Už dávno skončili časy, v ktorých sa neprávom rozdeľovali veci, návyky a pravidlá na mužské a ženské. Dobré a kvalitné veci vedia oceniť všetci.

Koňak môže pochádzať len a len z Francúzka a to jedine z oblasti Cognac. Nachádza sa tu jedinečná kriedovitá pôda, na ktorej sa tvorí najvznešenejší alkoholický nápoj Koňak. Preto sa hovorí „každý koňak môže byť aj brandy, ale žiadne brandy nemôže byť koňakom.“

Žena, ktorá dobila svet koňakov

Dôkazom toho, že koňak nie je len výhrada mužov, potvrdzuje mladá francúzska menom Elodie Abecassis známa aj pod pseudonymom Johanka z Arku. Elodie ako 23 ročná prevzala rodinné impérium známeho koňakového domu ABK6 a tak dobila svet koňakov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

ABK6 nie je len koňak. Radí sa medzi Single Estate spirity, kde všetky procesy výroby prebiehajú na jednom pozemku a s použitím vlastného hrozna vzniká tento unikát. Svojou jedinečnou chuťou a nezameniteľným dizajnom sa vám bezpodmienečne zaryje do pamäte.

Ak náhodou, ako žena nenájdete priamu cestu ku koňaku, určite odporúčame začať s Cognac ABK6 Honey, ktorý je vyrobený z najkvalitnejšieho koňaku a blendovaný s horským francúzskym medom. ABK6 disponuje širokým portfóliom svetovo- uznávaných koňakov. Poradíme vám dva z nich. Cognac ABK6 VSOP a ABK6 XO Renaissance, ktoré predstavujú najlepšie koňaky sveta a získali množstvo ocenení.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Cognac ABK6 XO RENAISSANCE sa stal „World Best Cognac 2019 & World Best XO 2019 of the category“. Koňak ABK6 VS sa teší z titulu „World Best VS 2019 of the category“. ABK6 je majiteľom aj malého koňakového domu Leyrat. Cognac LEYRAT XO Elite bol ocenený porotou a udelili mu 95 bodov a zlatú medailu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Tajomstvá výroby koňaku

Vo víne je pravda a preto kvalitný koňak vždy hovorí pravdu, od svojho počiatku. Keď si predstavíte Francúzsko, vidíte nádhernú krajinu posiatu rozsiahlymi vinicami. Tam dozrieva šťavnaté hrozno, z ktorého sú jedny z najkvalitnejších vín na svete. Na západe Francúzka sa nachádza mesto Cognac. Proces výroby koňaku sa začína lisovaním bieleho hrozna odrôd Ugni Blanc, Colombard a Folle Blanche. Lisovaním hrozna sa získa hroznová šťava, ktorá sa následne niekoľko dní fermentuje. Výsledkom je kyslé víno, čiže spomínaná PRAVDA s nízkym obsahom alkoholu (cca 8-11%). Nasleduje destilácia, ktorú možno vykonať len v medenej „alambic charentais“, tzv. banke, ktorá sa v tejto oblasti stále používa už 400 rokov.

Destilačné zariadenia vyrobené z medi garantujú dokonalý výsledok.
Destilácia prebieha v dvoch destilačných cykloch. Počas prvej destilácie dosiahneme približne 30% alkoholu. V druhej destilácii, inak nazývanej "la bonne chauffe" spirit obsahuje okolo 60-80% alkoholu. Z tejto destilácie vychádzajú tri zložky. Hlava, srdce a chvost. Kým hlava a chvost sú nežiadúce v konečnom produkte, spomínané "srdce" je krištáľovo čistým, tekutým „eau-de-vie“ (voda života).

Keď koňak starne do krásy

Ako sa hovorí, „vekom sa starne do krásy“, tak aj vydestilované eau-de-vie získava na svojej výnimočnosti práve vyzrievaním v dubových sudoch z najkvalitnejšieho dreva. Vyzrievanie je nevyhnutné pre pomalý a prirodzený vývoj aróm z troch veľkých rodín: ovocie, kvety a korenie.

Avšak, nič nie je zadarmo. Počas vyzrievania sa zo sudov v ktorých zreje koňak odparuje alkohol, vzniká tzv. „Anjelská daň“. Odparovanie predstavuje približne 3% celkovej zásoby. Je to vysoká cena, ktorú výrobcovia radi zaplatia za dosiahnutie dokonalosti. V dôsledku odparovania vzniká na blízkych povrchoch huba Baudoinia compniacensis, ktorá sa živí týmito výparmi.

Po uplynutí zákonom danej doby vyzrievania jednotlivých druhov koňakov, nastúpi masterblender, ktorý dozrievajúci destilát riedi špeciálne upravenou vodou iontomeničom alebo reverznou osmózou na požadovaných 40%. Následne kreuje z rôzne starých eau-de-vie ten najlepší koňak.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Film, dobrá večera, rodinná oslava alebo len náhodné stretnutie. Nezáleží na tom, či je to muž, žena, brat, sestra. Dobrú spoločnosť si vyberiete sami. A čaro koňaku si užijete s kýmkoľvek a kdekoľvek.