Čo by ste spravili, keby ste v lotérii vyhrali desaťtisíc eur? Nežartujem. Vážne sa nad tým zamyslite. Čo by ste spravili s nečakanou kopou peňazí, s ktorými ste ešte včera vôbec nerátali a odrazu by ležali pred vami na stole? Ešte pred piatimi rokmi by som asi odpovedala, že by som vyrazila na parížsku Rue Cambon a v najluxusnejšom butiku na svete si kúpila vysnívanú chanelku. Ale dnes? Dnes by som si pravdepodobne kúpila letenku do Indie a strávila tam cestovaním toľko času, kým by sa mi neminulo aj posledné euro. A to by mohol byť v takej krajine celkom dlhý čas.

Aký je to luxus môcť na niekoľko mesiacov odísť z práce, dopriať si sabatikal, venovať sa sebe a zbierať zážitky.
 

Možno by som strávila istý čas v ajurvédskom centre alebo v nejakom ašrame a zdokonaľovala sa v joge. A vravela by som si, aký je to luxus môcť na niekoľko mesiacov odísť z práce, dopriať si sabatikal, venovať sa sebe a zbierať zážitky. A viem, že nie som sama, kto takto uvažuje. Pohľad na to, čo je dnes skutočný luxus, sa totiž za posledné roky výrazne zmenil.

Dnes ľudia radšej míňajú peniaze na zážitky než na materiálne veci. Patríte k nim aj vy?
Zdroj: shutterstock

1. Cestovanie

Keď si zadáte do cambridgeského slovníka slovíčko luxus, vyskočí na vás definícia, že je to komfort, ktorý nám poskytujú drahé a krásne veci, ktoré v zásade nepotrebujeme, ale je veľmi príjemné ich vlastniť. Veci! Vlastniť! Dve slová, ktoré mi v tejto vete najviac zarezonovali. Naozaj je pre nás luxusom len niečo hmotné, čoho sa môžeme dotknúť alebo držať v rukách? Asi mi dáte za pravdu, že dnes to už celkom tak neplatí. Čoraz viac ľudí radšej investuje peniaze do toho, aby si spravili fotku trebárs na Mount Evereste či pri potápaní v Polynézii. Chceme zažiť indický sviatok Holi a tešiť sa z toho, že sme od hlavy po päty obhádzaní farebným práškom. Chceme ochutnať pravý ramen v Tokiu či surfovať na Havaji. To všetko začína mať pre nás väčší punc luxusu než nové rolexky.

Cestovanie sa stalo synonymom luxusu.
Zdroj: Profimedia

Jedinečnosť, individualizmus a snaha odlíšiť sa, ktoré sú typické pre ľudí dnešnej generácie, poprehadzovali náš rebríček hodnôt. Túžime zažiť niečo výnimočné, čím upútame ostatných. A veľké logá drahých značiek na oblečení či šperky v závratných cenách to už, zdá sa, nie sú. Dokonca sa skôr stávajú prežitkom. Netúžime už drahé veci vlastniť, chceme si vychutnávať momenty. Tu a teraz.

2. Sloboda

Spomínate si, keď pred pár rokmi prišla vlna digitálnych nomádov, ktorí s nadšením rozprávali, aké je úžasné pracovať z pláže alebo z kaviarne v Thajsku, na Bali či na Filipínach? Aj to je novodobý luxus, že nemusíte vstávať ráno o šiestej na zvonenie budíka, trmácať sa pol hodiny autobusom do práce, kde si odmakáte povinných osem hodín, a takto každý deň dokola. Luxus je byť sám sebe pánom a určiť si taký pracovný čas, aký nám vyhovuje. Nemať šéfa ani nebyť bossom stovky zamestnancov, lebo s nimi prichádza ďalšia zodpovednosť a guľa na nohe. Sloboda v rozhodovaní, sloboda žiť, ako sami uznáme za vhodné, a môcť si vyberať, to je dnes exkluzívna komodita. A hlavne, mať na to všetko odvahu. Lebo nie vždy je to med lízať.

Luxus je byť sám sebe pánom a určiť si taký pracovný čas, aký nám vyhovuje.
Zdroj: Shutterstock

Sloboda sa dnes cení nadovšetko. Veď kto by nechcel žiť voľne ako vták a robiť si, čo sa mu zachce? Ideálne v tieni paliem a s výhľadom na tyrkysové more a s pravidelným príjmom na účet?

Pokračovanie článku na ďalšej strane.