Medzi najviac rizikové skupiny patria práve alergici, seniori, astmatici a, samozrejme, malé deti. V ovzduší sa nachádzajú rôzne častice, ako je prach z priemyselných procesov, roztoče, peľ, vírusy, spóry plesní a baktérie. Na naše zdravie majú negatívny vplyv, a to ani nemusíme byť alergici. Pre nich sa však práve teraz začína veľmi problematické obdobie, keďže vzduchom poletuje peľ z mnohých druhov stromov, akými sú jelša, topoľ, vŕba, dub, javor, neskôr breza a jaseň.

Na kvalite vzduchu záleží

Ak ste sa už rozhodli pre skvalitnenie vzduchu vo vašej domácnosti, častým problémom je, že sa neviete rozhodnúť medzi čističkou a zvlhčovačom vzduchu. Poďme si teda niečo povedať o tom, čím sa líšia, aby ste vedeli pre seba a svoju rodinu vybrať to najlepšie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môže byť vzduch v našich domácnostiach dva- až päťkrát viac znečistený ako vzduch vonku. Podľa RNDr. Jana Hovorku, PhD.: „Okrem roztočov a spór plesní obsahuje domáci vzduch aj baktérie, vírusy, ultrajemné častice a vysoko prchavé látky. Riešením môže byť kombinácia pravidelného vetrania a kvalitnej čističky vzduchu, ktorá dokáže škodliviny odstrániť.“

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Philips

Čistý vzduch už za 8 minút*.

Čistička vzduchu Philips AC3259/10 je výnimočná špeciálnym režimom, ktorý zachytáva alergény – ten čistička spustí v momente, keď zaznamená zhoršenie kvality ovzdušia. Prečistenie miestnosti od jej aktivácie trvá iba 8 minút. Pomocou aplikácie Air Matters môžete sledovať kvalitu vzduchu v interiéri aj v exteriéri. Čističku vzduchu tak môžete zapnúť alebo ovládať z ľubovoľného miesta, a to pomocou niekoľkých kliknutí. Aplikácia je však natoľko vyvinutá, že vám dokáže poskytnúť informácie o životnosti filtrov a vopred vás upozorní na ich výmenu. Jednou z najväčších výhod vôbec je mimoriadne tichý spánkový režim – takže dýchanie bude uľahčené aj počas nočných ho-dín.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Philips

Zvlhčovač vzduchu

Bolesť hrdla a nádchu vám môže spôsobovať suchší vzduch, ktorý má tendenciu dráždiť sliznicu, ten je zároveň živnou pôdou pre baktérie a vírusy a vedie k vysúšaniu vlasov a pokožky. Ako však opti-málnu vlhkosť dosiahnuť? V prípade zvlhčovača vzduchu HU4803/01 si ju môžete vopred nastaviť a prístroj ju bude v miestnosti udržiavať. Rovnako ako vyššie spomenutá čistička disponuje spánko-vým režimom, vďaka ktorému si môžete byť istí zdravým a nerušeným spánkom po celú noc. Tech-nológia NanoCloud v zvlhčovačoch od Philips monitoruje vzduch a udržiava konštantnú vlhkosť. Stačí, aby ste nastavili svoju preferenciu – 40 %, 50 % alebo 60 %. Alebo jednoducho vyberte auto-matický režim a zvlhčovač od Philipsu urobí ostatné za vás.

Viac na www.philips.sk/zdravsivzduch

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Philips

*Vypočítané vydelením CADR 393 m3/h veľkosťou miestnosti 48 m3 (za predpokladu podlahovej plochy miestnosti 20 m2 a výšky 2,4 m).