Ak premýšľate, že tohtoročnú letnú dovolenku nestrávite v teple, ale naopak, láka vás chladnejšie podnebie, Island je skvelou voľbou. Pred pár dňami sa z krajiny elfov, trolov a škriatkov vrátila aj Slovenka Mirka Szilagyiová. Tá si Island zamilovala aj napriek tomu, že kvôli výletu musela absolvovať test na Covid-19 a stretla sa aj z rôznymi obmedzeniami, ktoré sa kvôli koronavírusu týkajú tejto krajiny a jej návštevníkov.

Mirka si Island a miestnu prírodu zamilovala.
Mirka si Island a miestnu prírodu zamilovala.
Zdroj: Archív M. Szilagyiovej

 

Na výlet sa Mirka vybrala s kamarátkami. Island bol už dlho jej cestovateľským snom. Bez váhania teda vymenila horúce pláže za chladnejšie počasie a vybrala sa za dobrodružstvom. To sa pre dievčatá začalo už na Slovensku, keďže do poslednej chvíle čakali, či sa náhodou nezavedú nejaké nové obmedzenia, ktoré by ich výlet stopli hneď v úvode. To sa, našťastie, nestalo. „Vďaka bohu za cestovateľské skupiny na sociálnych sieťach, kde sme si zisťovali, aké sú podmienky pri vstupe do krajiny, aké opatrenia má Island a podobne. Všetko sme pre istotu riešili cez jeden cestovateľský portál, kde sme si rezervovali letenky aj ubytovanie, a priebežne sme boli informované o ďalších postupoch zo strany leteckej spoločnosti,“ vraví Mirka a dodáva, že ich let bol vyťažený len zhruba na 50 percent.

Aj Island zaviedol kvôli koronavírusu rôzne opatrenia.
Aj Island zaviedol kvôli koronavírusu rôzne opatrenia.
Zdroj: Archív M. Szilagyiovej

 

Ako je to s testovaním na Covid-19? Podstúpili Slovenky test ešte na Slovensku, alebo až po prílete na ostrov? „Keďže Island neuznáva žiadne zahraničné testy, robili všetky vyšetrenia sami priamo na letisku. Test stojí bežne 70 eur, no využili sme možnosť vopred si online zakúpiť test lacnejšie za 57 eur, ktorý nám urobili hneď po pristáti. Trvalo to asi 20 minút a výsledky nám prišli SMS správou do 3 hodín od odberu,“ vysvetľuje podrobne sympatická červenovláska. Povinne si však museli dievčatá stiahnuť do mobilov aplikáciu Ranking C-19, ktorá monitorovala ich pohyb po ostrove do doby, kým boli známe výsledky testu. To aby nemuseli turisti čakať na výsledky celé hodiny na letisku, no zároveň aby ich vedeli následne lokalizovať v prípade, že by bol test pozitívny.

Lagúna Jökulsárlón s ľadovcovými kryhami.
Lagúna Jökulsárlón s ľadovcovými kryhami.
Zdroj: Archív M. Szilagyiovej

A ako je to s nosením rúšok v tejto severskej krajine? „Na Islande nenosí mimo letiska rúška absolútne nikto. Je to práve kvôli tomu, že si všetkých pred vstupom otestujú, takže sa považujú za bezpečnú krajinu. Dokonca sme sa dozvedeli, že domácim po prílete z inej krajiny robia okrem okamžitých testov na letisku aj opakované testy ešte raz po piatich dňoch od návratu,“ chváli zodpovedný prístup Islanďanov Mirka.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.