KORNATI

V severnej Dalmácii, medzi mestami Zadar a Šibenik, leží súostrovie 147 ostrovov, ktoré tvoria národný park. Tieto ostrovy nie sú trvalo osídlené a nie je na nich ani zdroj pitnej vody. Nájdete tam len malé domy, ktoré patria majiteľom pozemkov. Tí tam pestujú ovocie či chovajú ovce. Kým v minulosti sa na ostrovy robili jednodňové výlety, dnes sú čoraz populárnejšie robinsonské pobyty. Najmä ľudia so psychicky náročnými profesiami sa utiekajú na takéto miesta, kde vedia nájsť dokonalý pokoj a harmóniu. Ak vás neláka takýto typ dovolenky, stále sú k dispozícii aj jednodňové výlety – najčastejšie sa na Kornati plaví z ostrovov Murter, Ugljan, Pašman a Dugi otok. Kornatské ostrovy sú tiež ideálnou lokalitou pre jachtárov.

ŠOLTA

Turisticky zaznávaný ostrov, hoci leží len hodinu jazdy trajektom od Splitu. Je to ďalšia z destinácií v Chorvátsku, kde dovolenkár stále nájde pokojnú atmosféru a pocit, že život sa tam zastavil pred desiatkami rokov. Domáci sú veľmi príjemní a pohostinní. Na ostrove ich žije aktuálne 1 500, asi preto, že počas druhej svetovej vojny okupanti prinútili všetkých obyvateľov odísť zo svojich domovov. Šolta je skvelou voľbou pre nadšencov gastronómie. Na ostrove je rozvinuté poľnohospodárstvo a vo veľkom sa pestuje najmä vinič a olivy, populárny je tiež rybolov a šoltanský med je známy široko-ďaleko. Tento ostrov je ideálny na romantické večerné prechádzky, ktoré zakončíte v malej miestnej taverne popíjaním tradičného červeného vína Dobričić. Nechýbajú ani pekné pláže a, čo je najlepšie, väčšina ubytovania sa nachádza práve v ich blízkosti. Ak sa do Chorvátska chystáte plaviť, zakotvite na pár dní v zátoke Maslinica, kde si môžete vyskúšať rôzne vodné športy.

Vo Veľkom jazere je malý ostrovček, volá sa Otočić Svete Marije, a stojí na ňom románsky benediktínsky kláštor z 12. storočia s Kostolom Sveta Marija.
Vo Veľkom jazere je malý ostrovček, volá sa Otočić Svete Marije, a stojí na ňom románsky benediktínsky kláštor z 12. storočia s Kostolom Sveta Marija.
Zdroj: Shutterstock

 MLJET

Hoci absolútne neznámy, napriek tomu patrí k najkrajším chorvátskym ostrovom. A takisto najzelenším. Lesy, najmä borovicové, dubové a cédrové, pokrývajú viac ako sedemdesiat percent územia, preto ho napriek pomerne veľkej rozlohe obýva približne tisícka ľudí. Najväčšou atrakciou je národný park na severozápadnej strane ostrova, ktorý ukrýva dve zaujímavé jazerá. V skutočnosti sú to dve hlboké krasové doliny, ktoré sú zaliate morom. Vo Veľkom jazere je malý ostrovček, volá sa Otočić Svete Marije, a stojí na ňom románsky benediktínsky kláštor z 12. storočia s Kostolom Sveta Marija. Vďaka týmto dvom pamiatkam miesto veľmi pripomína pohľad na slávne slovinské jazero Bled. Ubytovanie je možné najmä u domácich, ale na ostrove už stojí aj jeden hotelový komplex. A spomínali sme, že na ostrove Mljet sú dokonalé piesočné pláže?

Pokračovanie na ďalšej strane.