Načo platiť tisíce za zdokonaľovanie, keď môžete omladnúť jedným kliknutím? Aj keď iba virtuálne. No niekedy aj to úplne stačí. Najmä ak vám ide o viac lajkov, chcete naštvať „kamarátky“ alebo zbaliť nejakého fešáka. No pozor, aby ste sa od šikovných appiek nestali závislou! Poďme si to rozobrať pekne po poriadku...

Realitu neoklameš

Pamätám si, ako k nám pred pár rokmi prišiel zo zahraničia veľký boom, keď sa svetové celebrity nechávali fotiť na obálky módnych magazínov bez retuše (aj keď im nikto neveril, že tam žiadna retuš nie je). Demonštrovali nám, že ony predsa retuš nepotrebujú a sú za to, aby sa ukazovala prirodzenosť.

Keď sme túto tému rozoberali aj my v EMME, moja šéfka vtedy do úvodníka napísala pre mňa pamätnú vetu: „Žijeme v dobe keď sa retušuje aj zelenina.“ O tom, že mala čertovskú pravdu, som sa presvedčil na vlastnej koži nedávno. Keď som si v stánku s fastfoodom z obrázka objednal tú krásnu rolku preplnenú svietivo zeleným šalátom, z ktorého trčali kúsky šťavnatého kuracieho mäsa pokryté roztečeným čedarom. Namiesto tej nádhery z obrázka som dostal jednu malú, smutnú, zvädnutú placku, v ktorej bol zamotaný jeden kúsok kuracieho mäsa s jedným mesiačikom paradajky a troma pásikmi šalátu.

Vtedy som si povedal dosť, mňa nikto klamať nebude! Ani kuracia rolka nie! Tak som tej obsluhe ukázal fotku môjho očakávania, ktorá im svietila nad hlavami, a realitu na tácke. Povedal som, že chcem presne to, čo je na obrázku. A presne tak to funguje aj v reálnom živote.

 

Kimlička radí: Instabotox na počkanie? Táto tajná appka omladí a hviezdy sú z nej paf
Zdroj: Lukáš Kimlička, Instagram

 

Tajná aplikácia

Niektoré ženy (samozrejme, aj muži) sa chcú pred svetom blysnúť ako tie vyretušované rolky, aby si na svojich sociálnych sieťach zvyšovali sebavedomie počtom lajkov a obdivnými komentármi. Klamú tak nielen okolie, ale hlavne samých seba a nakoniec uveria tomu, že oni predsa vyzerajú aj v realite tak ako na tých preretušovaných fotkách.

Pýtate sa, kde sa to celé vzalo? Samozrejme, v Amerike, no k nám to dorazilo, čuduj sa svete, od našich susedov Čechov. Zrazu sa Instagramom začali šíriť fotky českých celebrít, ktoré na svojich selfíčkach vyzerali ako z módneho magazínu. Na prvý pohľad by ste ich ani neupodozrievali z retuše, skôr ste rozmýšľali nad tým, ako je to, dočerta, možné, že zrazu tak super a prirodzene vyzerajú?! Je to pre biele zuby alebo dokonalý mejkap? Alebo má len nové obočie a trochu si dala dopichnúť peru? Áno, vyzerali dokonalo a uveriteľne. Samozrejme, iba do momentu, kým ste ich nestreli na ulici. Zrazu bola dokonalá pleť aj žiarivý úsmev fuč.

Nakoniec vyplávalo na svetlo sveta ich tajomstvo v podobe mobilnej aplikácie, ktorá dokáže s vašou tvárou hotové zázraky. Tvár vám nepreretušuje tak, že vám z nej ostane iba machuľa bez nosa, ale len jemne odstráni drobné nedostatky. Dokonca vám dokáže vytunovať aj váš pokazený mejkap. Že nemáte zuby ako hollywoodska hviezda? Žiadny problém! Stačí sa vyfotiť bez úsmevu a jedným kliknutím sa na vás vaša fotka usmeje a vycerí ukážkový chrup, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna herečka. Neveríte? Kuk na moju fotku!

 

Kimlička radí: Instabotox na počkanie? Táto tajná appka omladí a hviezdy sú z nej paf
Zdroj: Lukáš Kimlička, Instagram

 

Menej je viac

Niektorým dámam však ani táto retuš nestačila. Aby svoju nedokonalosť dotiahli do dokonalosti, vymysleli to celkom šalamúnsky. Odfotili sa, svoju fotku prehnali cez túto zdokonaľovaciu aplikáciu a fotku si uložili. No a potom to isté urobili s upravenou fotkou! Vlastne, prečo to neskúsiť aj do tretice? Zrazu na fotke omladli nie o 5 ani o 10, ale rovno o celých 30 rokov! Je to proste návykové a vy zrazu neviete, kedy dosť. Nielenže na fotke vyzeráte o 30 rokov mladšie, ale vy sa na seba už vlastne ani nepodobáte.

No a keď takúto fotku zavesíte na sociálnu sieť, v tom lepšom prípade sa vás začnú pýtať, ako to robíte, že tak super vyzeráte. Iní nadobudnú presvedčenie, že vám niekto hackol profil. Ľudia, ktorí vás nepoznajú, vás začnú followovať v domnienke, že narazili na váženú slovenskú celebritu. Ale čo tí, ktorí vás stretávajú denne? Tí si pomyslia, že vám už z toho mobilu načisto preskočilo.

 

Kimlička radí: Instabotox na počkanie? Táto tajná appka omladí a hviezdy sú z nej paf
Zdroj: Lukáš Kimlička, Instagram

 

Tvár bez tváre a bez nosa

Aj tu si treba uvedomiť, kto appku používa. Ak nie ste verejne známa osoba, je to ako-tak v poriadku. Robíte to možno pre zábavu alebo pre zvýšenie sebavedomia a ľudia na ulici vás aj tak nepoznajú. No ak sa začne takto prehnane retušovať niekto, kto sa pohybuje v médiách a vy ho môžete kedykoľvek vidieť v televízii alebo na ulici, potom je jeho sebaklam na zamyslenie. Aj poniektoré naše celebritky si svoje fotky doslova zohyzdia tak, že namiesto tváre majú len jednu rozmazanú placku bez nosa a pritom ste ich ešte pred chvíľou videli v šoubizovej relácii s mastným čelom a veľkým nosom. Alebo zverejnia svoju fotku z dovolenky v plavkách, samozrejme s dokonalými krivkami a nohami, ktoré by im mohla závidieť aj Sklenaříková.

No tie dámy si akosi nevšimli, že okrem ich pása a bokov sa zázračne zvlnil aj plot alebo kachličky za nimi. A že spolu s nohami sa akosi natiahol aj ten pes, ktorý pri nich leží. Niektorým celebritám nestačí ani retuš od profesionála. Samému sa mi stalo, že som na profile jednej modelky zbadal fotku, ktorú som jej urobil a vyretušoval. U nej sa mi však zdala akási zvláštna.

Pozeral som na to asi päť minút a hľadal tam „to“, čo nevyzeralo ako môj rukopis. Tak som si dal vedľa seba moju a jej verziu. Zrazu som ten rozdiel zbadal! Dáma si ešte pomocou aplikácie „dofúkla“ pery, zúžila nos a zväčšila objem vlasov. Uznávam, vyzerala tam svetovo, no je to ako prísť do galérie a na Picassovo plátno domaľovať ešte jedno jablko. Lebo vám sa tam jabĺk žiada viac...

P. S. Aby som nezabudol, aplikácia sa volá FACE APP. Len treba dávať pozor, aby ste aj v reálnom živote nedopadli ako tá moja rolka. Že vás niekto vymení, lebo chcel to, čo bolo na obrázku…

Kimlička radí: Instabotox na počkanie? Táto tajná appka omladí a hviezdy sú z nej paf
Zdroj: Lukáš Kimlička, Instagram