Žena z Marsu: Michaela Musilová (30)

Ak ste ešte nikdy nepočuli o astrobiológii, nebudem vám to mať za zlé. Kým som nespoznala Michaelu Musilovú, ani ja som o existencii tejto vednej disciplíny ani len netušila. Dnes už viem, že astrobiológia skúma najmä to, či aj niekde inde vo vesmíre môže existovať život. „Verím, že áno,“ usmieva sa Michaela, ktorá momentálne na Havaji vedie simulované misie na Mesiac a Mars. „Ak sa bavíme o jednoduchom živote, napríklad o mikróboch, je veľmi pravdepodobné, že taký život je vo vesmíre pomerne bežný. No ak je reč o komplikovanejšom živote, na podobnej inteligenčnej úrovni, ako sme my, pravdepodobnosť je už menšia,“ vysvetľuje šikovná vedkyňa, ktorá bola už ako dieťa veľmi zvedavá.

Často si pre seba vymýšľala rôzne misie v prírode, vždy bola na stope nejakým záhadám. Chodila na kurz pitvania, organizovala dobrodružné výpravy, neskôr písala sci-fi romány a navrhovala šaty. Nie však pre bábiky ako jej rovesníčky, ale pre mimozemšťanov z jej príbehov. Táto zvedavosť a dobrodružná povaha ju nikdy neopustili, už ako dospelá viedla expedície do extrémnych prostredí, napríklad do Grónska, kde skúmala, ako môžu organizmy prežiť na ľadovcoch. „Predstavte si, že stojíte na ľadovci uprostred ničoho. Okolo vás sú nádherné bielo-modré farby ľadovca, tyrkysové pramene stekajú pri vašich nohách a do tváre vám veje svieži vánok. A to je vaša kancelária,“ hovorí nadšene o svojej práci.

Bude raz slovenská vlajka na Marse? Michaela Musilová by letieť chcela.
Bude raz slovenská vlajka na Marse? Michaela Musilová by letieť chcela.
Zdroj: Peter Brenkus

V otázke globálneho otepľovania sa po svojich zážitkoch stavia na stranu tých, ktorí sú presvedčení, že na jeho zastavenie je už neskoro. „Môžeme sa možno snažiť minimalizovať následky toho, čo urobila naša generácia a tie pred nami. Ak by ľudia konečne začali obmedzovať vypúšťanie oxidu uhličitého a iných škodlivých plynov, recyklovať, prestali používať jednorazové produkty ako umelohmotné fľaše či tašky a keby boli ohľaduplnejší k prírode, máme nádej, že následky nemusia byť až také zlé. Ešte nie je neskoro, ale treba začať čím skôr,“ varuje Michaela.

Slovenka v NASA

Sympatická Slovenka to z Grónska dotiahla až do NASA a tvrdí, že niekedy to tam ozaj vyzerá ako vo filme. Výskumníci musia riešiť nesmierne náročné situácie, no verejnosť o tom ani netuší. Okrem práce pre NASA má však Michaela na konte ďalšie unikátne skúsenosti. Ako jedna z mála ľudí na svete sa zúčastnila na simulovaných marťanských misiách, ktoré sa robili na Havaji a v Utahu. Keďže na prvej misii dokázala svoje kvality, na ďalších už bola veliteľkou tímu.

Cieľom týchto misií je zistiť, či by ľudia boli schopní na červenej planéte alebo na Mesiaci prežiť. „Myslím, že áno,“ odpovedá s tajnostkárskym úsmevom. „Práve preto robíme simulované misie a vedecké inštitúcie a firmy desaťročia investujú do výskumu a technológií spojených s vesmírom. Stále však chýbajú finančné zdroje. Keby napríklad americká vláda nemenila plány NASA pri každom novom prezidentovi, tak sme na Marse mohli byť už dávno.“

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.