Napísať knihu síce nemal na svojom životnom „wish“ liste, ale život to zariadil inak. Len prednedávnom vydal svoj knižný debut plný inšpiratívnych príbehov z jeho dlhoročnej praxe, ktoré jeho samotného zasiahli odborne aj ľudsky. „Mám blízky vzťah k literatúre, milujem, keď slová vedia byť viac ako len povedané, alebo napísané. Rád prijímam významy takýchto slov z kníh a z rozhovorov a rád ich aj vytváram v mojej práci s ľuďmi. Keď mi v minulosti niekoľko blízkych ľudí nezávisle od seba povedalo, že by bolo fajn, keby som napísal knihu, začal som nad tým uvažovať. Asi pred tromi rokmi som na tom začal reálne pracovať. Som dosť zaneprázdnený muž, takže som nemohol písať stále, ale každú hodinu tvorenia som si užil,“ hovorí vyštudovaný psychológ, ktorý pôsobí v oblasti mentálneho koučingu už viac ako pätnásť rokov.
Za krstnú mamu knihy si vybral obľúbenú herečku Janku Kovalčíkovú. Dôvod je jasný! „Mám rád jej prirodzenosť, autentickosť. Také sú aj postavy v mojej knihe. Oslovuje ma Jankina inteligencia a nenásilný zmysel pre humor. Je živá a má dar tým nakaziť ľudí.“ A aká je hlavná myšlienka knihy? „Prostredníctvom reálnych postáv v príbehoch, ponúkam ľuďom porozumenie ich vlastného prežívania. Nabádam ich k odvahe pozrieť sa pravdivo na seba a svoj život. Píšem o vážnych veciach ako život a smrť, láska a strach. Ale ukazujem aj na obyčajné banality v našom živote, ktoré vlastne nie sú obyčajné, lebo nám vedia v určitých chvíľach pomôcť,“ hovorí odborník, ktorý by rád inšpiroval knihou ľudí k pravdivému životu. "Rovnako v knihe ponúka aj odporúčania, ktoré by sme mali zaviesť do života, aby sa stal náš život zmysluplnejší,“ komentuje svoj debut, ktorý plánuje vydať aj v audio verzii.
Pomáhal vrcholovým športovcom, dnes chce aj onko pacientom
Ako bývalý súťažný športovec, neskôr tréner, pedagóg a zároveň psychológ si uvedomoval význam psychiky vo výkone športovca a aj vďaka tomu sa stal popredným mentálnym koučom pre mnohých významných slovenských športovcov. S nimi zažil olympijské hry, majstrovstvá sveta či svetové poháre. Minulý rok založil BIELIKOV INŠTITÚT psychologickej pomoci. Jednou z jeho náplní je psychologická pomoc pre onkologických pacientov a ich rodinám.
„Psychický svet onkologických ochorení je v našich končinách stále tabu. Rodiny kde zasiahla rakovina, by o tom vedeli rozprávať. Nemajú však komu... Je veľmi málo ľudí a organizácií, ktoré by im mohli v tomto smere pomôcť. Rád by som to zmenil. Želám si, aby psychická pomoc bola dostupná každému onkologickému pacientovi, alebo jeho rodine. Preto naše služby ponúkame bezplatne. Budem sa tomuto projektu vážne venovať, lebo vnímam jeho význam pre spoločnosť a budem o jeho prínose komunikovať aj s ľuďmi, ktorí by mu vedeli pomôcť,“ hovorí Bielik, ktorý už čoskoro plánuje vlastný podcast.