Smiech a dlhý spánok sú najlepšími liekmi – tak znie jedno z írskych prísloví. Riadiť sa ním však nie je také jednoduché. Ani pre Írov, ani pre nás Slovenky a Slovákov. Predpokladá sa totiž, že až tretina populácie má so spánkom problémy. Skúste sa na začiatok zamyslieť a odpovedať si na tieto otázky: Dokážete aspoň päťkrát do týždňa bez problémov zaspať, mať neprerušovaný spánok a zobúdzate sa odpočinutá? Ak ste narátali menej ako päť nocí kvalitného spánku, niekde vo vašich spánkových návykoch bude zrejme problém. Poďme ho spolu skúsiť rozlúsknuť.

Výskumy dokázali, že my ženy potrebujeme viac spánku, ale, paradoxne, spíme menej kvalitne.
Zdroj: Shutterstock

Päť spánkových zásad

Vedci v USA spravili pred časom zaujímavý prieskum, na základe ktorého zistili, že dodržiavanie piatich hlavných spánkových zásad zníži riziko predčasného úmrtia až o 30 percent a priemerne predĺži život nám ženám o dva a pol roka a mužom až o päť. Ktoré to sú? Ak zaspávate bez väčších problémov, ak na to nepotrebujete lieky na spanie, doprajete si aspoň sedem až osem hodín spánku, ten je kontinuálny a po prebudení sa cítite odpočinutá, ste na najlepšej ceste dožiť sa o tých dva a pol roka viac než ženy, ktoré tieto návyky nemajú. Povedzme si však úprimne, dodržať všetkých päť zásad, navyše dlhodobo, je dnes skôr luxus než samozrejmosť. „Náš spánok sa neustále premieňa. Menia sa totiž aj kulisy, v ktorých žijeme, a tie majú vplyv na náš spánok. Ten nie je len fyziologická záležitosť tela, má naň vplyv aj podnebie, sociokultúrne prostredie či životné obdobie človeka. Od narodenia až po seniorský vek sa neustále premieňajú aj naše potreby spánku. A v neposlednom rade, samozrejme, technológie, štýl práce a životný štýl človeka,“ vraví spánková vedkyňa Lenka Medvecová Tinková, ktorá je súčasťou medzinárodného výskumného tímu na Durhamskej univerzite v Anglicku.

Ženy sú až o 40 percent častejšie vystavené riziku insomnie – chronickej nespavosti – než muži.
Zdroj: Shutterstock

Dokonca aj rozdiely medzi mužmi a ženami sú podľa nej v tejto oblasti výrazné. Výskumy dokázali, že my ženy potrebujeme viac spánku, ale, paradoxne, spíme menej kvalitne. „Dôvodom môže byť stres aj to, že venujeme väčšiu starostlivosť deťom a domácnosti. Vplyv na to majú aj zmeny v ženskom tele počas menštruácie, menopauzy či tehotenstva. Ženy sú navyše až o 40 percent častejšie vystavené riziku insomnie – chronickej nespavosti – než muži a podľa jedného výskumu medzi dospelými Američanmi, muži pre zmenu častejšie zo spánku chrápu. Až 44 percent mužov a len 28 percent žien.“

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.