyhladil dopyt po ich ponuke, pretože elegancia a vyberané správanie odrazu vyšli z módy. Prečo sa učiť, ako stáť na čele domácnosti, keď môžete stáť na čele vlastnej spoločnosti? Posledná dokončovacia škola sa pod vedením riaditeľky Viviane Neri premenila na medzinárodnú školu etikety pre jetsetterky, ktoré si to môžu dovoliť. Kedysi princezné a dcéry prezidentov, dnes právničky, pilotky, manažérky a majiteľky vlastných spoločností. Bok po boku sa učia o miestnych zvyklostiach v 20 krajinách, ako umiestniť svoje nože po jedle vo Francúzsku a kedy podať ruku čašníkovi v Mexiku.

Villa Pierrefeu
Zdroj: Villa Pierrefeu

Očakáva sa od nich, že na konci kurzu budú vedieť, či si napríklad môžu v Japonsku a Nemecku vyfúkať na verejnosti nos. Kurzy sa rôznia intenzitou a zameraním, od medzinárodného titulovania a foriem oslovenia (prezident Obama raz oslovil nemeckú kancelárku Angelu Merkel prvým menom, to bol škandál), no snažia sa naučiť aj dvadsaťpäť stupňov aristokracie v Spojenom kráľovstve.

Obráťte sa na Švajčiarov

Pobyt na súkromnej škole vo Švajčiarsku sa tak opäť stáva povinnou výbavu bohatých a slávnych. „Je to ako hodinky, ak chcete najvyššiu kvalitu, obráťte sa na Švajčiarov,“ hovorí Viviane Neri. „Kultúrne rozdiely, o ktorých neviete, môžu spôsobiť konflikty z veľmi hlúpych dôvodov,“ prezrádza, čo motivuje ženy, aby vyhľadali jej pomoc. „Umenie etikety po nástupe feministického hnutia takmer zaniklo. Dnes má kopa ľudí rozličné tituly. Pred alebo za meno si píšu skratky MBA, PhDr., ale len málo z nich ovláda vedomosti, ktoré sa tu učíme. Ľudia si až teraz uvedomujú, ako správanie prispieva k úspechu v podnikaní.“ Dôvody, prečo sa ženy rozhodnú prihlásiť do dokončovacej školy, sú rôzne. Istá investičná bankérka z Hongkongu rozbieha vlastný biznis a potrebuje nalákať čínskych, malajzijských a indických investorov. Zakladateľka softvérovej firmy z amerického San Francisca sa zas potrebuje naučiť vyberanému správaniu pre večere s klientmi. Mladá majiteľka reštaurácie z Nemecka chce svoje vedomosti preniesť na svojich zamestnancov, právnička z Nigérie zas túži preraziť na sociálnej scéne v Londýne. Úzky okruh smotánky, do ktorého kedysi patrila aristokracia a zopár šťastlivcov, ktorí si vstup do vyššej vrstvy kúpili novonadobudnutým bohatstvom, sa v posledných desaťročiach začal čoraz viac rozširovať a presne odtiaľ pochádza väčšina Neriných žiačok.

Villa Pierrefeu, madam Neri vľavo.
Zdroj: Villa Pierrefeu

Čo však, ak si chcete vylepšiť základy slušného správania, pretože vaším cieľom je uloviť si vplyvného manžela? Vtedy prichádza na scénu Anna Bey.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.