Prečo vždy prídu komplikácie? Alebo emócie. A vina! Sex je predsa fyzická potreba. Je to len hra, ako tenis. Dvaja ľudia si to môžu rozdať ako v tenisovom zápase, potrasú si rukami a ide si každý po svojom. – Takýto dialóg viedli Mila Kunis a Justin Timberlake vo filme Friends with benefits, teda Kamaráti s výhodami. Videli ste ho? A trúfli by ste si aj vy uzatvoriť takúto dohodu s vaším kamarátom? Teda mať spolu sex bez záväzkov a pritom sa normálne kamarátiť ďalej bez toho, aby to smerovalo do vzťahu.

Dôležitým bodom programu je ujasniť si, či požadujete exkluzivitu.
Zdroj: Shutterstock

Viac benefitov, menej priateľstva

Mám pocit, že cez pandémiu sa takéto priateľstvá rozšírili viac než kedykoľvek predtým. Možnosti stretnúť nových ľudí, a teda potenciálnych partnerov, sa zúžili na minimum. A tak single ľudia, ktorí túžili uspokojiť svoje sexuálne potreby, logicky lovili v známych vodách medzi kamarátmi. S obľubou takéto priateľstvá udržiavajú aj mladšie ročníky, čo im dáva priestor experimentovať a neviazať sa. O. k., teraz sa vykašlime na predsudky, nech už sa vám akokoľvek derú na jazyk. Poďme si radšej povedať, za akých okolností má takýto vzťah-nevzťah šancu fungovať. A aké s tým majú skúsenosti Slováci a Slovenky? „Prvé a najdôležitejšie pravidlo je, že sa nikto z vás nesmie do toho druhého zamilovať. Ale tomu sa, žiaľ, niekedy nedá rozkázať a väčšinou to aj tak stroskotá presne na tom, že sa jeden zaľúbi alebo prechováva hlbšie city,“ myslí si single office manažérka Katka.

Single ľudia, ktorí túžia uspokojiť svoje sexuálne potreby, lovia v známych vodách medzi kamarátmi.
Zdroj: Shutterstock

„U mňa kamarátstvo s výhodami fungovalo len vtedy, keď som bola stopercentne presvedčená o tom, že s tým človekom si vzťah neviem a nechcem predstaviť. Môžeme spolu stráviť večer, noc aj ráno, ale nejaké randenie, chodenie do kina a podobne by malo byť tabu, lebo hrozí, že to skĺzne do emócií. Skrátka, podľa mňa by takýto vzťah mal byť viac o benefitoch ako o priatelení.“ Jedno z pravidiel, ktoré uverejnil časopis Archives of Sexual Behavior na základe odbornej štúdie, je, že dvojica by k sebe mala byť maximálne úprimná, a keď niekto začne cítiť viac, tak to treba priznať. Inak hrozí obrovský problém, ktorý naštrbí aj ten najsilnejší a roky budovaný kamarátsky vzťah.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.