Čína dala svetu mnohé vynálezy, bez ktorých si dnes nevieme predstaviť život. Okrem papiera, kompasu, pušného prachu či dokonca elektronických cigariet aj tradičnú čínsku medicínu. Od tej sa počas tisícročí odvíjali mnohé liečebné princípy, techniky a cvičenia, na ktoré prisahajú ľudia po celom svete, nielen v Číne. Také je aj či kung – špeciálna kombinácia pohybov, meditácií a dychových cvičení, ktoré majú skvelý efekt na naše fyzické aj psychické zdravie. A  všetci, ktorí ho poznajú a cvičia, tvrdia jedno. Že je neuveriteľne účinné.

Kde sa či kung vzalo?

Má korene v čínskej medicíne a je staré asi štyritisíc rokov. Už vtedy múdri starí Číňania vedeli, že k dlhovekosti a dobrému fyzickému zdraviu potrebujú aj vnútornú harmóniu. Niektoré prvky si požičali z filozofie, ktorú hlása budhizmus, taoizmus a konfucianizmus, ale aj z tradičných bojových umení. A tak vzniklo či kung, pri ktorom treba myslieť na správny postoj tela, na pomalé  vedomé pohyby a správne dýchanie. Tak sa človek postupne dostáva do stavu meditácie. Traduje sa, že jeden z najznámejších čínskych cisárov Š’-chuang-ti, prezývaný Žltý cisár, cvičil či kung každý deň a a práve vďaka tomu sa tešil dobrému zdraviu až do sto rokov. Kedysi toto cvičenie patrilo k tajným vedám starej Číny a do sveta sa dostalo až v 50. rokoch 20. storočia, keď istý Liu Kuej-čen napísal knihu Praktizovanie terapie či kung. Tak sa dostalo do západného sveta a dnes ho vystresovaní a vyhorení ľudia milujú. Trebárs Oprah Winfrey naň nedá dopustiť a písal o ňom už aj magazín Times.

Chcete mať viac energie? Zacvičte si či kung.
Zdroj: Shutterstock

Čínska joga?

Či znamená životnú energiu, ktorá prúdi naším telom. Kung sa najčastejšie vníma ako praktická skúsenosť, zdokonaľovanie. Práve hľadanie balansu v našom či je hlavnou myšlienkou či kung. Dosiahneme to sústredenými pohybmi podobnými joge, ku ktorej sa toto cvičenie často prirovnáva. Cvičí sa však hlavne postojačky a nepotrebujete k nemu žiadnu jogamatku a už vôbec sa nemusíte báť, že by ste sa pri ňom museli „skladať“ do krkolomných pozícií. Práve naopak. Ide o veľmi jednoduché, možno až banálne pohyby, no každý z nich má svoj význam. A áno, niektoré možno pripomínajú bojové umenie tai či, pretože aj z neho čerpá či kung inšpiráciu. Samozrejme, ku každému cvičeniu patrí hudba, tu sa počúva príjemná a meditatívna. Inšpiráciu nájdete v množstvách videí na internete, ale možno vás prekvapí, že či kung sa cvičí aj na Slovensku. Najmä štúdiá, ktoré sa špecializujú na tradičné bojové umenia, majú vo svojej ponuke aj lekcie starej čínskej „jogy.“

V Číne sa ozdravným cvičeniam venujú mladí aj tí skôr narodení.
Zdroj: Shutterstock

Pokračovanie článku na ďalšej strane.