Luciu som spoznala v Kambodži, kde uviazla v karanténe so svojím manželom, lebo obaja predali všetko, čo mali, a začali cestovať. No nebola za tým len túžba spoznať svet, Lucii odchod zo zabehnutých koľají pravdepodobne zachránil život. Usmievavá mladá Češka totiž vážne ochorela na Crohnovu chorobu a pochopila, že ak sa chce vyliečiť, musí od základov zmeniť svoj životný štýl.

„Často som skončila na pohotovosti a v  nemocnici som bola hádam častejšie ako doma,
„Často som skončila na pohotovosti a v  nemocnici som bola hádam častejšie ako doma," spomína Lucia.
Zdroj: Instagram @sellitandlive

 

Čo je Crohnova choroba?

Ide o pomerne zriedkavé ochorenie, o ktorom sa veľa nevie a ešte menej hovorí, hoci len na Slovensku ním trpí asi 12-tisíc pacientov. Prieskum Európskej federácie združení pre Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu v 14 európskych krajinách ukázal, že 40 percent pacientov má pre svoju diagnózu problém nadviazať intímny vzťah a skoro polovica z nich musela zmeniť či upraviť prácu. Bodaj by nie, keď toto zápalové ochorenie tráviaceho traktu postihuje najmä tenké a hrubé črevo. Lucia začala mať pred dvomi rokmi asi všetky príznaky. Hnačky aj niekoľkokrát denne, únava, zvýšená teplota, ekzém, bolesti brucha a kŕče. Napriek tomu sa diagnózu dozvedela až po nekonečnom kolotoči vyšetrení, ktorý trval osem mesiacov.

„Často som skončila na pohotovosti a v  nemocnici som bola hádam častejšie ako doma. Skúsila som asi všetky vyšetrenia, ktoré existujú, ale výsledky boli negatívne, a tak ma lekári presviedčali, že som zdravá. Spomínam si na tú beznádej a strach. Už som prestávala veriť, že mi niekto pomôže. Až po kolonoskopickom vyšetrení, ktoré prišlo na rad ako posledné, som si vypočula ortieľ. Mám Crohnovu chorobu.“ U Lucie sa však súčasne s crohnom, ako chorobu už familiárne nazýva, začali prejavovať psychické problémy. Silné úzkosti, panické záchvaty aj depresie. „Najväčší vplyv to malo na môj osobný život. Postupne som sa začala uzatvárať do seba. Boli dni, keď som nedokázala ani vstať z postele a vyčistiť si zuby. Stávalo sa mi, že som aj tri alebo štyri noci po sebe nespala.“ Lucia na tieto časy nespomína ľahko, no práve to, že o svojich problémoch hovorí, považuje za istú formu terapie.

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu.
Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu.
Zdroj: Instagram @sellitandlive

 

Nevyliečiteľná?

O tejto diagnóze sa hovorí, že ide o autoimunitné chronické ochorenie, ktoré bude pacienta sprevádzať do konca života. Gastroenterológ Miloš Bubán však upozorňuje, že aj samotná diagnóza je náročná. „Jej súčasťou je podrobná anamnéza, klinický obraz, endoskopické, rádiologické a laboratórne vyšetrenie a samozrejmá by mala byť histológia odobratej vzorky postihnutého tkaniva,“ tvrdí špecialista, no pripomína, že presná príčina Crohnovej choroby stále nie je známa. Odborníci však predpokladajú, že ide o kombináciu zníženej imunity, bakteriálnych vplyvov, životného štýlu a tiež prostredia.  Ak sa tieto faktory stretnú v ľudskom tele s genetickou predispozíciou, vyvolávajú ochorenie, ktorého liečba je beh na dlhú trať. Pacient podstupuje liečbu na zahojenie črevnej sliznice, niekedy sa nevyhne ani operácii, no celkom zdravý vraj nikdy nebude. Aj keď sa môže stať, že jeho stav sa zlepší, príznaky ustúpia a dokonca vymiznú. „Neznamená to však, že sa nemôže ochorenie znova rozvinúť alebo že ochorenie už pacient nemá. Mal by byť naďalej sledovaný odborníkom,“ radí doktor Miloš Bubán.

40 percent pacientov s Crohnom má pre svoju diagnózu problém nadviazať intímny vzťah a skoro polovica z nich musela zmeniť či upraviť prácu.
40 percent pacientov s Crohnom má pre svoju diagnózu problém nadviazať intímny vzťah a skoro polovica z nich musela zmeniť či upraviť prácu.
Zdroj: Instagram @sellitandlive

Pokračovanie článku na ďalšej strane.